Image
16.1.2014 0 Comments

Koniec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovede

Windows-XP.png Spolu s tým, ako sa blíži koniec oficiálnej podpory Windows XP, ktorý je naplánovaný na 8. apríla 2014, Microsoft spresnil odpovede na niektoré otázky. Firmy a používatelia sa najčastejšie pýtajú, ako to bude s ďalšími aktualizáciami bezplatného antivírusu Security Essentials, či sa po ukončení pomoci zmení niečo v oblasti inštalácie a aktivácie Windows XP, ako to bude s tzv. XP módom, obsiahnutým vo vyšších edíciách OS Windows 7.

Zatiaľ tieto otázky neboli oficiálne zodpovedané, a preto sa rojili rôzne špekulácie, ako to po 8. apríli bude. Jasné bolo len to, že Microsoft definitívne ukončí dodávky akýchkoľvek záplat a opráv. A to aj napriek faktu, že Windows XP stále beží približne na 29 % všetkých počítačov vrátane množstva štátnych organizácií, ktoré potom budú môcť byť ľahko napadnuteľné. Koniec podpory sa týka aj populárneho kancelárskeho balíka Office 2003, čo je posledná verzia bez Riboonu.

Microsoft svojich partnerov v tejto súvislosti dôkladne inštruoval, aby urobili všetko pre to, aby svojich klientov migrovali z Windows XP za každú cenu. Táto migrácia sa však často týka nutnosti obmeny hardvéru (pretože najmä pre staršie periférie nemusia v novších Windows existovať ovládače) aj osvedčeného softvéru a najmä v chudobnejších krajinách nemusia na uskutočnenie migrácie jednoducho byť prostriedky.

Otázky a odpovede spojené s Windows XP

A teraz už k trom spomínaným najčastejším otázkam a odpovediam (FAQ), ktoré sú s koncom podpory „Xpéčok" spojené:

1. Bude Microsoft naďalej ponúkať pre Windows XP bezplatný antivírus Microsoft Security Essentials?

Pôvodne sa špekulovalo, že Microsoft 8. apríla definitívne utne aj aktualizácia MS Security Essential pre Windows XP. Teraz je však potvrdené, že Microsoft bude poskytovať antivírusové definície používateľom Windows XP ako gesto dobrej vôle ešte po dobu jedného ďalšieho roka (až do 15. apríla 2015). No po 8. apríli 2014 už nebude možné Security Essential pre Windows XP z webu Microsoftu stiahnuť.

Možno síce predpokladať, že riešenie Security Essential sa bude dať získať z alternatívnych úložísk, ale vzhľadom na to, že Microsoft už nechce poskytovať ani žiadnu technickú podporu, bolo by vhodné skôr využiť niektoré z iných bezplatných bezpečnostných riešení. Článok na túto tému, kde je predstavených päť bezplatných alternatív k Security Essentials, zverejnila nedávno Softpedia.

2. Bude aj naďalej možné používať XP mode vo Windows 7, keď sa podpora Windows XP skončí?

XP mode je rozšírenie dostupné v edíciách Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate, ktoré malo umožniť beh aplikácií, ktoré natívne nemožno pod novým Windows spustiť. Ide o plnohodnotnú 32-bitovú verziu Windows XP Professional, ktorá beží ako virtuálny stroj. V praxi to môže byť jediný spôsob (okrem riešenia DOSBox, ktoré však má isté obmedzenia), ako pod 64-bitovým Windows spustiť starú 16-bitovú aplikáciu pre MS DOS, pretože nastavenie režimu kompatibility obyčajne v takýchto prípadoch nepomôže.

Microsoft pôvodne ani nepredpokladal, že XP mode budú používatelia využívať dlhodobo, skôr bolo toto riešenie zamýšľané ako dočasné. XP mode bude aj po skončení podpory Windows XP stále k dispozícii, nič sa v tomto smere nemení, ale aj toto prostredie bude prinášať bezpečnostné riziká, pretože preň nebudú dostupné aktualizácie.

3. Bude možné nové inštalácie Windows XP či downgradované licencie z novších Windows po 8. apríli aktivovať rovnako ako doteraz?

Z tohto hľadiska sa opäť nič nemení, proces aktivácie bude stále rovnaký aj pri produktoch, ktorých podpora sa skončila. Používatelia teda budú môcť naďalej nové inštalácie Windows XP inštalovať a aktivovať, hoci už nebudú podporované. No Microsoft už neodporúča v žiadnom prípade Windows XP po ukončení dátumu podpory inštalovať.

Odôvodniť sa to dá napríklad len pri počítačoch priamo prepojených so špecifickým hardvérom, ktoré nie sú ani zapojené do siete, do ktorých sa nevkladajú disky USB či neinštalujú nové aplikácie, pretože v takom prípade sú hrozby napadnutia malvérom eliminované na minimum.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá