Image
26.11.2015 0 Comments

Koniec každodenného nabíjania smartfónov? Nová technológia môže priniesť extrémne úsporné displeje

Displej je súčasť, ktorá v smartfóne spotrebuje najviac energie, a je to aj dôvod, prečo treba telefón pripojiť na nabíjačku niekedy aj viackrát denne. Oxfordská univerzita založila spoločnosť Bodle Technologies, vyvíjajúcu materiál, ktorý by to mal zmeniť. Nevyžaduje si energiu a napriek tomu je dokonale viditeľný aj na priamom slnečnom svetle.

Technológia je podobná tej, ktorá sa používa pri prepisovateľných DVD. Používa elektrické impulzy na vytvorenie high-tech zobrazovača, ktorý nepotrebuje napájanie a je stále dobre čitateľný. Materiál je schopný zmeny fázy pri aplikovaní elektrického prúdu. Zmenou fázy možno meniť svetelné dĺžky, ktoré prepúšťa a odráža, čím sa mení aj jeho farba.

Nový materiál by sa mohol používať nielen v smartfónoch a smart hodinkách, ale dalo by sa z neho vytvoriť aj inteligentné okno, čo je trh, ktorý bude mať podľa predpokladov do roku 2017 hodnotu 2 miliárd dolárov. Technológia by sa dokonca dala využiť na „inteligentné zasklenie", ktoré by počas horúcich dní bránilo prenikaniu tepla dovnútra, mohlo by totiž zablokovať infračervené svetlo, takže budovy by sa v pohode zaobišli bez klimatizácie.

bodle_technologies.jpg

Spoločnosť vyvinula spôsob nízkonákladovej výroby tohto materiálu, ktorého prototyp by mal byť k dispozícii do 12 mesiacov.

Technológia má pred sebou ešte dlhú cestu, kým vyrieši otázky spojené s displejmi smartfónov a smart hodiniek, ktoré spotrebujú až 90 % energie z batérie. Možno sa ukáže, že je to oveľa lepšie riešenie ako e-ink displeje čítačiek elektronických kníh, pri ktorých sa obetuje kvalita zobrazenia v prospech úspory energie z batérie.

Zdroj: telegraph.co.uk, techtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá