Image
15.5.2015 0 Comments

Kremíkové fotonické čipy IBM zmenia dátové centrá

ibm_data_center.jpg Americká spoločnosť IBM po desiatich rokoch výskumu razantne pokročila vo vývoji kremíkových fotonických čipov, ktoré vedia prenášať dáta na krátke vzdialenosti rýchlosťou až 100 Gb/s. Využitie by nová technológia mala nájsť v dátových centrách.

Ako uviedlo IBM, počas testovania bol jeho nový čip schopný prenášať dáta pomocou svetelných impulzov na vzdialenosť dvoch kilometrov. Výhodou svetla je, že vie prenášať dáta rýchlejšie než medené káble, ktoré sa v súčasnosti využívajú v dátových centrách na prepojenie rôznych zariadení.

Vďaka kremíkovým fotonickým čipom by tak malo byť možné v budúcnosti prenášať väčšie množstvo dát pri súčasnom znížení nákladov. IBM technológiu podľa senior manažéra IBM Silicon Photonics Group Wilfrieda Hanescha vyvíja predovšetkým na účel jej využitia v dátových centrách, teda v bežných počítačovch či mobilných zariadeniach sa jej v blízkej budúcnosti určite nedočkáme.

Nová technológia by mohla razantne zmeniť spôsob, ako sú servery zapájané do dátových centier.

Vďaka kremíkovým fotonickým čipom by totiž procesory, pamäte a disky mohli byť uložené na oddelených miestach, vďaka čomu by serverové aplikácie bežali rýchlejšie, pričom súčasne by sa znížili náklady, keďže by nebolo treba používať také veľké množstvo vetrákov a zdrojov napájania.

Svetlo sa už v súčasnosti používa na prenosy dát na veľké vzdialenosti cez telekomunikačné siete, ale táto technológia je veľmi nákladná. Kremíková fotonická technológia IBM je určená skôr na prenosy dát na kratšie vzdialenosti a jej hlavnou výhodou je podľa Hanescha to, že je lacnejšia než optická technológia používaná v telekomunikačných sieťach.

O výrobu kremíkových fotonických čipov pre dátové centrá sa v minulosti pokúšal aj Intel, ktorý však mal problémy s ich včasným dodaním. Ako preto dodáva Doherty, aj keď IBM nie je prvá firma, ktorá chce ponúkať kremíkové fotonické čipy, výhodou riešenia IBM je to, že je oveľa menej komplikované ako technológia Intelu.

To, kedy sa kremíkové fotonické čipy IBM dostanú na trh, zatiaľ podľa hovorcu IBM nie je jasné.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá