Image
2.11.2012 0 Comments

Komentár: Windows RT

Od minulého piatku žije celý IT svet správou o uvedení Windows 8 na trh. Hoci počas vývoja komentátori vyjadrovali svoje obavy nad prijatím nového rozhrania Metro, teraz sa skôr zdá, že reakcie sú napospol pozitívne a že prvé prijatie nového operačného systému trhom bolo pomerne priaznivé.

rtz-jpg.jpg

Podľa všetkého to teda vyzerá, že radikálne zmeny, ktoré Microsoft vo Windows 8 vykonal, používatelia skôr vítajú než aby nimi boli odradení. Avšak trochu v tieni za klasickými Windows 8, ktoré umožňujú spúšťať klasický Win32 softvér, ktorý bežal aj na Windows 7 a starších OS, zostávajú nové Windows RT. Tie sú prvou verziou novej línie operačného systému určeného čisto pre procesory ARM a sú odpoveďou Microsoftu na iOS od Applu a Android od Googlu na tabletoch.

Avšak práve ohľadom Windows RT sú komentátori zatiaľ skôr skeptickí a prístroje Surface RT (teda zariadenia s procesormi ARM as Windows RT) hodnotí pri najmenšom zdráhavo. Napríklad Jason Perlow, senior technológ píšuci pre ZDNet a odborník na heterogénne IT prostredia vo veľkých firmách, tvrdí, že pri práci s týmito zariadeniami narazil na množstvo problémov, ktoré sú viac-menej typické pre všetky prvé verzie operačných systémov.

Samotná idea Windows RT samozrejme nie je zlá a je pre Microsoft dôležitým posunom smerom k lacným zariadeniam, ktoré sú prepojené s cloudom a sú alternatívou k drahším a energeticky náročnejším počítačom. Miesto klasického modelu postaveného na API Win32, ktorý je tu s nami už zhruba 20 rokov od doby Windows NT, sa tu všetko točí okolo úplne nového WinRT API.

Podobne ako Apple a Google počíta Microsoft s tým, že na prístrojoch Surface RT budú prevádzkované prevažne jednoduché aplikácie, ktoré budú môcť byť rýchlo rozvíjajú a tiež budú distribuované hlavne cez on-line kanály (budú teda už z podstaty veci odlišné od tradičných aplikácií pre PC ). Ostatne to nie je žiadna novinka, ale cesta, ktorá sa už pred rokmi osvedčila konkurentom Microsoftu.

Z toho vyplýva jedna podstatná skutočnosť - Win32 aplikácie nemôžu byť jednoducho prekompilované aby mohli bežať na Windows RT. To už samo o sebe obmedzuje možnosti Surface RT. Alebo aby sme boli presní - určitá možnosť pre prevod síce existuje, ale tú si Microsoft necháva pre seba (aj vďaka tomu budú môcť byť Surface RT dodávané s Office 2013, ktoré zdieľajú množstvo kódu s x86 verziou tohto kancelárskeho balíka pre tradičné Windows) ale ostatní vývojári budú odkázaní na tvorbu prakticky od nuly.

Na jednej strane sú zariadenia Surface RT (či iné prístroje s procesormi ARM a s Windows RT, ako napríklad Lenovo IdeaTab Yoga 11, Samsung Ativ Tab alebo Dell XPS 10) veľmi pekne navrhnuté kúsky hardvéru, ktoré môžu osloviť ako koncových, tak aj firemných užívateľov. Ale súčasná nezrelosť softvérového ekosystému ich podľa slov Jasona Perlowa odsudzuje skôr pre testerov a vývojárov.

V súčasnosti je k dispozícii približne 5 000 aplikácií, ktoré fungujú pod Windows RT, čo nie je príliš veľký výber a hlavne chýba rad aplikácií dôležitých pre biznis. Samozrejme že Microsoft sa bude snažiť, aby tento počet rástol, ale ak zákazník bude porovnávať práve tieto možnosti so zariadeniami s iOS alebo s Androidom, je jasné že Windows RT má hendikep. Situácia ale nie je beznádejná, pretože mnohé z existujúcich aplikácií pre Windows Phone, ktorých je už viac ako 120 000 môže byť pre Windows RT pomerne rýchlo upravená. Tieto dva operačné systémy totiž majú veľa podobného ako z hľadiska rozhrania a kódu, tak aj čo sa týka využitia.

Podľa odhadov by behom roku mohlo pre Windows RT existovať približne 30 000 až 50 000 aplikácií, čo už nie je zlé číslo a v prípade veľmi optimistického vývoja by mohlo ísť dokonca až o 100 000 aplikácií. Avšak až v tomto okamihu sa pravdepodobne prístroje s Windows RT stanú na trhu skutočne konkurencieschopné a možno predpokladať, že počas tej doby Microsoft vydá aj niekoľko dôležitých aktualizácií nového operačného systému, ktoré ho zbavia pôvodnej surovosti, podobne ako tomu bolo aj v prípade Windows Phone 7.

Porovnanie Surface RT s iPadom 3 v praxi nájdete v nasledujúcom videu:

Zdroj: ictmanazer.czNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá