Image
20.3.2015 0 Comments

Koniec textovým heslám? Do Windows 10 sa prihlásite aj skenom tváre či dúhovky

windows-10-tvar.jpg Heslo je dnes prežitok. Žiaľ, napriek tomu mnohí z nás zadávajú každodenne aj viac hesiel. Nielenže je to otravné, ale aj nebezpečné. Pamätať si jedinečné heslo pre každý web a počítač je takmer nemožné. Preto ľudia používajú jedno heslo na viacerých miestach, čo je z hľadiska bezpečnosti zlé. Niektoré novšie smartfóny sú vybavené skenermi odtlačkov prsta a využívajú biometriu na odomknutie zariadenia. V prípade počítačov s Windows boli takéto riešenia prinajmenšom neohrabané.

Teraz však Microsoft oznámil, že sa v systéme Windows 10 zameria na biometrické prvky systémami Windows Hello a Microsoft Passport. Windows Hello zavádza do systému podporu pre biometrickú autentizáciu pomocou tváre, dúhovky, odtlačku prsta na odomknutie zariadenia, čo je oveľa bezpečnejšie ako tradičné heslá. Jedine vy potom môžete na vašom zariadení pristupovať k aplikáciám, dátam a dokonca aj webovým stránkam a službám. Moderné senzory totiž rozpoznajú vaše jedinečné osobné vlastnosti.

Ak je vaše zariadenie vybavené čítačkou odtlačkov prsta, môžete Hello Windows použiť na jeho odomknutie. Na rozpoznanie tváre alebo detekciu dúhovky Windows Hello používa kombináciu špeciálneho hardvéru a softvéru. Kamera používa infračervené technológie na identifikáciu tváre alebo dúhovky používateľa a dokáže ho rozpoznať v rôznych svetelných podmienkach. Technológiu teda nemožno oklamať napr. použitím fotografie.

Microsoft Passport je zasa kódové označenie pre programovací systém, ktorý poskytne správcom IT , vývojárom softvéru a tvorcom webových stránok bezpečnejší spôsob na prihlásenie sa na stránky a do aplikácií. Namiesto zadávania hesla, ktoré by mohli odchytiť hackeri, Windows overí vašu totožnosť pomocou biometrických prvkov. Windows Hello vás teda prihlási do operačného systému a Microsoft Passport do aplikácií a webových služieb.


Zatiaľ čo s technológiami Microsoftu bude spolupracovať väčšina existujúcich čítačiek odtlačkov prsta, v prípade webových kamier to neplatí. Spoločnosť výslovne uvádza kompatibilitu Hello Windows iba s 3D kamerou Intel RealSense (F200) na rozpoznávanie tváre.

V tejto chvíli sú technológie určené len pre Windows 10, no Microsoft zrejme neskôr prenesie svoje riešenie aj na iné platformy, ako je iOS, Android, OS X, dokonca možno aj na Linux.

Zdroj: betanews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá