Image
6.2.2013 0 Comments

Komentár: Facebook začína diktovať vlastnú hru aj na úkor Googlu alebo Applu

fb_platofrma_52.jpg Facebooku sa v poslednom čase darí. Sociálna sieť zaznamenala značný nárast používania mobilnej verzie, ktorá v tomto smere dokonca prekonala aj klasickú webovú verziu. Facebook si svoje silné postavenie uvedomuje a v posledných dňoch zablokoval prístup aplikácii Vine a Yandex k používateľským dátam. Facebook ako mobilná platforma môže v konkurenčnom boji profitovať aj na úkor Googlu alebo Applu.

Hoci je Facebook iba sociálna sieť, vďaka svojej obrovskej databáze a iným výhodám (App Center, vývojárske nástroje pre iOS) môžeme hovoriť o plnohodnotnej platforme. Ekosystém Facebooku sa neobmedzuje už iba na web, sociálna sieť má čoraz silnejšie postavenie aj v rámci mobilných operačných systémov.

Facebook podobne ako ostatné služby poskytuje vývojárom rozhranie API, pomocou ktorého dokážu aplikácie tretích strán komunikovať s databázou Facebooku. Práve prístup cez API nedávno FB zablokoval aplikáciám Vine a Yandex. Z pohľadu sociálnej siete sa tieto aplikácie snažia priživovať na bohatej používateľskej databáze v snahe vytvoriť si vlastnú základňu používateľov. V minulosti sme boli svedkami podobných prípadov aj pri iných platformách - Twitter blokoval Instagram, Apple zrušil Google mapy.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že jednotlivé platformy medzi sebou často aj spolupracujú, ak to vyhovuje obom stranám. Výborná integrácia Facebooku v rámci iOS môže zvýšiť predaje iPhonu a Facebooku prípadne zvýšiť základňu používateľov, resp. používanie mobilnej verzie.

No pretože sila Facebooku na mobilných platformách rastie, sociálna sieť sa postupne začína dostávať do situácie, keď si môže začať diktovať vlastnú hru a profitovať aj na úkor Googlu alebo Applu - Facebook sa stáva základom operačných systémov iOS a Android, používatelia aj vývojári sú od tejto sociálnej siete závislí. Neexistuje alternatíva a vytvorený ekosystém (na niektoré stránky sa napr. nezaregistrujete bez facebookového konta) je príliš silný na to, aby bol ignorovaný. Otázkou ostáva, ako Facebook túto situáciu využije. Ako bude profitovať, čo bude ďalší krok?

Podobná situácia vznikla aj na trhu so sociálnymi hrami. Japonská spoločnosť GREE dokázala v roku 2011 zarobiť 222 miliónov dolárov. V tom istom roku vykazovala Zynga stratu vo výške 500 miliónov dolárov. GREE vytvorila ucelený ekosystém, ktorý nerozlišuje medzi Androidom a iOS a poskytuje hráčom rovnakú virtuálnu menu naprieč všetkými hrami a platformami - žiadny mobilný operačný systém teda nemôže profitovať z popularity ekosystému tejto spoločnosti.

Hoci Facebook nie je jediná platforma, ktorá má silné zastúpenie na mobilných zariadeniach (spomeňme Twitter, Google+ alebo Amazon), 1 miliarda aktívnych používateľov a tisícky vývojárov aplikácií poskytujú FB dominantné postavenie.

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá