Image
12.5.2016 0 Comments

Klasické šifrovanie už nestačí, kvantové počítače ho odhalia

Nie je tajomstvom, že mnoho z používaných metód šifrovania by vo svete s kvantovými počítačmi, ktorých masovejšie nasadenie sa blíži, bolo úplne nepoužiteľných. NIST, rešpektovaná organizácia z oblasti štandardov a technológií, hľadá, ako z tohto problému von.

Práve NIST (National Institute of Standards and Technology) nedávno vydal správu, ktorej hlavnou témou boli šifrovacie štandardy v kvantovom svete. Správa naznačuje možnú dlhodobú stratégiu, ktorá by sa problému vyhla ešte predtým, než vôbec nastane.

"V poslednom čase išlo na kvantové počítače veľa prostriedkov určených pre výskum, a každý, od veľkých počítačových spoločností cez vlády, chcú, aby ich šifrovacie alhoritmy boli, ako my hovoríme, 'kvantovo odolné,'" vysvetľuje matematik NIST Dustin Moody. "Takže až niekto postaví prvý kvantový počítač veľkého rozsahu, chceme už mať k dispozícii algoritmy, ktoré sa neprelomia."

Súčasná kryptografia sa často spolieha na techniku ​​matematického rozkladu veľkých čísel na zaistenie bezpečnosti, ale vedci z MIT a rakúskej Univerzity Innsbruck nedávno predstavili, hovoria mu prvý päťatomový kvantový počítač, schopný takéto šifrovacie metódy prelomiť.

Zatiaľ čo tradičné počítače operujú s jednotkami a nulami, kvantové počítače sa spoliehajú na kvantové bity, tzv. "qubity", ktoré môžu byť zároveň 0 i 1 - teda v stave, ktorému hovoríme superpozície. A superpozície sľubujú obrovskú efektivitu a navýšenie výkonu oproti súčasným počítačom.

Hneď niekoľko z dnes bežne fungujúcich bezpečnostných mechanizmov by mohlo byť prelomených kvantovým počítačom, a to napr. Verejné šifrovacie kľúče alebo digitálne podpisy, takže bude potrebné vytvoriť viacero nových alternatív.

Autor: ComputerWorld

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá