Image
15.5.2015 0 Comments

Kremíkové fotonické čipy IBM zmenia dátové centrá

ibm_data_center.jpg Americká spoločnosť IBM po desiatich rokoch výskumu razantne pokročila vo vývoji kremíkových fotonických čipov, ktoré vedia prenášať dáta na krátke vzdialenosti rýchlosťou až 100 Gb/s. Využitie by nová technológia mala nájsť v dátových centrách.

Ako uviedlo IBM, počas testovania bol jeho nový čip schopný prenášať dáta pomocou svetelných impulzov na vzdialenosť dvoch kilometrov. Výhodou svetla je, že vie prenášať dáta rýchlejšie než medené káble, ktoré sa v súčasnosti využívajú v dátových centrách na prepojenie rôznych zariadení.

Vďaka kremíkovým fotonickým čipom by tak malo byť možné v budúcnosti prenášať väčšie množstvo dát pri súčasnom znížení nákladov. IBM technológiu podľa senior manažéra IBM Silicon Photonics Group Wilfrieda Hanescha vyvíja predovšetkým na účel jej využitia v dátových centrách, teda v bežných počítačovch či mobilných zariadeniach sa jej v blízkej budúcnosti určite nedočkáme.

Nová technológia by mohla razantne zmeniť spôsob, ako sú servery zapájané do dátových centier.

Vďaka kremíkovým fotonickým čipom by totiž procesory, pamäte a disky mohli byť uložené na oddelených miestach, vďaka čomu by serverové aplikácie bežali rýchlejšie, pričom súčasne by sa znížili náklady, keďže by nebolo treba používať také veľké množstvo vetrákov a zdrojov napájania.

Svetlo sa už v súčasnosti používa na prenosy dát na veľké vzdialenosti cez telekomunikačné siete, ale táto technológia je veľmi nákladná. Kremíková fotonická technológia IBM je určená skôr na prenosy dát na kratšie vzdialenosti a jej hlavnou výhodou je podľa Hanescha to, že je lacnejšia než optická technológia používaná v telekomunikačných sieťach.

O výrobu kremíkových fotonických čipov pre dátové centrá sa v minulosti pokúšal aj Intel, ktorý však mal problémy s ich včasným dodaním. Ako preto dodáva Doherty, aj keď IBM nie je prvá firma, ktorá chce ponúkať kremíkové fotonické čipy, výhodou riešenia IBM je to, že je oveľa menej komplikované ako technológia Intelu.

To, kedy sa kremíkové fotonické čipy IBM dostanú na trh, zatiaľ podľa hovorcu IBM nie je jasné.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá