Image
23.1.2015 0 Comments

Komentár: Windows 10 zadarmo? Microsoft vie, že na tom zarobí

windows10.jpg Redmondský softvérový gigant 21. januára oficiálne potvrdil informáciu, o ktorej sa špekulovalo už dlhší čas. Chystaný Windows 10, ktorý by mal prísť na trh v druhej polovici tohto roka, bude k dispozícii pre súčasných majiteľov Windows 7 a Windows 8.x zadarmo. To je pekný reklamný slogan, ktorý pritiahne pozornosť. No podľa komentátorov má Microsoft všetko dobre spočítané a táto stratégia mu má, naopak, dopomôcť k rastu ziskov.

Windows 10 zadarmo je pre Microsoft investícia

Dôležitý je fakt, že možnosť upgradu na Windows 10 bude len v prvom roku po uvedení nového OS. Microsoft tak chce prinútiť používateľov starších Windows rýchlo migrovať na najnovšiu verziu. Pretože je pravdepodobné, že väčšina by ich stále zostávala pri svojom pôvodnom operačnom systéme a nebola by nijako motivovaná na prechod. Microsoft sa tak chce vyhnúť scenáru, ktorý nastal v prípade Windows 8. Jeho trhový podiel rastie najmä vďaka tomu, že sa predáva na predinštalovaných PC, kde viac-menej nie je ani na výber.

Ale že by majitelia Windows 7 húfne inovovali na Windows 8, to je skôr výnimka. Aj v prípade Windows 10 budú licencie predávané s novými počítačmi klasicky spoplatnené, tu sa nič nemení. Microsoft si však podľa komentátorov ponukou „upgradu zadarmo" vlastne kupuje trhový podiel pre nový Windows a navyše počíta s tým, že sa mu táto investícia rýchlo vráti.

Nový Windows 10 totiž mení doterajší model, keď išlo o jednorazové obstaranie licencie, respektíve o dodatočný nákup aplikácií (v prípade Windows 8 však vzhľadom na obmedzenú používateľskú základňu týchto aplikácií nie je rozhodne toľko, koľko by si Microsoft predstavoval - podobnej situácii má zabrániť práve ponuka upgradu zadarmo). Windows 10 totiž nasadí vo veľkej miere model platby za služby, ktorý sa v súčasnosti v oblasti softvéru rýchlo rozmáha. Dodatočné služby a funkcie teda budú k dispozícii formou predplatného, kde si Microsoft na rozdiel od pôvodného modelu jednorazovej platby zaručí trvalý prísun poplatkov.

V tejto súvislosti možno hovoriť o zásadnom zlome v oblasti desktopových operačných systémov, kde Microsoft nastoľuje model operačný systém ako služba. Celá idea nie je nijako nová, napríklad konkurenčný Apple s ňou pracuje už dlhšie, ale Microsoft zjavne vyčkával s uvedením nového modelu do najvzdialenejšej možnej chvíle. Aby zarobil ešte maximum zo skoršieho modelu a súčasne aby prišiel s novým modelom v okamihu, keď je jasné, že bude mať úspech.

Microsoft chce opäť dominovať

Analytici uvedený krok hodnotia napospol ako zmysluplný a s potenciálom na úspech. Microsoft tak podľa nich urobil jeden z mála možných krokov, ktorým eliminoval predchádzajúce predikcie, že Windows 7 bude posledný masovo používaný OS Microsoftu (čo nie príliš populárny Windows 8 viac-menej aj potvrdil). Windows 10 vďaka novému modelu má skutočne šancu opäť zaujať široké masy, čo má Microsoft dobre spočítané a vie, čo robí. Upgrade zadarmo nie je krok zúfalstva či akejsi filantropie, ale naopak, dobre vypočítaná stratégia, ktorá mu môže v budúcnosti priniesť hojné ovocie. Široká používateľská základňa potom navyše môže vo veľkej miere prilákať vývojárov, čo je ďalšia oblasť, ktorú Microsoft potreboval vyriešiť a poučiť sa z neúspechu Windows 8.x.

Microsoft takisto oficiálne potvrdil, že poskytne upgrade na Windows 10 aj používateľom mobilných prístrojov s Windows Phone 8. Ide opäť o zaujímavú zmenu stratégie, pretože v prípade upgradu z Windows Mobile 6.5 na Windows Phone 7 alebo z Windows Phone 7 na Windows Phone 8 Microsoft taký ústretový nebol. Hoci technologicky by tento upgrade nebol rozhodne nemožný, nebolo v záujme Microsoftu rozdávať upgrady, ale predávať nové licencie. Ale opäť sa treba pozrieť na to, čo môže byť hlavným motivátorom tejto zmeny.

V súčasnosti je Microsoft najväčším svetovým výrobcom mobilov s Windows Phone a bojuje o každú desatinu trhového podielu. V minulosti informácie o tom, že aktualizácie pre existujúce prístroje nebudú možné, viedli k masívnemu prepadu záujmu o tieto modely a čakaniu na nové. To, samozrejme, výrobcov netešilo. No ak je teraz výrobcom Microsoft sám, je logické, že urobí všetko na udržanie konštantného dopytu. A bol by teda sám proti sebe, keby upgrade na Windows 10 neposkytol.

Microsoft dobre vie, čo robí

Nadšené titulky v médiách hlásajúce „Windows zadarmo" sú teda zľahka zavádzajúce. Zdanlivá „výhra pre používateľa" by sa v budúcnosti mala stať jasnou „výhrou pre Microsoft". Pretože jeho kroky sú motivované tým, aby maximalizoval svoj zisk. Používatelia sú tak len nástrojom v jeho plánoch. A na to treba myslieť v prvom rade.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá