Image
16.1.2014 0 Comments

Koniec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovede

Windows-XP.png Spolu s tým, ako sa blíži koniec oficiálnej podpory Windows XP, ktorý je naplánovaný na 8. apríla 2014, Microsoft spresnil odpovede na niektoré otázky. Firmy a používatelia sa najčastejšie pýtajú, ako to bude s ďalšími aktualizáciami bezplatného antivírusu Security Essentials, či sa po ukončení pomoci zmení niečo v oblasti inštalácie a aktivácie Windows XP, ako to bude s tzv. XP módom, obsiahnutým vo vyšších edíciách OS Windows 7.

Zatiaľ tieto otázky neboli oficiálne zodpovedané, a preto sa rojili rôzne špekulácie, ako to po 8. apríli bude. Jasné bolo len to, že Microsoft definitívne ukončí dodávky akýchkoľvek záplat a opráv. A to aj napriek faktu, že Windows XP stále beží približne na 29 % všetkých počítačov vrátane množstva štátnych organizácií, ktoré potom budú môcť byť ľahko napadnuteľné. Koniec podpory sa týka aj populárneho kancelárskeho balíka Office 2003, čo je posledná verzia bez Riboonu.

Microsoft svojich partnerov v tejto súvislosti dôkladne inštruoval, aby urobili všetko pre to, aby svojich klientov migrovali z Windows XP za každú cenu. Táto migrácia sa však často týka nutnosti obmeny hardvéru (pretože najmä pre staršie periférie nemusia v novších Windows existovať ovládače) aj osvedčeného softvéru a najmä v chudobnejších krajinách nemusia na uskutočnenie migrácie jednoducho byť prostriedky.

Otázky a odpovede spojené s Windows XP

A teraz už k trom spomínaným najčastejším otázkam a odpovediam (FAQ), ktoré sú s koncom podpory „Xpéčok" spojené:

1. Bude Microsoft naďalej ponúkať pre Windows XP bezplatný antivírus Microsoft Security Essentials?

Pôvodne sa špekulovalo, že Microsoft 8. apríla definitívne utne aj aktualizácia MS Security Essential pre Windows XP. Teraz je však potvrdené, že Microsoft bude poskytovať antivírusové definície používateľom Windows XP ako gesto dobrej vôle ešte po dobu jedného ďalšieho roka (až do 15. apríla 2015). No po 8. apríli 2014 už nebude možné Security Essential pre Windows XP z webu Microsoftu stiahnuť.

Možno síce predpokladať, že riešenie Security Essential sa bude dať získať z alternatívnych úložísk, ale vzhľadom na to, že Microsoft už nechce poskytovať ani žiadnu technickú podporu, bolo by vhodné skôr využiť niektoré z iných bezplatných bezpečnostných riešení. Článok na túto tému, kde je predstavených päť bezplatných alternatív k Security Essentials, zverejnila nedávno Softpedia.

2. Bude aj naďalej možné používať XP mode vo Windows 7, keď sa podpora Windows XP skončí?

XP mode je rozšírenie dostupné v edíciách Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate, ktoré malo umožniť beh aplikácií, ktoré natívne nemožno pod novým Windows spustiť. Ide o plnohodnotnú 32-bitovú verziu Windows XP Professional, ktorá beží ako virtuálny stroj. V praxi to môže byť jediný spôsob (okrem riešenia DOSBox, ktoré však má isté obmedzenia), ako pod 64-bitovým Windows spustiť starú 16-bitovú aplikáciu pre MS DOS, pretože nastavenie režimu kompatibility obyčajne v takýchto prípadoch nepomôže.

Microsoft pôvodne ani nepredpokladal, že XP mode budú používatelia využívať dlhodobo, skôr bolo toto riešenie zamýšľané ako dočasné. XP mode bude aj po skončení podpory Windows XP stále k dispozícii, nič sa v tomto smere nemení, ale aj toto prostredie bude prinášať bezpečnostné riziká, pretože preň nebudú dostupné aktualizácie.

3. Bude možné nové inštalácie Windows XP či downgradované licencie z novších Windows po 8. apríli aktivovať rovnako ako doteraz?

Z tohto hľadiska sa opäť nič nemení, proces aktivácie bude stále rovnaký aj pri produktoch, ktorých podpora sa skončila. Používatelia teda budú môcť naďalej nové inštalácie Windows XP inštalovať a aktivovať, hoci už nebudú podporované. No Microsoft už neodporúča v žiadnom prípade Windows XP po ukončení dátumu podpory inštalovať.

Odôvodniť sa to dá napríklad len pri počítačoch priamo prepojených so špecifickým hardvérom, ktoré nie sú ani zapojené do siete, do ktorých sa nevkladajú disky USB či neinštalujú nové aplikácie, pretože v takom prípade sú hrozby napadnutia malvérom eliminované na minimum.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá