Image
25.6.2014 0 Comments

Knižné nakladateľstvá chystajú žalobu na Ulož.to

uloz-to.jpg Na najväčšie česko-slovenské úložisko kontroverzného obsahu smeruje ďalšia žaloba. Pripravujú ju knižní nakladatelia pod vedením pražského nakladateľstva odbornej literatúry Leges. Tentoraz bude namierená na prevádzkovateľa Ulož.to, spoločnosť Nodus Technologies, ktorá bude žalovaná pre nekalé konanie.

„Nakladatelia sa skutočne rozhodli brániť proti neustálemu zverejňovaniu ich kníh na tomto serveri," vysvetľuje Jan Tuláček, riaditeľ nakladateľstva Leges. „Efekt obrany by sa však predčasným zverejnením mohol zmenšiť," dodáva.

Pred niekoľkými týždňami podalo žalobu na prevádzkovateľa Ulož.to aj občianske združenie Dilia, zastupujúce držiteľov autorských práv. Požadovalo v nej, aby prevádzkovatelia úložiska aktívne mazali neoprávnene zverejnené diela, a zároveň žiadalo o prístup k databáze súborov.

Ich vzťahy sa vyhrotili asi pred rokom, keď Ulož.to vypovedalo zmluvu s Diliou, ktorá občianskemu združeniu garantovala nielen prístup k databáze, ale aj možnosť rovno zmazať autorsky chránené diela. Dilia však podľa zástupcov Ulož.to svojvoľne mazala súbory, ktoré mali čo i len podobný názov ako niektoré dielo, ktoré mala v správe.

Po vypovedaní zmluvy sa Dilia vrátila k pôvodnému spôsobu nahlasovania neoprávnene zverejneného obsahu. Zasielala teda zoznamy s odkazmi na súbory a žiadosti o ich odstránenie. Teraz však chce opäť prístup do databázy a ide ešte ďalej. Požaduje nielen odstránenie odkazu, ale aj konkrétneho diela, a to nielen jedného súboru, ale aj ľubovoľnej ďalšej kópie rovnakého autorského diela.

V súčasnosti Ulož.to nedovoľuje opätovne nahrať ten istý súbor s rovnakým kontrolným odtlačkom MD5. Používatelia však môžu toto obmedzenie obísť zmenou jediného bitu súboru, čím sa zmení jeho odtlačok MD5.

Zdroj: lupa.cz
lupa.cz2


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá