24.10.2012 0 Comments

Knihy formujú náš mozog od začiatku

Vďaka knihám a edukačným hračkám môžu byť deti chytrejšie, knihy ale tiež ovplyvňujú spôsob, akým mozog rastie. Tvrdia to vedci z Pennsylvánskej univerzity, ktorí skúmali „citlivú dobu" na začiatku života, kedy vyvíjajúci sa mozog ovplyvňujú výrazne vplyvy okolia.

Výskumy porovnávajúce jedno- a dvojvaječné dvojičky ukazujú, že pri vývine mozgovej kôry hrajú dôležitú úlohu gény. Menej sa ale vie, ako na jej rozvoj v prvých fázach života vplývajú skúsenosti človeka. Marta Farahová a jej kolegovia z Pennsylvánskej univerzity preto skúmali 64 detí z chudobného prostredia po dospelosť. Navštívili deti vo veku 4 a 8 rokov a hodnotili prostredie v ktorom žili, napríklad množstvo kníh a edukačných hračiek a mieru blízkosti a podpory, ktorú dostávali od svojich rodičov. 

Viac ako 10 rokov po druhej návšteve v ich domácnostiach skúmali vedci snímky magnetickej rezonancie mozgu účastníkov štúdie. Zistili, že miera mentálnej stimulácie vo veku 4 rokov ovplyvnila na konci dospievania hrúbku dvoch oblastí kôry, ktorá bola tenšia, ak bola stimulácia väčšia. Jedna z oblastí, spodný spánkový závit, súvisí s komplexnými vizuálnymi schopnosťami ako je rozpoznávanie slov. 

Prostredie vo veku 8 rokov malo na mozog menší vplyv a faktory ako inteligencia matky či miera jej starostlivosti mozog neovplyvnili vôbec. 

Predchádzajúce výskumy ukázali, že zneužívanie, zanedbávanie a chudoba v detstve môžu rast mozgu spomaľovať. Nové výsledky vplyv okolia ešte podčiarkujú a podľa Farahovej dokazujú, že aj malá zmena na začiatku života môže ovplyvniť mozog na celý život.
Keď sa mozog vyvíja, vytvára viac synapsií, alebo nervových prepojení. Málo používané prepojenia sa neskôr eliminujú a tento proces veľmi závisí od skúseností. Zistenia ukázali, že mentálna stimulácia v prvých rokoch života zvyšuje rozsah tohto synaptického prerezávania. To znamená stenčenie mozgovej kôry ale tiež zefektívnenie spracovávania informácie. 

„Je to prvý pohľad na to, ako prostredie neskôr v živote ovplyvňuje štruktúru mozgu," povedal Farahová. „Ako pri všetkých pozorovaniach to nemôžeme tvrdiť s istotou, ale zdá sa pravdepodobné, že kognitívna stimulácia na začiatku života viedla k zmenám hrúbky mozgovej kôry." 

Farahová dodala, že výskum je len na začiatku a teraz sa snažia vedci lepšie pochopiť presný spôsob ovplyvňovania štruktúry mozgu.

Zdroj: eQuark


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá