Image
11.4.2014 0 Comments

Koniec Windows XP predajom nových PC príliš nepomáha

windows_xp.jpg Hoci výrobcovia PC si od ukončenia podpory dosluhujúceho Windows XP sľubovali zvýšenie záujmu o nové modely, trh v prvom štvrťroku ďalej klesal a ani ďalšie vyhliadky nie sú ružové. Vyplýva to z analýz agentúr IDC a Gartner.

Údaje o predajoch v podaní oboch agentúr sa síce líšia, trend je však zhodný. IDC hovorí o poklese o 4,4 percenta na celkových 73,4 milióna predaných PC po celom svete. Pôvodný odhad bol ešte pesimistickejší, pretože analytici IDC počítali s medziročným prepadom o 5,3 %. Gartner potom uvádza predaje v objeme 76,6 milióna kusov, čo by znamenalo pokles len o 1,7 %. Rozdiely sú dané odlišnosťami v metodikách a sú pomerne bežné. IDC medzi PC zahŕňa desktopy, prenosné počítače, ultratenké notebooky a pracovné stanice, ale nie tablety. Gartner, naopak, x86 tablety medzi PC zahŕňa, čím sa vysvetľuje vyšší počet predaných kusov v jeho meraní.

Prepad nebude taký veľký, napriek tomu trh klesne

No zverejnené čísla aj tak nie sú optimistické, pretože prvý štvrťrok 2014 mal byť poznamenaný zvýšeným záujmom o nové počítače pre koniec podpory Windows XP. Pre množstvo firiem a používateľov je totiž nákup nového PC s novým operačným systémom najľahšia voľba, ako tento problém riešiť.

Analytici Gartneru preto v tejto súvislosti hovoria o mierne pozitívnom efekte vo väčšine sledovaných regiónov, pričom napr. Japonsko bolo koncom podpory Windows XP silne zasiahnuté a došlo tu k medziročnému nárastu predajov PC o významných 35 % a predaje boli podporené aj zmenou tamojších daní, no príliš intenzívny rast býva na trhu často striedaný vyčerpaním v ďalšom období, ktoré pôvodný optimizmus anuluje. Analytici Gartneru očakávajú, že priebežná migrácia na nové počítače v súvislosti s ukončením podpory Windows XP bude sprevádzať celý rok 2014 a vďaka tomu nebude prepad taký silný ako vlani.

Takisto analytici IDC hovoria o tom, že ekonomická situácia sa po celom svete zlepšuje a na trhu s PC by sa tento stav mal odraziť. Hoci je teda pravdepodobné, že dôjde k jeho stabilizácii, šance na rast sú zatiaľ zanedbateľné. Otázkou je hlavne to, koľko zákazníkov bude chcieť ešte kupovať nový počítač na migráciu z Windows XP, pretože sa dá predpokladať, že hlavná vlna migrácií už prebehla, a kto ju plánoval, už ju vykonal pred dátumom ukončenia podpory tohto OS.

Poradie najväčších výrobcov PC

Čo sa týka poradia výrobcov PC, tu sú rebríčky IDC aj Gartneru veľmi podobné. Čínske Lenovo vďaka svojej agresívnej politike udržuje náskok pred HP. Nasleduje s väčším odstupom Dell a potom značky Acer a Asus. Pritom najhoršiu dynamiku vykazuje práve Acer, ktorý rýchlo stráca svoju skoršiu pozíciu. Viac pozri v nasledujúcich tabuľkách.

gartner-q1-2014.jpg

idc-q1-2014.jpg

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá