Image
5.1.2015 0 Comments

Kľúčový obrad ICANN. Na internet dozerá 7 ľudí a 7 tajných

INT_Vsucasnosti dozera na int.jpg Možno to znie ako z románu Dana Browna, ale celý internet je naozaj riadený pomocou siedmich fyzických kľúčov. Redaktor The Guardian James Ball mal možnosť zúčastniť sa na vysoko zabezpečenom rituáli nazvanom kľúčový obrad. Ľudia, ktorí ho uskutočňujú, patria do organizácie ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

ICANN je zodpovedný za prideľovanie číselných internetových adries pre webové stránky a počítače a ich prevod na bežné webové adresy zadávané do prehliadačov. Do prehliadača síce možno zadať aj číselnú adresu, no ľudia si oveľa ľahšie zapamätajú jej slovnú podobu.

Keby niekto prevzal kontrolu nad databázou ICANN, mohol by vlastne ovládať celý internet. Mohol by napríklad poslať ľudí pripájajúcich sa na webovú stránku svojej banky na falošnú stránku. Na to, aby sa takýmto manipuláciám zabránilo, bolo vybraných 7 ľudí, ktorým sa zveril kľúč k časti internetu. A ešte ďalších 7 ľudí do zálohy.

Fyzické kľúče odomkýnajú bezpečnostné schránky rozmiestnené po celom svete. V nich sa nachádzajú inteligentné čipové karty. Ak dáte týchto 7 kariet dá dokopy, máte „hlavný kľúč". Je to počítačový kód či akési heslo na prístup k databáze ICANN.

Od roku 2010 sa štyrikrát ročne zídu držitelia kľúčov na tzv. kľúčový obrad, kde sa vytvorí nový hlavný kľúč čiže nové heslo. Pri takomto obrade treba prejsť množstvom zamknutých dverí, ktoré sa otvárajú vyťukaním kódu, autentifikovať sa pomocou niekoľkých skenerov rúk, aby sa zabezpečilo, že z miestnosti neunikne nijaká elektronická komunikácia. A keď držitelia kľúčov po skončení rituálu po jednom vyjdú z miestnosti, odchádzajú do reštaurácie, aby to oslávili.

Ak vás zaujíma, ako kľúčový obrad vyzerá, ponúkame vám video z prvej takejto akcie z roku 2010. Ceremoniál sa začína v čase 1:58.


Zdroj: businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá