Image
14.4.2016 4 Comments

Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou

Nedávno objavený patent Applu znázorňuje možnú zmenu ultratenkého MacBooku – výmenu fyzickej klávesnice za touchpad podobný trackpadu s technológiou Force Touch na vstupy z myši. Pravda, ako sme si v prípade tejto spoločnosti už zvykli, patentová prihláška ešte neznamená, že sa skutočne uplatní v produkte. Možno táto konštrukcia nikdy neuzrie svetlo sveta.

Patent s názvom Zero Travel, podaný v septembri minulého roka, by mohol naznačovať elimináciu fyzických klávesov na štandardnej klávesnici, namiesto nich by sa použila dotyková plocha s haptickou (hmatovou) spätnou väzbou na naznačenie stlačenia klávesu pri písaní.

Ďalšia super funkcia sú malé otvory v povrchu touchpadu, ktoré sa rozsvecujú a ukazujú používateľovi obrys klávesu a písmeno, ktoré k nemu prislúcha. To by malo replikovať podsvietenú klávesnicu, ktorá sa nachádza na notebookoch MacBook Air a Pro.

Spomína sa aj menší touchpad, ktorý by mohol byť vedľa bežného trackpadu a používal by sa ako 10-tlačidlový numerický blok na tradičnej klávesnici.

No skutočná výhoda tohto konceptu je v tom, že plocha touchpadu sa bude dať prispôsobiť v závislosti od toho, čo používateľ práve robí. Pri prehliadaní webu bude fungovať ako trackpad, pri písaní e-mailu či práci s dokumentom sa prepne na klávesnicu QWERTY, pri úprave fotografií sa môže rozdeliť na dve časti – na jednej strane bude priestor s trackpadom, na druhej klávesy.

Rozloženie klávesov či hmatová spätná väzba by sa dali nastaviť pre používateľov s obmedzenou motorikou. Vývojári by zasa mohli vytvoriť špecifické rozloženie pre svoje aplikácie.

No keby aj Apple seriózne uvažoval o realizácii tohto patentu, k hotovému produktu povedie ešte dlhá cesta.

Zdroj: slashgear.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

4 Comments

 1. Konečne! to trvalo. reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  16.4.2016 10:04
  Preč s klávesnicou! Najlepší Comp. budúcnosti bude kocka ako BRIX a laserová klávesnica a laserový projektor VY DINOSAURIE VAJCIA!
  Reagovať
 2. wtf reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  15.4.2016 15:04
  Windows key na macbooku ? LOL
  Reagovať
 3. To už tu bolo reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  15.4.2016 08:04
  Niečo podobné už skúšal Acer ešte v 2011. Ich produkt sa volal Acer Iconia 6120 dual screen. Tiež si myslím, že klasická klávesnica je lepšia ako jej dotyková varianta.
  Reagovať
 4. nikdy to nebude fungovat reakcia na: Koniec klasických klávesníc? Patent Applu ukazuje MacBook s dotykovou klávesnicou
  14.4.2016 20:04
  pretoze clovek fyzicky citi ci je nad klavesou, alebo v medzere medzi klavesami. Mam prstoklad, na klavesnicu vobec nepozeram, ale virtualna klavesnica bez fyzickeho dotyku je shit ktory zapadne prachom. Ale "co keby" tak dame patent... mizeria
  Reagovať

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá