Image
15.1.2016 0 Comments

Klienti Slovenskej sporiteľne sa stali obeťami phishingových útokov

Tak ako informovala banka vo svojom vyhlásení, podvodníci použili falošnú e-mailovú adresu, ktorá vyznievala ako oficiálny kontakt banky s predmetom vyzývajúcim na aktualizáciu účtu. Text správy vyzýval klientov, aby si nainštalovali aktualizácie na prístup do internet bankingu s odkazom na link, ktorý ich po kliknutí presmeroval priamo na podvodnú stránku.

Odporúčania expertov pre používateľov:

- Vždy si najskôr preverte link, ktorý sa chystáte otvoriť. V prípade, že obsahuje gramatické chyby, majte sa na pozore - je možné, že ide o podvodníkov, ktorí sa snažia dostať vás na podvodnú stránku.

- Svoje prihlasovacie údaje, ako meno a heslo, zadávajte iba v prípade, ak máte istotu, že ide o bezpečné pripojenie. V prípade, že zbadáte označenie HTTPS pred URL stránky, znamená to, že je všetko v poriadku. Ak v predpone chýba S (secure), majte sa na pozore.

- Opatrní by ste mali byť vždy a za každých okolností - aj v prípade, že dostanete správu alebo e-mail od jedného z vašich najlepších priateľov. Aj tu sa môžu vyskytnúť falošné alebo hackované formy.

- To isté platí aj v prípade e-mailov zaslaných od oficiálnych inštitúcií, ako sú napr. banky, daňové úrady, on-line shopy, cestovné kancelárie, letecké spoločnosti a iné. Dokonca aj v prípade korešpondencie od vášho zamestnávateľa. Falošné správy sa často od tých originálnych líšia len v detailoch.

- Aj v prípade tých najrafinovanejších verzií je dobré skontrolovať hyperlinkové prepojenia - vo väčšine prípadov ide o chybné verzie s gramatickými chybami, ktoré vás môžu presmerovať na úplne inú lokalitu.

- V zásade sa odporúča neotvárať linky priamo v správach. Radšej si otvorte nové okno, kde manuálne vyplníte URL vašej banky alebo on-line shopu. Takto máte istotu, že sa dostanete na tú správnu stránku a nikdy vám neunikne zľava alebo akcia, a čo je dôležité, minimalizujete riziko, že sa sami stanete obeťou nejakého útoku. V prípade, že máte pochybnosti, stále je tu možnosť zavolať banke alebo inej organizácii a presvedčiť sa o pravosti aktivity.

- Ak odhalíte phishingovú kampaň, okamžite to nahláste banke (v prípade, že ide o podvod, ktorý využíva údaje banky) alebo to zverejnite na vašej sociálnej sieti (v prípade, že boli zneužité údaje niektorého z používateľov siete). To často pomôže pri vypátraní kriminálnikov a zamedzí ich aktivitu.

Ak sa dá, vyhnite sa využívaniu služieb internet bankingu a akýmkoľvek on-line finančným transakciám, keď ste pripojení na verejné siete Wi-Fi napr. v kaviarni alebo na ulici. Je lepšie používať oficiálne pripojenie od mobilných operátorov alebo chvíľu počkať, kým budete mať k dispozíciu bezpečné pripojenie, a neprísť tak o peniaze. Verejné siete bývajú často zneužívané podvodníkmi, ktorí upravujú webové adresy tak, aby mohli presmerovať vašu aktivitu priamo na podvodnú stránku.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá