Image
5.1.2015 0 Comments

Kľúčový obrad ICANN. Na internet dozerá 7 ľudí a 7 tajných

INT_Vsucasnosti dozera na int.jpg Možno to znie ako z románu Dana Browna, ale celý internet je naozaj riadený pomocou siedmich fyzických kľúčov. Redaktor The Guardian James Ball mal možnosť zúčastniť sa na vysoko zabezpečenom rituáli nazvanom kľúčový obrad. Ľudia, ktorí ho uskutočňujú, patria do organizácie ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

ICANN je zodpovedný za prideľovanie číselných internetových adries pre webové stránky a počítače a ich prevod na bežné webové adresy zadávané do prehliadačov. Do prehliadača síce možno zadať aj číselnú adresu, no ľudia si oveľa ľahšie zapamätajú jej slovnú podobu.

Keby niekto prevzal kontrolu nad databázou ICANN, mohol by vlastne ovládať celý internet. Mohol by napríklad poslať ľudí pripájajúcich sa na webovú stránku svojej banky na falošnú stránku. Na to, aby sa takýmto manipuláciám zabránilo, bolo vybraných 7 ľudí, ktorým sa zveril kľúč k časti internetu. A ešte ďalších 7 ľudí do zálohy.

Fyzické kľúče odomkýnajú bezpečnostné schránky rozmiestnené po celom svete. V nich sa nachádzajú inteligentné čipové karty. Ak dáte týchto 7 kariet dá dokopy, máte „hlavný kľúč". Je to počítačový kód či akési heslo na prístup k databáze ICANN.

Od roku 2010 sa štyrikrát ročne zídu držitelia kľúčov na tzv. kľúčový obrad, kde sa vytvorí nový hlavný kľúč čiže nové heslo. Pri takomto obrade treba prejsť množstvom zamknutých dverí, ktoré sa otvárajú vyťukaním kódu, autentifikovať sa pomocou niekoľkých skenerov rúk, aby sa zabezpečilo, že z miestnosti neunikne nijaká elektronická komunikácia. A keď držitelia kľúčov po skončení rituálu po jednom vyjdú z miestnosti, odchádzajú do reštaurácie, aby to oslávili.

Ak vás zaujíma, ako kľúčový obrad vyzerá, ponúkame vám video z prvej takejto akcie z roku 2010. Ceremoniál sa začína v čase 1:58.


Zdroj: businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá