Image
23.1.2014 0 Comments

Komentár: Polovici Kórejcov ukradli dáta ku kreditným kartám, je to však len špička ľadovca

hacker_platby.jpg Ak vás napádajú otázky, či je to problém iba Kórejcov, odpoveď je veľmi jednoduchá. Niečo podobné je vo svete na dennom poriadku a s číslami kreditných kariet sa nelegálne obchoduje. V prípade Kórey ide o útok priamo na firmy spravujúce karty.

Teda na miesto, kde by mala byť bezpečnosť uložených čísel kreditných kariet na najvyššej úrovni. V podobných prípadoch sa vždy verejne zvalí vina na človeka, ako najslabší článok celej bezpečnosti. Vo všetkých prípadoch v pozadí vždy zlyhal systém riadenia bezpečnosti dát, v ktorom sa našla oblasť, ktorá sa neriešila alebo riešila len okrajovo. Vinou zlyhania systému potom bolo možné veľmi citlivé dáta získať.

Zodpovednosť za bezpečnosť dát sa odovzdáva správcom IT organizácie, ktorí väčšinou túto problematiku riešia len okrajovo. Nehľadiac na to, že za mnohými únikmi stoja práve pracovníci IT, ktorí priamo alebo nepriamo útoky napomôžu. Všetky podobné incidenty sú jednoznačným apelom na vrcholové vedenie, aby oblasti bezpečnosti dát a informácií prikladali rovnakú pozornosť ako napríklad obchodu, výrobe či hlavnému strategickému zameraniu organizácie.

Vnútorné útoky súvisia s viac ako 60 % úspešných útokov, ktoré spôsobia finančnú stratu organizácii. V roku 2013 pokračoval trend z minulých rokov, keď najčastejším takýmto útokom je zámerné alebo neúmyselné skopírovanie interných dát organizácie na miesto, ktoré nemá organizácia pod kontrolou. Vo väčšine týchto prípadov má útočník oprávnenie k týmto dátam pristupovať a pracovať s nimi. Z tohto nového úložiska sú potom dáta využité na účely, ktoré pôvodnú organizáciu značne poškodzujú.

V roku 2013 sme navyše vo viac ako 30 % organizácií zaznamenali pokus o prelomenie do informačného systému zvnútra organizácie a získanie prístupu k informáciám, ku ktorým daný používateľ nemá prístup. Najčastejšie používaným spôsobom bolo využitie externého pamäťového média (USB flash), na ktorom mal útočník stiahnuté najrôznejšie nástroje, určené na prelomenie hesla, získanie hesla iného používateľa alebo získanie ďalších citlivých informácií o iných používateľoch.

Tieto nástroje sú hojne dostupné na najrôznejších internetových stránkach a umožňujú útočníkovi získať prístup k dátam, ku ktorým štandardne nemá prístupové práva. Keďže väčšina organizácií nemá riadenú politiku používania externých pamäťových médií, je táto cesta útoku pre útočníka vnútri organizácie najjednoduchšia, pretože nemusí prekonávať takmer žiadne prekážky a je veľmi ťažké útočníka vystopovať.

Autor: Martin Hanzal, riaditeľ firmy SODATSW


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá