Image
15.5.2015 0 Comments

Kremíkové fotonické čipy IBM zmenia dátové centrá

ibm_data_center.jpg Americká spoločnosť IBM po desiatich rokoch výskumu razantne pokročila vo vývoji kremíkových fotonických čipov, ktoré vedia prenášať dáta na krátke vzdialenosti rýchlosťou až 100 Gb/s. Využitie by nová technológia mala nájsť v dátových centrách.

Ako uviedlo IBM, počas testovania bol jeho nový čip schopný prenášať dáta pomocou svetelných impulzov na vzdialenosť dvoch kilometrov. Výhodou svetla je, že vie prenášať dáta rýchlejšie než medené káble, ktoré sa v súčasnosti využívajú v dátových centrách na prepojenie rôznych zariadení.

Vďaka kremíkovým fotonickým čipom by tak malo byť možné v budúcnosti prenášať väčšie množstvo dát pri súčasnom znížení nákladov. IBM technológiu podľa senior manažéra IBM Silicon Photonics Group Wilfrieda Hanescha vyvíja predovšetkým na účel jej využitia v dátových centrách, teda v bežných počítačovch či mobilných zariadeniach sa jej v blízkej budúcnosti určite nedočkáme.

Nová technológia by mohla razantne zmeniť spôsob, ako sú servery zapájané do dátových centier.

Vďaka kremíkovým fotonickým čipom by totiž procesory, pamäte a disky mohli byť uložené na oddelených miestach, vďaka čomu by serverové aplikácie bežali rýchlejšie, pričom súčasne by sa znížili náklady, keďže by nebolo treba používať také veľké množstvo vetrákov a zdrojov napájania.

Svetlo sa už v súčasnosti používa na prenosy dát na veľké vzdialenosti cez telekomunikačné siete, ale táto technológia je veľmi nákladná. Kremíková fotonická technológia IBM je určená skôr na prenosy dát na kratšie vzdialenosti a jej hlavnou výhodou je podľa Hanescha to, že je lacnejšia než optická technológia používaná v telekomunikačných sieťach.

O výrobu kremíkových fotonických čipov pre dátové centrá sa v minulosti pokúšal aj Intel, ktorý však mal problémy s ich včasným dodaním. Ako preto dodáva Doherty, aj keď IBM nie je prvá firma, ktorá chce ponúkať kremíkové fotonické čipy, výhodou riešenia IBM je to, že je oveľa menej komplikované ako technológia Intelu.

To, kedy sa kremíkové fotonické čipy IBM dostanú na trh, zatiaľ podľa hovorcu IBM nie je jasné.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá