Image
6.5.2014 0 Comments

Kontajnery uľahčia virtualizáciu Linuxu

linux.jpg Kontajnery, odlišná odľahčená forma virtualizácie, sú teraz bežnou súčasťou linuxových distribúcií vďaka technológiám, ako je Linux Containers (LXC) alebo Docker.

Ešte donedávna nebola iná praktická možnosť, ako ponúkať virtualizované riešenia, než prostredníctvom hypervízorov umožňujúcich beh celých virtuálnych strojov. Tento prístup sa datuje ešte do čias sálových počítačov IBM 360 v šesťdesiatych rokoch. Dnes sa, samozrejme, používa prepracovanejšie forma, ako napríklad hypervízor Xen, ktorý beží na takmer 500 000 linuxových serveroch tvoriacich Amazon Web Services (AWS).

Hypervízorový prístup však spotrebúva veľa systémových zdrojov - predovšetkým každý virtuálny stroj obsahuje plnohodnotný operačný systém vrátane celého jadra, ktorého každá kópia do istej miery (virtualizačné farmy sa, samozrejme, situáciu snažia riešiť rôznymi spôsobmi deduplikácie a klonovania súborov) duplicitne zaberá operačnú pamäť a úložisko podobnými súbormi.

Tento problém sa snažia riešiť práve kontajnery, ktoré relatívne nedávno (okolo roku 2000) vzišli z technológie FreeBSD Jails. Jail v podstate umožňuje spustiť programy v sandboxe, ktorý im nad rámec systémového jadra sprístupňuje len veľmi obmedzené systémové prostriedky. Na rozdiel od úplnej virtualizácie sa kontajnery nesnažia o abstraktizáciu hardvéru.

Kontajnerizácia sa v uplynulom desaťročí presadila v rôznych formách na množstve platforiem. Napríklad unixový Oracle Solaris ponúka Zones, pre linuxové platformy sú k dispozícii otvorené riešenia ako OpenVZ, LXC (Linux Containers) od firiem ako Parallels, Google alebo Docker. Kľúčové sú dnes predovšetkým vývojové práce prebiehajúce na LXC, nad ktorého službami beží napríklad Docker, ktorý sa snaží zjednodušiť správu spúšťania aplikácií v kontajneroch.

Veľký prínos kontajnerizácie je práve možnosť vytvárania a distribúcie prenosných aplikácií, pri ktorých sú obmedzené riziká spojené s interakciou s inými aplikáciami a systémovým prostredím vôbec. Na druhej strane úplná virtualizácia zase umožňuje vedľa seba spúšťať rôzne verzie kernela a úplne odlišné operačné systémy a je výrazne bezpečnejšia.

Pri kontajneroch sa neodporúča spúšťať aplikácie s právami superpoužívateľa a vždy je riziko, že vinou chýb v systémových volaniach môže aplikácia v jednom kontajneri napadnúť obsah ostatných kontajnerov. Pri virtuálnych strojoch síce existujú práce ukazujúce možnosť podobného vzájomného napádania, ale publikované funkčné koncepcie stavali na niektorých chybách procesorov, ktoré boli dávno odstránené.

Jednoznačná výhoda kontajnerov je práve ich úspornosť, na každý server ich možno spustiť minimálne 2 až 3-krát viac ako klasických virtuálnych strojov. A práve maximálne využitie hardvéru bola dôvodom rozsiahleho rozšírenia virtualizácie. Preto aj napríklad Google už dlho na kontajnerizácii stavia a všetky jeho služby - vyhľadávanie, Gmail aj Gogol Docs - sú vlastne spúšťané v kontajneroch lmctfy (Let Me Contain That For You). lmctfy sú dnes k dispozícii ako otvorený zdrojový kód, aj keď podľa niektorých komentárov nejde o plnohodnotnú formu kontajnerov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá