Image
25.6.2014 0 Comments

Knižné nakladateľstvá chystajú žalobu na Ulož.to

uloz-to.jpg Na najväčšie česko-slovenské úložisko kontroverzného obsahu smeruje ďalšia žaloba. Pripravujú ju knižní nakladatelia pod vedením pražského nakladateľstva odbornej literatúry Leges. Tentoraz bude namierená na prevádzkovateľa Ulož.to, spoločnosť Nodus Technologies, ktorá bude žalovaná pre nekalé konanie.

„Nakladatelia sa skutočne rozhodli brániť proti neustálemu zverejňovaniu ich kníh na tomto serveri," vysvetľuje Jan Tuláček, riaditeľ nakladateľstva Leges. „Efekt obrany by sa však predčasným zverejnením mohol zmenšiť," dodáva.

Pred niekoľkými týždňami podalo žalobu na prevádzkovateľa Ulož.to aj občianske združenie Dilia, zastupujúce držiteľov autorských práv. Požadovalo v nej, aby prevádzkovatelia úložiska aktívne mazali neoprávnene zverejnené diela, a zároveň žiadalo o prístup k databáze súborov.

Ich vzťahy sa vyhrotili asi pred rokom, keď Ulož.to vypovedalo zmluvu s Diliou, ktorá občianskemu združeniu garantovala nielen prístup k databáze, ale aj možnosť rovno zmazať autorsky chránené diela. Dilia však podľa zástupcov Ulož.to svojvoľne mazala súbory, ktoré mali čo i len podobný názov ako niektoré dielo, ktoré mala v správe.

Po vypovedaní zmluvy sa Dilia vrátila k pôvodnému spôsobu nahlasovania neoprávnene zverejneného obsahu. Zasielala teda zoznamy s odkazmi na súbory a žiadosti o ich odstránenie. Teraz však chce opäť prístup do databázy a ide ešte ďalej. Požaduje nielen odstránenie odkazu, ale aj konkrétneho diela, a to nielen jedného súboru, ale aj ľubovoľnej ďalšej kópie rovnakého autorského diela.

V súčasnosti Ulož.to nedovoľuje opätovne nahrať ten istý súbor s rovnakým kontrolným odtlačkom MD5. Používatelia však môžu toto obmedzenie obísť zmenou jediného bitu súboru, čím sa zmení jeho odtlačok MD5.

Zdroj: lupa.cz
lupa.cz2


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá