Image
6.5.2014 0 Comments

Kontajnery uľahčia virtualizáciu Linuxu

linux.jpg Kontajnery, odlišná odľahčená forma virtualizácie, sú teraz bežnou súčasťou linuxových distribúcií vďaka technológiám, ako je Linux Containers (LXC) alebo Docker.

Ešte donedávna nebola iná praktická možnosť, ako ponúkať virtualizované riešenia, než prostredníctvom hypervízorov umožňujúcich beh celých virtuálnych strojov. Tento prístup sa datuje ešte do čias sálových počítačov IBM 360 v šesťdesiatych rokoch. Dnes sa, samozrejme, používa prepracovanejšie forma, ako napríklad hypervízor Xen, ktorý beží na takmer 500 000 linuxových serveroch tvoriacich Amazon Web Services (AWS).

Hypervízorový prístup však spotrebúva veľa systémových zdrojov - predovšetkým každý virtuálny stroj obsahuje plnohodnotný operačný systém vrátane celého jadra, ktorého každá kópia do istej miery (virtualizačné farmy sa, samozrejme, situáciu snažia riešiť rôznymi spôsobmi deduplikácie a klonovania súborov) duplicitne zaberá operačnú pamäť a úložisko podobnými súbormi.

Tento problém sa snažia riešiť práve kontajnery, ktoré relatívne nedávno (okolo roku 2000) vzišli z technológie FreeBSD Jails. Jail v podstate umožňuje spustiť programy v sandboxe, ktorý im nad rámec systémového jadra sprístupňuje len veľmi obmedzené systémové prostriedky. Na rozdiel od úplnej virtualizácie sa kontajnery nesnažia o abstraktizáciu hardvéru.

Kontajnerizácia sa v uplynulom desaťročí presadila v rôznych formách na množstve platforiem. Napríklad unixový Oracle Solaris ponúka Zones, pre linuxové platformy sú k dispozícii otvorené riešenia ako OpenVZ, LXC (Linux Containers) od firiem ako Parallels, Google alebo Docker. Kľúčové sú dnes predovšetkým vývojové práce prebiehajúce na LXC, nad ktorého službami beží napríklad Docker, ktorý sa snaží zjednodušiť správu spúšťania aplikácií v kontajneroch.

Veľký prínos kontajnerizácie je práve možnosť vytvárania a distribúcie prenosných aplikácií, pri ktorých sú obmedzené riziká spojené s interakciou s inými aplikáciami a systémovým prostredím vôbec. Na druhej strane úplná virtualizácia zase umožňuje vedľa seba spúšťať rôzne verzie kernela a úplne odlišné operačné systémy a je výrazne bezpečnejšia.

Pri kontajneroch sa neodporúča spúšťať aplikácie s právami superpoužívateľa a vždy je riziko, že vinou chýb v systémových volaniach môže aplikácia v jednom kontajneri napadnúť obsah ostatných kontajnerov. Pri virtuálnych strojoch síce existujú práce ukazujúce možnosť podobného vzájomného napádania, ale publikované funkčné koncepcie stavali na niektorých chybách procesorov, ktoré boli dávno odstránené.

Jednoznačná výhoda kontajnerov je práve ich úspornosť, na každý server ich možno spustiť minimálne 2 až 3-krát viac ako klasických virtuálnych strojov. A práve maximálne využitie hardvéru bola dôvodom rozsiahleho rozšírenia virtualizácie. Preto aj napríklad Google už dlho na kontajnerizácii stavia a všetky jeho služby - vyhľadávanie, Gmail aj Gogol Docs - sú vlastne spúšťané v kontajneroch lmctfy (Let Me Contain That For You). lmctfy sú dnes k dispozícii ako otvorený zdrojový kód, aj keď podľa niektorých komentárov nejde o plnohodnotnú formu kontajnerov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá