Image
8.9.2015 0 Comments

Konšpirácie: Windows 10 je vraj koncový terminál zbierajúci všetky údaje o použivateľovi

Príchod Windows 10 vyvolal značné znepokojenie, objavili sa totiž informácie o dotieravom a špionážnom charaktere systému. Dokonca sa začali ponúkať na trhu aplikácie, ktoré vypnú všetky sledovacie činnosti. No podľa niektorých správ to nefunguje a Windows 10 sa stále špára v systéme používateľa.

Server Ars Technica zistil, že napriek tomu, že je Cortana a vyhľadávanie na webe zakázané v ponuke Štart, Windows aj tak odosiela dopyty na bing.com. Hoci to je v podstate neškodné, podľa redaktorov by to tak nemalo byť.

Windows 10 pravidelne odosiela dáta na server spoločnosti Microsoft s názvom ssw.live.com, ktorý sa používa pre OneDrive a ďalšie služby spoločnosti, aj keď je OneDrive zakázaný a nepoužíva sa účet Microsoft.

Windows 10 tiež vraj sleduje texty zadané na klávesnici či inom vstupnom zariadení a ukladá ich do súborov. Tie sa zašifrované raz za 30 minút odosielajú na servery Microsoftu:

  • oca.telemetry.microsoft.com.nsatc.net
  • pre.footprintpredict.com
  • reports.wes.df.telemetry.microsoft.com

Microsoft zbiera textové vstupy z klávesnice v prehliadači Edge, ako aj v akejkoľvek inej aplikácii bežiacej na Windows 10. A nepomôže ani nainštalovaný šifrovací program na internetovú komunikáciu, keďže informácie sa zbierajú z klávesnice (key logging).

Aj keď teda vypnete internetové služby Cortana, OneDrive a aplikácie na správy a počasie, telemetrické dáta sa naďalej budú odosielať do Microsoftu. Pritom telemetrický server združuje kompletné informácie o vašej polohe v sieti, IP adrese a geografickej polohe.

Ak vo Windows 10 napíšete názov amerického filmu, operačný systém vraj začne na disku v zložke s médiami vyhľadávať súbory a indexovať ich. Do pol hodiny tieto informácie odošle na 5 vzdialených serverov (df.telemetry.microsoft.com, reports.wes.df.telemetry.microsoft.com, cs1.wpc.v0cdn.net, vortex-sandbox.data.microsoft.com, Windows 10 by tak vraj mohol nahlásiť, že váš počítač obsahuje nelegálne stiahnutý americký film.

Takisto webová kamera pri prvej aktivácii odošle prostredníctvom internetu 35 MB dát na 5 serverov Microsoftu. Keďže dáta sa odosielajú v šifrovanej podobe, zistiť, čo sa vlastne odosiela, možno iba postupmi reverzného inžinierstva.

Najväčší problém však znamená hlasový port. Cortana síce v súčasnosti reaguje len na anglický jazyk, no pripravuje sa rozšírenie jazykových mutácií. Pritom čokoľvek, čo poviete do hlasového portu, sa odosiela na servery Microsoftu. A dáta sa odosielajú aj v prípade, že Cortanu v operačnom systéme zakážete.

Pri bežnom používaní sa Windows 10 správa normálne, no len čo je počítač v nečinnosti, v priebehu 15 minút sa odosiela veľké množstvo dát na servery Microsoftu. Zakázanie komunikácie s týmito servermi situáciu nerieši, pretože hneď po tom sa Windows 10 začne správať inak (chybové hlásenia, zlyhávanie služieb, problémy s pripojením).

Zdroj: networkworld.com, aeronet.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá