Image
15.1.2016 0 Comments

Klienti Slovenskej sporiteľne sa stali obeťami phishingových útokov

Tak ako informovala banka vo svojom vyhlásení, podvodníci použili falošnú e-mailovú adresu, ktorá vyznievala ako oficiálny kontakt banky s predmetom vyzývajúcim na aktualizáciu účtu. Text správy vyzýval klientov, aby si nainštalovali aktualizácie na prístup do internet bankingu s odkazom na link, ktorý ich po kliknutí presmeroval priamo na podvodnú stránku.

Odporúčania expertov pre používateľov:

- Vždy si najskôr preverte link, ktorý sa chystáte otvoriť. V prípade, že obsahuje gramatické chyby, majte sa na pozore - je možné, že ide o podvodníkov, ktorí sa snažia dostať vás na podvodnú stránku.

- Svoje prihlasovacie údaje, ako meno a heslo, zadávajte iba v prípade, ak máte istotu, že ide o bezpečné pripojenie. V prípade, že zbadáte označenie HTTPS pred URL stránky, znamená to, že je všetko v poriadku. Ak v predpone chýba S (secure), majte sa na pozore.

- Opatrní by ste mali byť vždy a za každých okolností - aj v prípade, že dostanete správu alebo e-mail od jedného z vašich najlepších priateľov. Aj tu sa môžu vyskytnúť falošné alebo hackované formy.

- To isté platí aj v prípade e-mailov zaslaných od oficiálnych inštitúcií, ako sú napr. banky, daňové úrady, on-line shopy, cestovné kancelárie, letecké spoločnosti a iné. Dokonca aj v prípade korešpondencie od vášho zamestnávateľa. Falošné správy sa často od tých originálnych líšia len v detailoch.

- Aj v prípade tých najrafinovanejších verzií je dobré skontrolovať hyperlinkové prepojenia - vo väčšine prípadov ide o chybné verzie s gramatickými chybami, ktoré vás môžu presmerovať na úplne inú lokalitu.

- V zásade sa odporúča neotvárať linky priamo v správach. Radšej si otvorte nové okno, kde manuálne vyplníte URL vašej banky alebo on-line shopu. Takto máte istotu, že sa dostanete na tú správnu stránku a nikdy vám neunikne zľava alebo akcia, a čo je dôležité, minimalizujete riziko, že sa sami stanete obeťou nejakého útoku. V prípade, že máte pochybnosti, stále je tu možnosť zavolať banke alebo inej organizácii a presvedčiť sa o pravosti aktivity.

- Ak odhalíte phishingovú kampaň, okamžite to nahláste banke (v prípade, že ide o podvod, ktorý využíva údaje banky) alebo to zverejnite na vašej sociálnej sieti (v prípade, že boli zneužité údaje niektorého z používateľov siete). To často pomôže pri vypátraní kriminálnikov a zamedzí ich aktivitu.

Ak sa dá, vyhnite sa využívaniu služieb internet bankingu a akýmkoľvek on-line finančným transakciám, keď ste pripojení na verejné siete Wi-Fi napr. v kaviarni alebo na ulici. Je lepšie používať oficiálne pripojenie od mobilných operátorov alebo chvíľu počkať, kým budete mať k dispozíciu bezpečné pripojenie, a neprísť tak o peniaze. Verejné siete bývajú často zneužívané podvodníkmi, ktorí upravujú webové adresy tak, aby mohli presmerovať vašu aktivitu priamo na podvodnú stránku.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá