Image
12.5.2016 0 Comments

Klasické šifrovanie už nestačí, kvantové počítače ho odhalia

Nie je tajomstvom, že mnoho z používaných metód šifrovania by vo svete s kvantovými počítačmi, ktorých masovejšie nasadenie sa blíži, bolo úplne nepoužiteľných. NIST, rešpektovaná organizácia z oblasti štandardov a technológií, hľadá, ako z tohto problému von.

Práve NIST (National Institute of Standards and Technology) nedávno vydal správu, ktorej hlavnou témou boli šifrovacie štandardy v kvantovom svete. Správa naznačuje možnú dlhodobú stratégiu, ktorá by sa problému vyhla ešte predtým, než vôbec nastane.

"V poslednom čase išlo na kvantové počítače veľa prostriedkov určených pre výskum, a každý, od veľkých počítačových spoločností cez vlády, chcú, aby ich šifrovacie alhoritmy boli, ako my hovoríme, 'kvantovo odolné,'" vysvetľuje matematik NIST Dustin Moody. "Takže až niekto postaví prvý kvantový počítač veľkého rozsahu, chceme už mať k dispozícii algoritmy, ktoré sa neprelomia."

Súčasná kryptografia sa často spolieha na techniku ​​matematického rozkladu veľkých čísel na zaistenie bezpečnosti, ale vedci z MIT a rakúskej Univerzity Innsbruck nedávno predstavili, hovoria mu prvý päťatomový kvantový počítač, schopný takéto šifrovacie metódy prelomiť.

Zatiaľ čo tradičné počítače operujú s jednotkami a nulami, kvantové počítače sa spoliehajú na kvantové bity, tzv. "qubity", ktoré môžu byť zároveň 0 i 1 - teda v stave, ktorému hovoríme superpozície. A superpozície sľubujú obrovskú efektivitu a navýšenie výkonu oproti súčasným počítačom.

Hneď niekoľko z dnes bežne fungujúcich bezpečnostných mechanizmov by mohlo byť prelomených kvantovým počítačom, a to napr. Verejné šifrovacie kľúče alebo digitálne podpisy, takže bude potrebné vytvoriť viacero nových alternatív.

Autor: ComputerWorld

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá