Image
20.3.2015 0 Comments

Koniec textovým heslám? Do Windows 10 sa prihlásite aj skenom tváre či dúhovky

windows-10-tvar.jpg Heslo je dnes prežitok. Žiaľ, napriek tomu mnohí z nás zadávajú každodenne aj viac hesiel. Nielenže je to otravné, ale aj nebezpečné. Pamätať si jedinečné heslo pre každý web a počítač je takmer nemožné. Preto ľudia používajú jedno heslo na viacerých miestach, čo je z hľadiska bezpečnosti zlé. Niektoré novšie smartfóny sú vybavené skenermi odtlačkov prsta a využívajú biometriu na odomknutie zariadenia. V prípade počítačov s Windows boli takéto riešenia prinajmenšom neohrabané.

Teraz však Microsoft oznámil, že sa v systéme Windows 10 zameria na biometrické prvky systémami Windows Hello a Microsoft Passport. Windows Hello zavádza do systému podporu pre biometrickú autentizáciu pomocou tváre, dúhovky, odtlačku prsta na odomknutie zariadenia, čo je oveľa bezpečnejšie ako tradičné heslá. Jedine vy potom môžete na vašom zariadení pristupovať k aplikáciám, dátam a dokonca aj webovým stránkam a službám. Moderné senzory totiž rozpoznajú vaše jedinečné osobné vlastnosti.

Ak je vaše zariadenie vybavené čítačkou odtlačkov prsta, môžete Hello Windows použiť na jeho odomknutie. Na rozpoznanie tváre alebo detekciu dúhovky Windows Hello používa kombináciu špeciálneho hardvéru a softvéru. Kamera používa infračervené technológie na identifikáciu tváre alebo dúhovky používateľa a dokáže ho rozpoznať v rôznych svetelných podmienkach. Technológiu teda nemožno oklamať napr. použitím fotografie.

Microsoft Passport je zasa kódové označenie pre programovací systém, ktorý poskytne správcom IT , vývojárom softvéru a tvorcom webových stránok bezpečnejší spôsob na prihlásenie sa na stránky a do aplikácií. Namiesto zadávania hesla, ktoré by mohli odchytiť hackeri, Windows overí vašu totožnosť pomocou biometrických prvkov. Windows Hello vás teda prihlási do operačného systému a Microsoft Passport do aplikácií a webových služieb.


Zatiaľ čo s technológiami Microsoftu bude spolupracovať väčšina existujúcich čítačiek odtlačkov prsta, v prípade webových kamier to neplatí. Spoločnosť výslovne uvádza kompatibilitu Hello Windows iba s 3D kamerou Intel RealSense (F200) na rozpoznávanie tváre.

V tejto chvíli sú technológie určené len pre Windows 10, no Microsoft zrejme neskôr prenesie svoje riešenie aj na iné platformy, ako je iOS, Android, OS X, dokonca možno aj na Linux.

Zdroj: betanews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá