Image
30.6.2014 0 Comments

Komerčné využitie dronov je v USA naďalej zakázané, čaká sa na novú generáciu

dron_amazon.jpg Americký letecký úrad (Federal Aviation Administration, FAA) vydal tento týždeň tlačovú správu, podľa ktorej používanie bezpilotných lietadiel na komerčné účely bude aj naďalej zakázané až do ďalšieho oznámenia. Hoci zakladateľ Amazonu Jeff Bezos vlani načrtol, že spoločnosť chce na doručovanie balíkov pre zákazníkov použiť malé bezpilotné vrtuľníky, zdá sa, že zatiaľ zostane doručovanie po starom.

Legálne použitie bezpilotných lietadiel teda zostane obmedzené na zábavu a nemožno ich využiť v rámci komerčných služieb. Ibaže Amazon uviedol, že takéto doručovanie bude „bezplatné". Neznamená to teda, že sa nebudú používať na komerčné ciele? V žiadnom prípade, tvrdí FAA. Drony možno použiť len na hobby a rekreačné činnosti, napr. zhotovovanie súkromných fotografií a videa.

dron_amazon2.jpg

Právnik Ryan Calo, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Washingtonovej univerzite a zameriava sa na robotiku a drony, povedal, že dôvodom tohto obmedzenia sú obavy z kolízií bezpilotných lietadiel, prípadne ich narážania do ľudí.

„Budúca generácia dronov bude skutočne autonómna a bude lietať s využitím senzorov a kódu, nebudú ich ovládať ľudia, čo bude bezpečnejšie, ako je to dnes," povedal Calo.

Je teda nepravdepodobné, že ich komerčné použitie by bolo zakázané natrvalo. Je to len otázka času, kým sa tieto lietadlá stanú dostatočne bezpečnými a dostatočne silnými na doručovanie balíkov. FAA chce v neskoršom termíne prehodnotiť ich využitie na podnikateľské ciele a nové pravidlá by mohli platiť od roku 2015.

Zdroj: bits.blogs.nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá