Image
30.6.2014 0 Comments

Komerčné využitie dronov je v USA naďalej zakázané, čaká sa na novú generáciu

dron_amazon.jpg Americký letecký úrad (Federal Aviation Administration, FAA) vydal tento týždeň tlačovú správu, podľa ktorej používanie bezpilotných lietadiel na komerčné účely bude aj naďalej zakázané až do ďalšieho oznámenia. Hoci zakladateľ Amazonu Jeff Bezos vlani načrtol, že spoločnosť chce na doručovanie balíkov pre zákazníkov použiť malé bezpilotné vrtuľníky, zdá sa, že zatiaľ zostane doručovanie po starom.

Legálne použitie bezpilotných lietadiel teda zostane obmedzené na zábavu a nemožno ich využiť v rámci komerčných služieb. Ibaže Amazon uviedol, že takéto doručovanie bude „bezplatné". Neznamená to teda, že sa nebudú používať na komerčné ciele? V žiadnom prípade, tvrdí FAA. Drony možno použiť len na hobby a rekreačné činnosti, napr. zhotovovanie súkromných fotografií a videa.

dron_amazon2.jpg

Právnik Ryan Calo, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Washingtonovej univerzite a zameriava sa na robotiku a drony, povedal, že dôvodom tohto obmedzenia sú obavy z kolízií bezpilotných lietadiel, prípadne ich narážania do ľudí.

„Budúca generácia dronov bude skutočne autonómna a bude lietať s využitím senzorov a kódu, nebudú ich ovládať ľudia, čo bude bezpečnejšie, ako je to dnes," povedal Calo.

Je teda nepravdepodobné, že ich komerčné použitie by bolo zakázané natrvalo. Je to len otázka času, kým sa tieto lietadlá stanú dostatočne bezpečnými a dostatočne silnými na doručovanie balíkov. FAA chce v neskoršom termíne prehodnotiť ich využitie na podnikateľské ciele a nové pravidlá by mohli platiť od roku 2015.

Zdroj: bits.blogs.nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá