Image
21.12.2015 0 Comments

Koreňový certifikát od Symantecu je nedôveryhodný, tvrdí Google

Android OS, prehliadač Chrome a ďalšie produkty Googlu prestanú dôverovať certifikátom naviazaným na dvadsať rokov starý VeriSign root certificate.

Správa sa objavila po tom, čo spoločnosť Symantec odhalila plány na postupné utlmenie certifikačných autorít Class 3 Public Primary Certification Authority, ktoré získala pred piatimi rokmi.

V oznámení, ktoré spoločnosť ku koncu podpory zverejnila, uvádza, že koreňový certifikát dôveryhodný pre väčšinu prehliadačov i operačných systémov, nepoužíva už od 1. decembra a odporúča všetkým majiteľom digitálnych certifikátov, aby si obstarali nové, naviazané na modernejší koreňový certifikát. Všetky sú k dispozícii zadarmo.

Podľa Googlu Symantec neprestane Class 3 Public Primary CA používať úplne, avšak plánuje ho využívať pre iné, doteraz neznáme účely. Výrobca obľúbeného prehliadača však nemôže zaručiť, že neverejné certifikáty vydané pod daným rootom, nebudú zneužité k "narušeniu alebo ovplyvneniu bezpečnej komunikácie produktov Googlu alebo ich používateľov".

Podľa Googlu sa však Symantec nedomnieva, že by niektorý z jeho klientov spravujúcich HTTPS stránky, alebo ich používatelia, mali byť týmto krokom ovplyvnení. Vo svojom vlastnom upozornení pritom Symantec pripúšťa, že používatelia, pokúšajúci sa navštíviť webové stránky naviazané na nedôveryhodný koreňový certifikát, sa v budúcnosti môžu stretnúť s chybovými hláseniami.

To sa môže týkať aj podpísaných aplikácií, ak aj výrobcovia operačných systémov začnú odoberať Class 3 Public Primary CA zo zoznamu dôverovaných. Certifikáty by preto mali aktualizovať aj dotknutí vývojári.

Už v novembri Symantec informoval všetkých veľkých výrobcov internetových prehliadačov tiež o tom, či stiahnu zo zoznamu dôveryhodných certifikátov VeriSign Class 3 Public Primary CA G1 (PCA3-G1), keďže je založený na staršom, menej bezpečnom systéme ochrany.

Tento koreňový certifikát však už niekoľko rokov nebol na generovanie nových certifikátov využívaný, preto by jeho stiahnutie nemalo pre svet verejného internetu predstavovať žiadne riziko. Podľa hovorcu Symantecu Noaha Edwardsena ho chce spoločnosť používať iba interne, ako podporný, pre firemnú klientelu.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá