SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Kolíska IT – Silicon Valley

Archív NXT
0

Vjanuári sme navštívili aj San Francisco, akeďže sme mali voľnú sobotu pred sebou, požičali sme si auto avydali sa na cestu po bájnom Silicon Valley. Je to oblasť južne od San Francisca súžasnou klímou počas celého roka, kde sa počítačom aIT technológiám mimoriadne darí. Vnašom článku zistíte, ako to vtejto oblasti vyzerá.

qr_silicon_valley.png

Poďte s nami na prehliadku Silicon Valley ako kolísky IT priemyslu.

Zo San Francisca vyrážame zavčas rána, okolo 8. hodiny už smerujeme po diaľnici 101 smerom na juh. Zvykáme si na automatickú prevodovku, štvorpruhovú diaľnicu, kde sa pokojne dá predbiehať aj sprava, ako aj na pruhy špeciálne určené pre vozidlá, vktorých je viac ľudí ako len vodič (car pool). Pred nami sa otvára Kremíkové údolie, ktorého základ položili David Packard aWilliam Hewlett vroku 1938. Práve vtedy sa totiž rozhodovalo ovytvorení silného zázemia vedy apriemyslu na západnom pobreží USA. Tomu sa však budeme detailne venovať ďalej.

Mapa.jpg

Mapa cesty po Silicon Valley od San Francisca po San José

Prechádzame okolo letiska SFO anaľavo od nás sa otvára panoráma jedného znajkrajších anajdrahších sídiel IT vúdolí. Leží v Redwood Shores, dobudované bolo vroku 1989 a patrí firme Oracle. Pred budovami je obrovské jazero sfontánou uprostred akačicami v okolí. Prezident tejto firmy Larry Ellison to zletiska do sídla firmy naozaj nemá ďaleko aleteckú dopravu aj rád využíva. Mamutie parkovisko pred firmou je úplne prázdne, atak sme ignorovali značku, ktorá na súkromnom pozemku zakazuje parkovanie vozidlám nepatriacim zamestnancom. Na jazere nás víta rozpúšťajúca sa ranná hmla, teplota okolo 13 °C je však príjemná na prechádzku okolo neho. Budovy Oracle pripomínajú databázy, hodnota tohto sídla by podľa nás zabezpečila kdesi inde vjednoduchých priestoroch prežitie celej firmy niekoľko rokov.

Oracle.jpg

Budovy vtvare databáz aobrovské jazero sfontánou, to sú neklamné znaky centrály firmy Oracle

Pokračujeme ďalej na juh aprichádzame do oblasti Menlo Park. Práve sem sa zmestečka Palo Alto presťahovala firma, ktorá stojí na sociálnymi sieťami. Facebook obsadil pôvodné priestory Sun Microsystems azväčšil ich. Pripomeňme, že spoločnosť má spolu spobočkou vÍrsku takmer 6000 zamestnancov. Ako sme zistili, do sídla Facebooku sa smerom od diaľnice nedá len tak jednoducho odbočiť, pokiaľ neplánujete porušiť zákazy odbočenia. Domáci zrejme poznajú šikovnejší spôsob, ako sa dostať do práce, my sme si urobili obchádzku, na ktorej sme stratili 12 minút. Facebook presadil netradičný názov ulice Hacker Way asídli tu na čísle 1. VMenlo Park je teraz honosné sídlo pre firmu stakmer 1,3 miliardami používateľov. Netradičné označenie sídla turisti radi využívajú na fotografovanie.

Facebook1.jpg

Pred označením firmy sa ľudia veľmi radi fotia

Facebook2.jpg

Nevšedné označenie ulice akomplex rovnakých budov okolo veľkého parkoviska je znakom Facebooku

Pokračovali sme do srdca Silicon Valley, ktorým je mestečko (na americké pomery – 70000 obyvateľov) Palo Alto. Práve tu sídli legendárna Stanfordova univerzita, kde študovalo 22 nositeľov Nobelových cien. Ztejto univerzity vyšli študenti, ktorí sú dnes vpopredných funkciách vo firmách HP, Facebook, Cisco, NVIDIA, VMware, Yahoo!, Google, PayPal, Logitech, Sun Microsystems, Tesla Motors, LinkedIn, Netflix aďalších. Zvonka Stanford pôsobí skôr ako kúpeľný dom, v kombinácii stakmer vždy slnečným počasím to vyzerá ako veľmi príjemné miesto na štúdium.

Stanford3.jpg

Stanfordova univerzita pripomína skôr rekreačný rezort, atmosféra je veľmi príjemná

Stanford.jpg

Bronzové sochy vedcov od Augusta Rodina pripomínajú, že za každým úspechom je hlavne poctivé učenie

VPalo Alto má hlavný stan aj spoločnosť HP, ato na okraji mestečka. Patria jej tu 4 obrovské budovy spolu sďalším priestorom HP Labs. Verejnosti je prístupná lobby, kde môžete vidieť najnovšie notebooky, laptopy atlačiarne tejto firmy. HP má ďalšie veľké pobočky napr. vamerickom Houstone a Miami, neďaleko Ženevy vo Švajčiarsku avKolumbii. Je to celosvetovo jeden znajväčších zamestnávateľov vIT priemysle, má dovedna 318000 zamestnancov. Časť produkcie pozostávajúca z meracích alekárskych prístrojov sa dnes predáva pod značkou Agilent.

HP.jpg

Komplex spoločnosti HP, najväčšieho IT podniku vtejto oblasti, vPalo Alto

Základ firmy HP úzko súvisí sIT štartom celého Silicon Valley, všetko sa udialo vlegendárnej garáži. Tá je na úplne inom mieste, ako je hlavné sídlo HP, nachádza sa vrezidenčnej časti Palo Alto. Domček ako každý iný na tichej ulici zvonka pripomína len bronzová tabuľa. Tá informuje, že počiatok Silicon Valley súvisí sgarážou, ktorá je oniečo hlbšie vpozemku. Tu vroku 1938 dvaja absolventi Stanfordovej univerzity Hewlett aPackard vyvinuli svoj prvý audiooscilátor adali mu meno HP 200-A. Zariadenie je vystavené vdome, ktorý dnes patrí firme HP aje zrenovovaný. Garáž však zostala vpôvodnom stave auž sa nepoužíva inak ako na muzeálne účely.

Garaz.jpg

GarazOtvorena.jpg

HPAudioOscilator.jpg

Atoto je garáž, vktorom sa zrodilo IT vSilicon Valley. Vroku 1938 tu David Packard a William Hewlett zostrojili audiooscilátor. Dom dnes patrí spoločnosti HP azgaráže je múzeum.

Vblízkosti súčasného sídla firmy HP sme našli aj budovu slogom Skype. Tá dnes patrí spoločnosti Microsoft, zvonka to tu však nič nepripomína. Ako sme cez okná mohli vidieť, priestory vnútri sú prispôsobené tak, aby mali zamestnanci priamy výhľad na zelenú trávnatú plochu. Všetko je zariadené vrelaxačnom štýle, radosť pracovať.

Skype.jpg

Budova Skype je tesne za chrbtom HP aozamestnancov aich prostredie sa tu vzorne starajú. Zvonka nič nepripomína, že túto budovu vlastní Microsoft.


Deň sa pomaly prehupol do druhej polovice amy sme opustili Palo Alto azamierili do Mountain View. Tu sídli spoločnosť Google avybrala si naozaj dobré miesto. Jednak ho možno rozšíriť azároveň je zneho krásny výhľad na okolie. Centrom firmy je terasa, tu nazývaná patio. Je to vpodstate kaviareň, ktorá je pre zamestnancov zadarmo, platia len turisti. Google zamestnáva aj ochranku, ktorá sa snaží, aby návštevníci príliš nefotili budovy firmy. Nikde to však nie je napísané alebo inak označené, takže fotky ivideá zGooglu existujú všade. Zamestnanci firmy majú kdispozícii bazén, saunu, viacero jedální zameraných na rôzne svetové regióny, pričom strava anápoje sú zadarmo. Ďalej sme objavili volejbalové ifutbalové ihrisko, nabíjačky na elektromobily na parkovisku, bicykle na voľné použitie a botanickú záhradu. Okrem hlavného sídla existuje aj niekoľko ďalších budov Googlu na iných miestach vtomto regióne.

Google.jpg

Patio spoločnosti Google je vlastne veľká terasa, kde sa zamestnanci môžu neformálne stretnúť; je prístupná aj verejnosti

VMountain View je aj veľká budova patriaca spoločnosti Microsoft. Podľa našich informácií sa tu vyvíja napr. PowerPoint, Hotmail aniektoré audio- avideoslužby pre Microsoft. Hlavný stan spoločnosti Microsoft však nie je vSilicon Valley, ale na severe USA, vmeste Redmond neďaleko Seattlu vštáte Washington. VMountain View sa nachádza aj múzeum počítačov, zktorého sme v PC REVUE pred časom priniesli podrobnú reportáž.

Microsoft.jpg

Microsoft má veľkú pobočku aj vKalifornii, centrála je však vštáte Washington

Po ďalšej polhodinke sme dorazili do mesta Santa Clara, ktoré je opäť sídlom viacerých spoločností (Intel, McAfee, Texas Instruments, EMC, Agilent) aje tu aj veľké konferenčné centrum a univerzita. Naším cieľom tu bol Intel, pričom sme navštívili aj múzeum tejto firmy. Intel sídli vobrovskej modrej budove, zamestnáva tu 7000 ľudí apatrí mu aj bezpečnostná firma McAfee. Intel vSanta Clare vyvíja nové procesory, ako jeden zmála vlastní aj fabriky na ich výrobu. Tie sú umiestnené viných regiónoch (Texas, Arizona, Nové Mexiko, Oregon, Írsko, Izrael alebo Čína). Pred budovou Intelu je zakopaná aj časová kapsula, ktorá bola do zeme uložená pri príležitosti 35. výročia firmy vroku 2003. Nachádza sa vnej napr. 300 mm wafer na výrobu mikroprocesorov Intel Pentium 4 aďalšie produkty, ktoré vybrali zamestnanci firmy Intel. Táto časová schránka sa má otvoriť vjúli 2018 pri 50. výročí založenia Intelu.

Intel.jpg

IntelCasovaSchranka.JPG

Do modra sfarbená centrála Intelu atabuľa pri časovej schránke sodkazom pre budúcu generáciu

Po absolvovaní návštevy múzea Intelu sme odbočili zdiaľnice 101 smerom na západ apozreli sa do Cupertina. Tu je stále pôvodné sídlo firmy Apple, hoci plány na výstavbu novej ultramodernej budovy schválil ešte Steve Jobs aaj mestská rada. Súčasný komplex vCupertine bol postavený vroku 1993 a zaberá 79000 m2, pričom pozostávaasi z 5 budov. Nové sídlo pre 13000 zamestnancov Applu aich autá vtvare kruhu má byť opäť vCupertine amá mať rozlohu okolo 260000 m2. Obsahovať bude aj kaviareň pre 3000 ľudí aveľkú telocvičňu.

Apple.jpg

Pre mnohých vysnívané miesto na prácu – centrála Applu. Plány na novú centrálu sú schválené, nabudúce azda uvidíme ešte budovu zbudúcnosti

Asmerujeme kcieľu našej cesty, ktorým je takmer miliónové mesto San José. Práve tu sa nachádza centrála spoločnosti Adobe, ato dvoch vežiach. Plagáty okolo budovy jasne ukazujú, na čo sa firma sústreďuje – nejde opredaj licencií, ale oprenájom softvéru na konkrétne časové obdobie. Vlajkovou loďou je Adobe Photoshop, po meste však vidíte reklamy hlavne na edície Elements Photoshopu a Premiere, ktoré sú určené pre domácnosti.

Adobe.jpg

Centrála Adobe je vmiliónovom meste San José atesne nad jej strechou prelietavajú tu pristávajúce lietadlá

Náš okruh po Silicon Valley sme ukončili okolo 17. hodiny, neskôr sme si pozreli ešte prístavné mesto Santa Cruz avrátili sa zaujímavou cestou popri brehu Tichého oceánu do San Francisca. Bola to zaujímavá cesta, ktorá ukázala prepojenosť jednotlivých firiem vregióne. Hoci žijeme vinternetovej dobe, je nevyhnutné mať osobné kontakty atu sa to dá zorganizovať veľmi jednoducho. Zamestnanci firiem pritom často bývajú vokolí San Francisca ado práce dochádzajú práve spomínanou diaľnicou 101. Bývať priamo vSilicon Valley je údajne poriadne drahé amôže si to dovoliť len manažment podnikov. San Francisco je navyše jasné kultúrne centrum afirmy organizujú zamestnanecké autobusy ztroch miest na dovoz do práce. Tieto autobusy sú vybavené internetom apracovným miestom na notebooky atablety, atak sa nestráca čas pričakaní na diaľnici. Nuž, podmienky na prácu sa zdajú ideálne, je však jasné, že firmy platia len takých ľudí, ktorí sa im naozaj oplatia. Vieme otom, že tu našlo prácu aj mnoho ľudí zo Slovenska.

Silicon Valley

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať