Image
10.4.2014 0 Comments

Koniec špehovaniu? Zber metadát zo strany telekomunikačných operátorov zamietol európsky súd

cNEI.europsky_sud_jpg.jpg Európsky súdny dvor vyhlásil za neplatnú smernicu, ktorá požadovala od telekomunikačných spoločností v krajinách EÚ uchovávanie metadát o používateľoch ich služieb až počas dvoch rokov. Podľa rozhodnutia súdu sporná smernica zasahuje do základných práv občanov EÚ na súkromie a porušuje ich právo na ochranu osobných údajov.

Smernica bola predložená v roku 2006 ako protiteroristické opatrenie dva roky po bombových útokoch v Madride. Prevádzkovatelia komunikačných služieb boli podľa nej povinní uchovávať prevádzkové, lokalizačné a účastnícke údaje po dobu v rozmedzí od 6 mesiacov do 2 rokov. Išlo len o metadáta, a nie o obsah komunikácie. Systém však teoreticky umožňoval vládnym agentúram vyžiadať údaje fyzických osôb na sledovanie potenciálnych podozrivých.

Írsky najvyšší súd a Ústavný súd Rakúska požiadali Európsky súdny dvor o preskúmanie platnosti smernice a jej vzťahu k Charte základných ľudských práv EÚ. V rozhodnutí súdu sa uvádza, že uchovávanie údajov síce „skutočne spĺňa ciele všeobecného záujmu" na pomoc v boji proti závažnej trestnej činnosti a napomáha verejnú bezpečnosť, no európska smernica „prekračuje medze súladu so zásadou proporcionality". Uvádzané opatrenia síce môžu byť vhodné, ak ide o boj proti terorizmu, ale smernica predstavuje „rozsiahly a zvlášť závažný zásah do základných práv a problém nie je dostatočne vymedzený, aby sa zabezpečilo, že narušenie bude limitované skutočne na nevyhnutne potrebnú mieru".

Ďalší problém uchovávania dát je v tom, že sa nerozlišuje medzi jednotlivými kategóriami údajov a mierou ich potenciálnej užitočnosti vo vzťahu k zámerom smernice. Navyše v dokumente sa ani neuvádza, že zhromaždené dáta musia byť uložené v rámci EÚ, a tak sa nezabezpečuje ochrana údajov občanov.

Rozsudok Európskeho súdneho dvora priamo nemení zákony platné v jednotlivých krajinách, a tak vlády členských štátov budú musieť zodpovedajúcim spôsobom upraviť príslušné právne predpisy.

Cecilia Malströmová, eurokomisárka pre vnútorné záležitosti, sa vyjadrila, že Európska komisia „podrobí dôkladnej analýze verdikt a jeho dôsledky".

Zdroj: electronista.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá