Image
25.6.2014 0 Comments

Knižné nakladateľstvá chystajú žalobu na Ulož.to

uloz-to.jpg Na najväčšie česko-slovenské úložisko kontroverzného obsahu smeruje ďalšia žaloba. Pripravujú ju knižní nakladatelia pod vedením pražského nakladateľstva odbornej literatúry Leges. Tentoraz bude namierená na prevádzkovateľa Ulož.to, spoločnosť Nodus Technologies, ktorá bude žalovaná pre nekalé konanie.

„Nakladatelia sa skutočne rozhodli brániť proti neustálemu zverejňovaniu ich kníh na tomto serveri," vysvetľuje Jan Tuláček, riaditeľ nakladateľstva Leges. „Efekt obrany by sa však predčasným zverejnením mohol zmenšiť," dodáva.

Pred niekoľkými týždňami podalo žalobu na prevádzkovateľa Ulož.to aj občianske združenie Dilia, zastupujúce držiteľov autorských práv. Požadovalo v nej, aby prevádzkovatelia úložiska aktívne mazali neoprávnene zverejnené diela, a zároveň žiadalo o prístup k databáze súborov.

Ich vzťahy sa vyhrotili asi pred rokom, keď Ulož.to vypovedalo zmluvu s Diliou, ktorá občianskemu združeniu garantovala nielen prístup k databáze, ale aj možnosť rovno zmazať autorsky chránené diela. Dilia však podľa zástupcov Ulož.to svojvoľne mazala súbory, ktoré mali čo i len podobný názov ako niektoré dielo, ktoré mala v správe.

Po vypovedaní zmluvy sa Dilia vrátila k pôvodnému spôsobu nahlasovania neoprávnene zverejneného obsahu. Zasielala teda zoznamy s odkazmi na súbory a žiadosti o ich odstránenie. Teraz však chce opäť prístup do databázy a ide ešte ďalej. Požaduje nielen odstránenie odkazu, ale aj konkrétneho diela, a to nielen jedného súboru, ale aj ľubovoľnej ďalšej kópie rovnakého autorského diela.

V súčasnosti Ulož.to nedovoľuje opätovne nahrať ten istý súbor s rovnakým kontrolným odtlačkom MD5. Používatelia však môžu toto obmedzenie obísť zmenou jediného bitu súboru, čím sa zmení jeho odtlačok MD5.

Zdroj: lupa.cz
lupa.cz2


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá