Image
14.4.2016 4 Comments

Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou

Nedávno objavený patent Applu znázorňuje možnú zmenu ultratenkého MacBooku – výmenu fyzickej klávesnice za touchpad podobný trackpadu s technológiou Force Touch na vstupy z myši. Pravda, ako sme si v prípade tejto spoločnosti už zvykli, patentová prihláška ešte neznamená, že sa skutočne uplatní v produkte. Možno táto konštrukcia nikdy neuzrie svetlo sveta.

Patent s názvom Zero Travel, podaný v septembri minulého roka, by mohol naznačovať elimináciu fyzických klávesov na štandardnej klávesnici, namiesto nich by sa použila dotyková plocha s haptickou (hmatovou) spätnou väzbou na naznačenie stlačenia klávesu pri písaní.

Ďalšia super funkcia sú malé otvory v povrchu touchpadu, ktoré sa rozsvecujú a ukazujú používateľovi obrys klávesu a písmeno, ktoré k nemu prislúcha. To by malo replikovať podsvietenú klávesnicu, ktorá sa nachádza na notebookoch MacBook Air a Pro.

Spomína sa aj menší touchpad, ktorý by mohol byť vedľa bežného trackpadu a používal by sa ako 10-tlačidlový numerický blok na tradičnej klávesnici.

No skutočná výhoda tohto konceptu je v tom, že plocha touchpadu sa bude dať prispôsobiť v závislosti od toho, čo používateľ práve robí. Pri prehliadaní webu bude fungovať ako trackpad, pri písaní e-mailu či práci s dokumentom sa prepne na klávesnicu QWERTY, pri úprave fotografií sa môže rozdeliť na dve časti – na jednej strane bude priestor s trackpadom, na druhej klávesy.

Rozloženie klávesov či hmatová spätná väzba by sa dali nastaviť pre používateľov s obmedzenou motorikou. Vývojári by zasa mohli vytvoriť špecifické rozloženie pre svoje aplikácie.

No keby aj Apple seriózne uvažoval o realizácii tohto patentu, k hotovému produktu povedie ešte dlhá cesta.

Zdroj: slashgear.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

4 Comments

 1. Konečne! to trvalo. reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  16.4.2016 10:04
  Preč s klávesnicou! Najlepší Comp. budúcnosti bude kocka ako BRIX a laserová klávesnica a laserový projektor VY DINOSAURIE VAJCIA!
  Reagovať
 2. wtf reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  15.4.2016 15:04
  Windows key na macbooku ? LOL
  Reagovať
 3. To už tu bolo reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  15.4.2016 08:04
  Niečo podobné už skúšal Acer ešte v 2011. Ich produkt sa volal Acer Iconia 6120 dual screen. Tiež si myslím, že klasická klávesnica je lepšia ako jej dotyková varianta.
  Reagovať
 4. nikdy to nebude fungovat reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  14.4.2016 20:04
  pretoze clovek fyzicky citi ci je nad klavesou, alebo v medzere medzi klavesami. Mam prstoklad, na klavesnicu vobec nepozeram, ale virtualna klavesnica bez fyzickeho dotyku je shit ktory zapadne prachom. Ale "co keby" tak dame patent... mizeria
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá