24.10.2012 0 Comments

Knihy formujú náš mozog od začiatku

Vďaka knihám a edukačným hračkám môžu byť deti chytrejšie, knihy ale tiež ovplyvňujú spôsob, akým mozog rastie. Tvrdia to vedci z Pennsylvánskej univerzity, ktorí skúmali „citlivú dobu" na začiatku života, kedy vyvíjajúci sa mozog ovplyvňujú výrazne vplyvy okolia.

Výskumy porovnávajúce jedno- a dvojvaječné dvojičky ukazujú, že pri vývine mozgovej kôry hrajú dôležitú úlohu gény. Menej sa ale vie, ako na jej rozvoj v prvých fázach života vplývajú skúsenosti človeka. Marta Farahová a jej kolegovia z Pennsylvánskej univerzity preto skúmali 64 detí z chudobného prostredia po dospelosť. Navštívili deti vo veku 4 a 8 rokov a hodnotili prostredie v ktorom žili, napríklad množstvo kníh a edukačných hračiek a mieru blízkosti a podpory, ktorú dostávali od svojich rodičov. 

Viac ako 10 rokov po druhej návšteve v ich domácnostiach skúmali vedci snímky magnetickej rezonancie mozgu účastníkov štúdie. Zistili, že miera mentálnej stimulácie vo veku 4 rokov ovplyvnila na konci dospievania hrúbku dvoch oblastí kôry, ktorá bola tenšia, ak bola stimulácia väčšia. Jedna z oblastí, spodný spánkový závit, súvisí s komplexnými vizuálnymi schopnosťami ako je rozpoznávanie slov. 

Prostredie vo veku 8 rokov malo na mozog menší vplyv a faktory ako inteligencia matky či miera jej starostlivosti mozog neovplyvnili vôbec. 

Predchádzajúce výskumy ukázali, že zneužívanie, zanedbávanie a chudoba v detstve môžu rast mozgu spomaľovať. Nové výsledky vplyv okolia ešte podčiarkujú a podľa Farahovej dokazujú, že aj malá zmena na začiatku života môže ovplyvniť mozog na celý život.
Keď sa mozog vyvíja, vytvára viac synapsií, alebo nervových prepojení. Málo používané prepojenia sa neskôr eliminujú a tento proces veľmi závisí od skúseností. Zistenia ukázali, že mentálna stimulácia v prvých rokoch života zvyšuje rozsah tohto synaptického prerezávania. To znamená stenčenie mozgovej kôry ale tiež zefektívnenie spracovávania informácie. 

„Je to prvý pohľad na to, ako prostredie neskôr v živote ovplyvňuje štruktúru mozgu," povedal Farahová. „Ako pri všetkých pozorovaniach to nemôžeme tvrdiť s istotou, ale zdá sa pravdepodobné, že kognitívna stimulácia na začiatku života viedla k zmenám hrúbky mozgovej kôry." 

Farahová dodala, že výskum je len na začiatku a teraz sa snažia vedci lepšie pochopiť presný spôsob ovplyvňovania štruktúry mozgu.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá