Image
28.4.2014 0 Comments

Klesajúci predaj tabletov iPad je podľa Applu len ilúziou

INT_Klesajuce predaje.jpg Väčšina analytikov sa zhoduje, že zlaté časy tabletov iPad už skončili, a že ich teraz čaká pozvoľný pád. A to najmä vďaka silnej konkurencii zo strany Androidu a už obmedzenému množstvu inovácií, ktoré nové iPady prinášajú. Tim Cook, CEO spoločnosti Apple, ale vidí situáciu úplne inak.

Za prvý štvrťrok roku 2014 sa predalo o 16 % menej tabletov iPad než tomu bolo za rovnaké obdobie v minulom roku. Konkrétne išlo o 16,4 milióna kusov, zatiaľ čo pred rokom to bolo o zhruba tri milióny viac. Tim Cook však hovorí, že sa jedná len o ilúziu a skoršie očakávania analytikov boli proste prehnane vysoké. Podľa neho je všetko v poriadku. V prvom kvartáli minulého roka vraj Apple posilnil distribučné kanály, zatiaľ čo v minulom decembri ich opäť utlmil. Ak by sa teda táto skutočnosť do celkových predajov zarátala, išlo by podľa Cooka údajne o medziročný pokles len o 3 %. A to je vraj zanedbateľné.

Analytici zostávajú k iPadu skeptickí

Je jasné, že Apple potrebuje upokojiť investorov a presvedčiť ich, že je všetko v poriadku. Ale napríklad Van Baker, analytik Gartneru tvrdí, že aj keď Cookovému vysvetleniu verí, stále ide o zlú správu pre iPad, pretože tri milióny kusov nie sú zanedbateľné množstvo. Navyše, keď trh s tabletmi rástol, znamená to, že konkurenti Applu posilňovali tam, kde on strácal. Hoci aj z globálneho hľadiska dochádza k spomaľovaniu a zatiaľ čo v roku 2013 trh s tabletmi rástol podľa agentúry IDC o 52 %, tento rok to má byť už len zhruba 19 %.

Tiež Carolina Milanesiová, vedúca analytička v Kantar Worldpanel COMT, hovorí, že kúzla s číslami sú pekná vec. Ale v skutočnosti je pokles predajov iPadov oveľa rýchlejší ako kto očakával.

Cook je ale presvedčený, že všetko je na dobrej ceste. Podľa neho trh s tabletmi do niekoľkých rokov svojou veľkosťou prekoná trh s PC a Apple chce z tohoto trendu čo najviac vyťažiť. Apple za štyri roky predal už 210 miliónov tabletov, čo robí z iPadu vôbec najrýchlejšie predávajúci sa produkt Applu. Za prvých 48 mesiacov sa napríklad predal dvojnásobok iPadov v porovnaní s iPhonmi (čo však nikoho neprekvapuje, pretože iPhone cestu iPadu viacmenej pripravil).

Milanesiová dodáva, že bolo úplne jasné, že rast predajov iPadu v prvých rokoch bude naďalej neudržateľný a je presvedčená, že pokles bude aj naďalej pokračovať. Určitou konkurenciou sa pre iPad stanú tiež iPhony s väčšou uhlopriečkou, ktoré by mali byť uvedené na trh tento rok na jeseň. Avšak aj dlhé inovačné cykly Applu sa už stávajú problémom a jeho výrobky nereagujú na zmeny na trhu podľa komentátorov dostatočne pružne. Tiež cenová politika Applu nie je nastavená tak, aby ďalší rast podporovala.

Počítače Mac si svoju pozíciu stále držia

Avšak je pravdou, že sú stále oblasti, kde sa Applu darí rásť a zatiaľ čo trh s PC zažíva pokles, predaja Macov rastú. Za prvý kvartál sa ich celosvetovo predalo 4,1 miliónov, čo je medziročný nárast o 5 %. Milanesiová k tomu hovorí, že trh s Macmi je veľmi stabilný a že ho zjavne post - PC trendy nijako negatívne neovplyvňujú. Apple mieri s Macmi na vyšší segment trhu, ktorý má svoje vlastné pravidlá a zákazníci tu zvyčajne nemajú dôvod príliš šetriť. A ak im nevyhovuje ich existujúci Mac, jednoducho si kúpi nový.

Dokonca aj priemerná predajná cena počítačov Mac oproti predchádzajúcemu štvrťroku vzrástla z 1322 dolárov na 1344 dolárov, čo Applu pomáha zvyšovať aj jeho zisk v tejto oblasti. Naopak predaj PC v rovnakom štvrťroku klesli o 4 % a analytici znovu oprašujú myšlienku, či za týmto poklesom nestojí hlavne nová verzia Windows, s ktorou sa rad užívateľov zatiaľ nezžil.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá