Image
26.11.2015 0 Comments

Koniec každodenného nabíjania smartfónov? Nová technológia môže priniesť extrémne úsporné displeje

Displej je súčasť, ktorá v smartfóne spotrebuje najviac energie, a je to aj dôvod, prečo treba telefón pripojiť na nabíjačku niekedy aj viackrát denne. Oxfordská univerzita založila spoločnosť Bodle Technologies, vyvíjajúcu materiál, ktorý by to mal zmeniť. Nevyžaduje si energiu a napriek tomu je dokonale viditeľný aj na priamom slnečnom svetle.

Technológia je podobná tej, ktorá sa používa pri prepisovateľných DVD. Používa elektrické impulzy na vytvorenie high-tech zobrazovača, ktorý nepotrebuje napájanie a je stále dobre čitateľný. Materiál je schopný zmeny fázy pri aplikovaní elektrického prúdu. Zmenou fázy možno meniť svetelné dĺžky, ktoré prepúšťa a odráža, čím sa mení aj jeho farba.

Nový materiál by sa mohol používať nielen v smartfónoch a smart hodinkách, ale dalo by sa z neho vytvoriť aj inteligentné okno, čo je trh, ktorý bude mať podľa predpokladov do roku 2017 hodnotu 2 miliárd dolárov. Technológia by sa dokonca dala využiť na „inteligentné zasklenie", ktoré by počas horúcich dní bránilo prenikaniu tepla dovnútra, mohlo by totiž zablokovať infračervené svetlo, takže budovy by sa v pohode zaobišli bez klimatizácie.

bodle_technologies.jpg

Spoločnosť vyvinula spôsob nízkonákladovej výroby tohto materiálu, ktorého prototyp by mal byť k dispozícii do 12 mesiacov.

Technológia má pred sebou ešte dlhú cestu, kým vyrieši otázky spojené s displejmi smartfónov a smart hodiniek, ktoré spotrebujú až 90 % energie z batérie. Možno sa ukáže, že je to oveľa lepšie riešenie ako e-ink displeje čítačiek elektronických kníh, pri ktorých sa obetuje kvalita zobrazenia v prospech úspory energie z batérie.

Zdroj: telegraph.co.uk, techtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá