SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Koncept ideálneho osobného počítača budúcnosti

0

Svet osobných počítačov sa za uplynulé desaťročia dramaticky zmenil. Kým kedysi prevládal jediný formát klasického skrinkového desktopu, dnes tu máme X rôznorodých formátov, ktoré za osobný počítač ani veľmi nepovažujeme, hoci nimi v podstate stále sú. Tablety, smartfóny, inteligentné hodinky, inteligentné televízory či multimediálne centrá, počítače vnorené v high-tech autách či rôznych gadgetoch a zariadeniach pre internet vecí. Kým kedysi bola hardvérová časť osobného počítača jasne ohraničená jeho sivou plechovou skrinkou, teraz čoraz viac splýva a prepája sa s hardvérom zariadení, ktoré majú na starosti úplne inú funkcionalitu – bezdrôtovú komunikáciu, zobrazovanie, zber údajov zo snímačov, pohonnú jednotku atď. Majú rôznorodý dizajn, farebnosť, použité materiály a v niektorých prípadoch už ani nie je jasné, ktorá časť systému je tá počítačová a ktorá tá druhá. Kedysi ste si mohli počítač poskladať svojpomocne z komponentov podľa vlastných preferencií a možností peňaženky, stačilo vedieť základný postup, mrknúť si v dokumentácii polohu prepínačov a pri troche šťastia ste boli úspešní už na prvý pokus. Dnes si musíte vybrať jeden model smartfónu či notebooku z konfigurácií líšiacich pamäťovou kapacitou a vo väčšine zariadení nemôžete svojpomocne vymeniť ani batériu, tobôž procesor či grafickú kartu. Kedysi vám desktopový počítač vydržal 4-5 aj viac rokov, dnes sa už dvojročný model smartfónu považuje za totálne out, s ktorým sa neodporúča ukazovať sa na verejnosti. 

Desktop  neumrel, hoci jeho predaje sú už omnoho menšie ako kedysi. Využívajú ho najmä náročnejší hráči, ktorí potrebujú vysoký surový výpočtový výkon, špeciálne grafické karty a poriadne chladenie. Využívajú sa takisto na strih videa, v priemysle na pripojenie snímačov z výroby, ako náhrada malého servera či ako lacný neprenosný a ľahko manažovateľný stroj pre úradníkov v štátnej správe. Podľa predikcií analytikov jeho predaje budú stále klesať, hoci záujemcov si stále nájde. Rastovým impulzom by mohlo byť najmä opätovné oživenie herného priemyslu a najmä vysoký potenciál virtuálnej reality, ktorá vyžaduje vysoký výpočtový a grafický výkon.

Notebooky a najmä ultrabooky sú stále výborné zariadenia, ktoré umožňujú plnohodnotne pracovať kdekoľvek v teréne. Ich niekdajší hendikep – slabá výdrž na batériu – sa stáva minulosťou, nie je problém získať notebook s výdržou 10-15 aj viac hodín, je to len otázka ceny. Tento formát univerzálneho osobného počítača je životaschopný a aj naďalej si udrží svojich priaznivcov medzi profesionálnymi počítačmi, študentmi, ale aj hráčmi.

Tablet je zariadenie, do ktorého sa vkladali veľké nádeje ako do nového univerzálneho nástupcu osobného počítača. Majú výbornú portabilnosť, výdrž na batériu a na pasívnu konzumáciu obsahu sú naozaj skvelé, ale na jeho tvorbu sú nevhodné, už len na prácu s kancelárskymi dokumentmi potrebujete normálnu klávesnicu a myš. Softvérová klávesnica na krátke písanie postačuje, ale na editovanie textového dokumentu je to len veľmi núdzové riešenie. Predajcovia v súčasnosti zaznamenávajú pokles predaja tabletov, dôvodom je príchod smartfónov s väčším displejom, ktorý je na rýchle sledovanie obsahu a reagovanie pohodlnejší. Pre mňa osobne je trochu prekvapivé, keď vidím, že niekto radšej siahne po smartfóne, hoci má poruke tablet, ale zase rozumiem tomu, že smartfón je ľahší, lepšie sa zmesti do ruky a palcom viete obsiahnuť takmer celý displej, čo v prípade tabletu neplatí, hoci aj na to existujú softvérové riešenia. Možno však evolúcia ľudského druhu spôsobí, že časom sa naše palce predĺžia na dvojnásobok. To by bolo celkom dobré riešenie, hoci trochu bizarné... smiley Technologicky by tabletu pomohli skladateľné displeje, takže z vreckového formátu A6 alebo A7 si rozložením vyrobíte formát A4. A takisto keby časť displeja mohla zmeniť svoj tvar na kvázi 3D klávesnicu tak, aby klávesy bolo skutočne cítiť napríklad vypuklým tvarom a/alebo vyvolaním pocitu drsnej štruktúry (napr. elektrickým poľom).

Najpredávanejší formát osobného počítača súčasnosti je smartfón. Je viac-menej zmenšeninou tabletu, vďaka čomu sa zmestí aj do vrecka, čo je jeho výhodou, ale v prípade potreby plnohodnotnej práce aj slabinou. Existujú riešenia na elimináciu malého displeja pripojením na veľký monitor alebo smart TV (Continuum a spol.), ale stále to nie je ono. Potrebujete externú dokovaciu stanicu a externú klávesnicu aj myš. Riešením je podobne ako v prípade tabletov rozkladací displej. Samsung by mohol prvý komerčný dualscreenový produkt vraj predstaviť už tento rok (projekt Valley). Smartfón je formát, ktorý je v mnohých oblastiach už značne vyzretý (výkon, aplikácie, ekosystém atď.), ale má ešte slabšie miesta, ktoré si vyžadujú ďalší technologický vývoj (výdrž batérie, odolnosť, zabezpečenie), preto ako plnohodnotná náhrada pracovného nástroja zatiaľ nevyhovuje. Nedával by som doň žiadne citlivé osobné ani pracovné údaje, pokiaľ stále existuje možnosť, že zostane pohodený niekde na stole v kaviarni alebo v bunde v šatni.

Osobne vidím najväčšiu perspektívu osobného počítača aj s možnosťou plnohodnotného pracovného nástroja v inteligentných hodinkách prepojených s ďalšími perifériami. Je asi realistické očakávať, že vo veľmi krátkom čase by inteligentné hodinky mohli mať výdrž, výkon, konektivitu a funkcionalitu smartfónov. Ich veľká výhoda je ľahká prenášateľnosť a fyzické spojenie s telom, čo má jednak prvok funkčnej bezpečnosti, ako aj schopnosti merať jedinečné biometrické údaje (cievne riečisko, povrchový odpor kože, tepová frekvencia atď.). Jednou z periférií by bol externý skladací vreckový displej, ktorý by vlastne nahradil súčasný smartfón, pričom celá inteligencia, výpočtový výkon aj dátové úložisko by sa preniesli na inteligentné hodinky. Zo smartfónu by zostal len dotykový displej s batériou plus, samozrejme, niečo na komunikáciu – BLE, NFC a pod. Druhou perifériou by bola vrecková skladateľná klávesnica, také už vlastne aj existujú. Pokiaľ by som mal prístup k veľkému monitoru v práci alebo TV prijímaču doma či v hoteli s normálnou klávesnicou, mám k dispozícii plnohodnotné pracovisko na úrovni desktopu alebo notebooku. Všetky citlivé osobné údaje a pracovné dokumenty nosím bezpečne stále so sebou, kedykoľvek a kdekoľvek mám k nim prístup, len čo si dám hodinky dole, snímač to zaznamená a bezpečne uzamkne prístup k nim. To by sa mi páčilo, na to sa už teším smiley. A aká je vaša predstava konceptu ideálneho osobného počítača? Napíšte nám!

Zaujímavé čítanie aprílového vydania vám praje

Martin Drobný

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať