Image
6.5.2014 0 Comments

Kontajnery uľahčia virtualizáciu Linuxu

linux.jpg Kontajnery, odlišná odľahčená forma virtualizácie, sú teraz bežnou súčasťou linuxových distribúcií vďaka technológiám, ako je Linux Containers (LXC) alebo Docker.

Ešte donedávna nebola iná praktická možnosť, ako ponúkať virtualizované riešenia, než prostredníctvom hypervízorov umožňujúcich beh celých virtuálnych strojov. Tento prístup sa datuje ešte do čias sálových počítačov IBM 360 v šesťdesiatych rokoch. Dnes sa, samozrejme, používa prepracovanejšie forma, ako napríklad hypervízor Xen, ktorý beží na takmer 500 000 linuxových serveroch tvoriacich Amazon Web Services (AWS).

Hypervízorový prístup však spotrebúva veľa systémových zdrojov - predovšetkým každý virtuálny stroj obsahuje plnohodnotný operačný systém vrátane celého jadra, ktorého každá kópia do istej miery (virtualizačné farmy sa, samozrejme, situáciu snažia riešiť rôznymi spôsobmi deduplikácie a klonovania súborov) duplicitne zaberá operačnú pamäť a úložisko podobnými súbormi.

Tento problém sa snažia riešiť práve kontajnery, ktoré relatívne nedávno (okolo roku 2000) vzišli z technológie FreeBSD Jails. Jail v podstate umožňuje spustiť programy v sandboxe, ktorý im nad rámec systémového jadra sprístupňuje len veľmi obmedzené systémové prostriedky. Na rozdiel od úplnej virtualizácie sa kontajnery nesnažia o abstraktizáciu hardvéru.

Kontajnerizácia sa v uplynulom desaťročí presadila v rôznych formách na množstve platforiem. Napríklad unixový Oracle Solaris ponúka Zones, pre linuxové platformy sú k dispozícii otvorené riešenia ako OpenVZ, LXC (Linux Containers) od firiem ako Parallels, Google alebo Docker. Kľúčové sú dnes predovšetkým vývojové práce prebiehajúce na LXC, nad ktorého službami beží napríklad Docker, ktorý sa snaží zjednodušiť správu spúšťania aplikácií v kontajneroch.

Veľký prínos kontajnerizácie je práve možnosť vytvárania a distribúcie prenosných aplikácií, pri ktorých sú obmedzené riziká spojené s interakciou s inými aplikáciami a systémovým prostredím vôbec. Na druhej strane úplná virtualizácia zase umožňuje vedľa seba spúšťať rôzne verzie kernela a úplne odlišné operačné systémy a je výrazne bezpečnejšia.

Pri kontajneroch sa neodporúča spúšťať aplikácie s právami superpoužívateľa a vždy je riziko, že vinou chýb v systémových volaniach môže aplikácia v jednom kontajneri napadnúť obsah ostatných kontajnerov. Pri virtuálnych strojoch síce existujú práce ukazujúce možnosť podobného vzájomného napádania, ale publikované funkčné koncepcie stavali na niektorých chybách procesorov, ktoré boli dávno odstránené.

Jednoznačná výhoda kontajnerov je práve ich úspornosť, na každý server ich možno spustiť minimálne 2 až 3-krát viac ako klasických virtuálnych strojov. A práve maximálne využitie hardvéru bola dôvodom rozsiahleho rozšírenia virtualizácie. Preto aj napríklad Google už dlho na kontajnerizácii stavia a všetky jeho služby - vyhľadávanie, Gmail aj Gogol Docs - sú vlastne spúšťané v kontajneroch lmctfy (Let Me Contain That For You). lmctfy sú dnes k dispozícii ako otvorený zdrojový kód, aj keď podľa niektorých komentárov nejde o plnohodnotnú formu kontajnerov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá