Image
20.3.2015 0 Comments

Koniec textovým heslám? Do Windows 10 sa prihlásite aj skenom tváre či dúhovky

windows-10-tvar.jpg Heslo je dnes prežitok. Žiaľ, napriek tomu mnohí z nás zadávajú každodenne aj viac hesiel. Nielenže je to otravné, ale aj nebezpečné. Pamätať si jedinečné heslo pre každý web a počítač je takmer nemožné. Preto ľudia používajú jedno heslo na viacerých miestach, čo je z hľadiska bezpečnosti zlé. Niektoré novšie smartfóny sú vybavené skenermi odtlačkov prsta a využívajú biometriu na odomknutie zariadenia. V prípade počítačov s Windows boli takéto riešenia prinajmenšom neohrabané.

Teraz však Microsoft oznámil, že sa v systéme Windows 10 zameria na biometrické prvky systémami Windows Hello a Microsoft Passport. Windows Hello zavádza do systému podporu pre biometrickú autentizáciu pomocou tváre, dúhovky, odtlačku prsta na odomknutie zariadenia, čo je oveľa bezpečnejšie ako tradičné heslá. Jedine vy potom môžete na vašom zariadení pristupovať k aplikáciám, dátam a dokonca aj webovým stránkam a službám. Moderné senzory totiž rozpoznajú vaše jedinečné osobné vlastnosti.

Ak je vaše zariadenie vybavené čítačkou odtlačkov prsta, môžete Hello Windows použiť na jeho odomknutie. Na rozpoznanie tváre alebo detekciu dúhovky Windows Hello používa kombináciu špeciálneho hardvéru a softvéru. Kamera používa infračervené technológie na identifikáciu tváre alebo dúhovky používateľa a dokáže ho rozpoznať v rôznych svetelných podmienkach. Technológiu teda nemožno oklamať napr. použitím fotografie.

Microsoft Passport je zasa kódové označenie pre programovací systém, ktorý poskytne správcom IT , vývojárom softvéru a tvorcom webových stránok bezpečnejší spôsob na prihlásenie sa na stránky a do aplikácií. Namiesto zadávania hesla, ktoré by mohli odchytiť hackeri, Windows overí vašu totožnosť pomocou biometrických prvkov. Windows Hello vás teda prihlási do operačného systému a Microsoft Passport do aplikácií a webových služieb.


Zatiaľ čo s technológiami Microsoftu bude spolupracovať väčšina existujúcich čítačiek odtlačkov prsta, v prípade webových kamier to neplatí. Spoločnosť výslovne uvádza kompatibilitu Hello Windows iba s 3D kamerou Intel RealSense (F200) na rozpoznávanie tváre.

V tejto chvíli sú technológie určené len pre Windows 10, no Microsoft zrejme neskôr prenesie svoje riešenie aj na iné platformy, ako je iOS, Android, OS X, dokonca možno aj na Linux.

Zdroj: betanews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá