Image
15.1.2016 0 Comments

Klienti Slovenskej sporiteľne sa stali obeťami phishingových útokov

Tak ako informovala banka vo svojom vyhlásení, podvodníci použili falošnú e-mailovú adresu, ktorá vyznievala ako oficiálny kontakt banky s predmetom vyzývajúcim na aktualizáciu účtu. Text správy vyzýval klientov, aby si nainštalovali aktualizácie na prístup do internet bankingu s odkazom na link, ktorý ich po kliknutí presmeroval priamo na podvodnú stránku.

Odporúčania expertov pre používateľov:

- Vždy si najskôr preverte link, ktorý sa chystáte otvoriť. V prípade, že obsahuje gramatické chyby, majte sa na pozore - je možné, že ide o podvodníkov, ktorí sa snažia dostať vás na podvodnú stránku.

- Svoje prihlasovacie údaje, ako meno a heslo, zadávajte iba v prípade, ak máte istotu, že ide o bezpečné pripojenie. V prípade, že zbadáte označenie HTTPS pred URL stránky, znamená to, že je všetko v poriadku. Ak v predpone chýba S (secure), majte sa na pozore.

- Opatrní by ste mali byť vždy a za každých okolností - aj v prípade, že dostanete správu alebo e-mail od jedného z vašich najlepších priateľov. Aj tu sa môžu vyskytnúť falošné alebo hackované formy.

- To isté platí aj v prípade e-mailov zaslaných od oficiálnych inštitúcií, ako sú napr. banky, daňové úrady, on-line shopy, cestovné kancelárie, letecké spoločnosti a iné. Dokonca aj v prípade korešpondencie od vášho zamestnávateľa. Falošné správy sa často od tých originálnych líšia len v detailoch.

- Aj v prípade tých najrafinovanejších verzií je dobré skontrolovať hyperlinkové prepojenia - vo väčšine prípadov ide o chybné verzie s gramatickými chybami, ktoré vás môžu presmerovať na úplne inú lokalitu.

- V zásade sa odporúča neotvárať linky priamo v správach. Radšej si otvorte nové okno, kde manuálne vyplníte URL vašej banky alebo on-line shopu. Takto máte istotu, že sa dostanete na tú správnu stránku a nikdy vám neunikne zľava alebo akcia, a čo je dôležité, minimalizujete riziko, že sa sami stanete obeťou nejakého útoku. V prípade, že máte pochybnosti, stále je tu možnosť zavolať banke alebo inej organizácii a presvedčiť sa o pravosti aktivity.

- Ak odhalíte phishingovú kampaň, okamžite to nahláste banke (v prípade, že ide o podvod, ktorý využíva údaje banky) alebo to zverejnite na vašej sociálnej sieti (v prípade, že boli zneužité údaje niektorého z používateľov siete). To často pomôže pri vypátraní kriminálnikov a zamedzí ich aktivitu.

Ak sa dá, vyhnite sa využívaniu služieb internet bankingu a akýmkoľvek on-line finančným transakciám, keď ste pripojení na verejné siete Wi-Fi napr. v kaviarni alebo na ulici. Je lepšie používať oficiálne pripojenie od mobilných operátorov alebo chvíľu počkať, kým budete mať k dispozíciu bezpečné pripojenie, a neprísť tak o peniaze. Verejné siete bývajú často zneužívané podvodníkmi, ktorí upravujú webové adresy tak, aby mohli presmerovať vašu aktivitu priamo na podvodnú stránku.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá