Image
11.4.2014 0 Comments

Koniec Windows XP predajom nových PC príliš nepomáha

windows_xp.jpg Hoci výrobcovia PC si od ukončenia podpory dosluhujúceho Windows XP sľubovali zvýšenie záujmu o nové modely, trh v prvom štvrťroku ďalej klesal a ani ďalšie vyhliadky nie sú ružové. Vyplýva to z analýz agentúr IDC a Gartner.

Údaje o predajoch v podaní oboch agentúr sa síce líšia, trend je však zhodný. IDC hovorí o poklese o 4,4 percenta na celkových 73,4 milióna predaných PC po celom svete. Pôvodný odhad bol ešte pesimistickejší, pretože analytici IDC počítali s medziročným prepadom o 5,3 %. Gartner potom uvádza predaje v objeme 76,6 milióna kusov, čo by znamenalo pokles len o 1,7 %. Rozdiely sú dané odlišnosťami v metodikách a sú pomerne bežné. IDC medzi PC zahŕňa desktopy, prenosné počítače, ultratenké notebooky a pracovné stanice, ale nie tablety. Gartner, naopak, x86 tablety medzi PC zahŕňa, čím sa vysvetľuje vyšší počet predaných kusov v jeho meraní.

Prepad nebude taký veľký, napriek tomu trh klesne

No zverejnené čísla aj tak nie sú optimistické, pretože prvý štvrťrok 2014 mal byť poznamenaný zvýšeným záujmom o nové počítače pre koniec podpory Windows XP. Pre množstvo firiem a používateľov je totiž nákup nového PC s novým operačným systémom najľahšia voľba, ako tento problém riešiť.

Analytici Gartneru preto v tejto súvislosti hovoria o mierne pozitívnom efekte vo väčšine sledovaných regiónov, pričom napr. Japonsko bolo koncom podpory Windows XP silne zasiahnuté a došlo tu k medziročnému nárastu predajov PC o významných 35 % a predaje boli podporené aj zmenou tamojších daní, no príliš intenzívny rast býva na trhu často striedaný vyčerpaním v ďalšom období, ktoré pôvodný optimizmus anuluje. Analytici Gartneru očakávajú, že priebežná migrácia na nové počítače v súvislosti s ukončením podpory Windows XP bude sprevádzať celý rok 2014 a vďaka tomu nebude prepad taký silný ako vlani.

Takisto analytici IDC hovoria o tom, že ekonomická situácia sa po celom svete zlepšuje a na trhu s PC by sa tento stav mal odraziť. Hoci je teda pravdepodobné, že dôjde k jeho stabilizácii, šance na rast sú zatiaľ zanedbateľné. Otázkou je hlavne to, koľko zákazníkov bude chcieť ešte kupovať nový počítač na migráciu z Windows XP, pretože sa dá predpokladať, že hlavná vlna migrácií už prebehla, a kto ju plánoval, už ju vykonal pred dátumom ukončenia podpory tohto OS.

Poradie najväčších výrobcov PC

Čo sa týka poradia výrobcov PC, tu sú rebríčky IDC aj Gartneru veľmi podobné. Čínske Lenovo vďaka svojej agresívnej politike udržuje náskok pred HP. Nasleduje s väčším odstupom Dell a potom značky Acer a Asus. Pritom najhoršiu dynamiku vykazuje práve Acer, ktorý rýchlo stráca svoju skoršiu pozíciu. Viac pozri v nasledujúcich tabuľkách.

gartner-q1-2014.jpg

idc-q1-2014.jpg

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá