Image
2.5.2016 3 Comments

Končí klasický 3,5 mm audiojack a bude nahradený novým konektorom USB-C?

Slúchadlový konektor 3,5 mm jack je s nami už poriadne dlho, nájdeme ho na MP3 prehrávačoch, smartfónoch i ďalších mobilných zariadeniach. No podľa spoločnosti Intel je jeho budúcnosť ohrozená. Nahradiť by ho mal nový konektor USB-C.

Čínska spoločnosť LeEco nedávno predstavila smartfóny bez 3,5 mm slúchadlového jacku, ktoré využívajú doteraz nabíjací a dátový slot USB-C aj na výstup zvuku. S podobnou myšlienkou prišiel tento mesiac aj Intel na svojom podujatí pre vývojárov IDF.

Aký je problém s osvedčeným slúchadlovým konektorom? Je to skrátka analógový jednoúčelový port na digitálnych zariadeniach, ktoré sú dnes charakterizované viacúčelovosťou. Na druhej strane konektor USB-C sa dokáže postarať o vysokovýkonné dátové prenosy i nabíjanie aj väčších zariadení, ako sú napr. notebooky. Digitalizácia zvukového výstupu by priniesla niekoľko výhod – priamo do slúchadiel by sa mohol integrovať digitálno-analógový prevodník a zosilňovač . Slúchadlá by sa tak stali kvalitnejšími, získali by dostatočný príkon napr. pre systémy na potlačenie šumu, ale mohli by sa použiť aj na sledovanie údajov týkajúcich sa zdravia, ako je telesná teplota a pod.

Pred niekoľkými mesiacmi sa objavili zvesti o tom, že iPhone 7 nebude mať slúchadlový jack. Vtedy to vyzeralo tak, že Apple tým chce prinútiť používateľov kupovať ďalšie príslušenstvo s konektorom Lightning. No teraz, keď LeEco má smartfóny s USB-C na audio a JBL ponúka súpravu slúchadiel s potlačením šumu, vybavené pripojením USB Type-C, cez ktoré získavajú energiu a zároveň  aj zvuk z hostiteľského zariadenia, a Intel oznámil, že vyvíja nové špecifikácie USB-C audio, vyzerá to tak, že prechod bude oveľa širší. Nebude to však bezbolestný proces. Veď všetky slúchadlá z posledných troch desaťročí majú 3,5 mm alebo 6,35 mm konektory. No zdá sa, že technologický priemysel je presvedčený o tom, že odstránenie posledných zvyškov analógovej technológie je jeho dlhodobý cieľ.

Zdroj: theverge.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

3 Comments

 1. Využite v praxi reakcia na: Končí klasický 3,5 mm audiojack a bude nahradený novým konektorom USB-C?
  3.5.2016 07:05
  Mňa by skôr zaujimalo využitie v praxi, lebo bežne cestujem vlakom a už skoro v každom je el. zásuvka. Ako budem môcť počúvať hudbu aj nabíjať telefón súčasne, nehovoriac o opotrebovaní takého typu konektora. Zase nepozerajú na zákazníkov, radšej nech zvyšia kapacitu baterii a nie vymýšľať takéto zbytočné riešenia.
  Reagovať
 2. 3,5 mm audio jack reakcia na: Končí klasický 3,5 mm audiojack a bude nahradený novým konektorom USB-C?
  2.5.2016 17:05
  nechcem byt detailista, ale na tom obrazku nieje 3,5 mm audio jack.
  Reagovať
 3. ano reakcia na: Končí klasický 3,5 mm audiojack a bude nahradený novým konektorom USB-C?
  2.5.2016 09:05
  Aspon v telefonoch. redukcie sa daju spravit.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá