Image
30.6.2014 0 Comments

Komerčné využitie dronov je v USA naďalej zakázané, čaká sa na novú generáciu

dron_amazon.jpg Americký letecký úrad (Federal Aviation Administration, FAA) vydal tento týždeň tlačovú správu, podľa ktorej používanie bezpilotných lietadiel na komerčné účely bude aj naďalej zakázané až do ďalšieho oznámenia. Hoci zakladateľ Amazonu Jeff Bezos vlani načrtol, že spoločnosť chce na doručovanie balíkov pre zákazníkov použiť malé bezpilotné vrtuľníky, zdá sa, že zatiaľ zostane doručovanie po starom.

Legálne použitie bezpilotných lietadiel teda zostane obmedzené na zábavu a nemožno ich využiť v rámci komerčných služieb. Ibaže Amazon uviedol, že takéto doručovanie bude „bezplatné". Neznamená to teda, že sa nebudú používať na komerčné ciele? V žiadnom prípade, tvrdí FAA. Drony možno použiť len na hobby a rekreačné činnosti, napr. zhotovovanie súkromných fotografií a videa.

dron_amazon2.jpg

Právnik Ryan Calo, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Washingtonovej univerzite a zameriava sa na robotiku a drony, povedal, že dôvodom tohto obmedzenia sú obavy z kolízií bezpilotných lietadiel, prípadne ich narážania do ľudí.

„Budúca generácia dronov bude skutočne autonómna a bude lietať s využitím senzorov a kódu, nebudú ich ovládať ľudia, čo bude bezpečnejšie, ako je to dnes," povedal Calo.

Je teda nepravdepodobné, že ich komerčné použitie by bolo zakázané natrvalo. Je to len otázka času, kým sa tieto lietadlá stanú dostatočne bezpečnými a dostatočne silnými na doručovanie balíkov. FAA chce v neskoršom termíne prehodnotiť ich využitie na podnikateľské ciele a nové pravidlá by mohli platiť od roku 2015.

Zdroj: bits.blogs.nytimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá