Image
12.5.2016 0 Comments

Klasické šifrovanie už nestačí, kvantové počítače ho odhalia

Nie je tajomstvom, že mnoho z používaných metód šifrovania by vo svete s kvantovými počítačmi, ktorých masovejšie nasadenie sa blíži, bolo úplne nepoužiteľných. NIST, rešpektovaná organizácia z oblasti štandardov a technológií, hľadá, ako z tohto problému von.

Práve NIST (National Institute of Standards and Technology) nedávno vydal správu, ktorej hlavnou témou boli šifrovacie štandardy v kvantovom svete. Správa naznačuje možnú dlhodobú stratégiu, ktorá by sa problému vyhla ešte predtým, než vôbec nastane.

"V poslednom čase išlo na kvantové počítače veľa prostriedkov určených pre výskum, a každý, od veľkých počítačových spoločností cez vlády, chcú, aby ich šifrovacie alhoritmy boli, ako my hovoríme, 'kvantovo odolné,'" vysvetľuje matematik NIST Dustin Moody. "Takže až niekto postaví prvý kvantový počítač veľkého rozsahu, chceme už mať k dispozícii algoritmy, ktoré sa neprelomia."

Súčasná kryptografia sa často spolieha na techniku ​​matematického rozkladu veľkých čísel na zaistenie bezpečnosti, ale vedci z MIT a rakúskej Univerzity Innsbruck nedávno predstavili, hovoria mu prvý päťatomový kvantový počítač, schopný takéto šifrovacie metódy prelomiť.

Zatiaľ čo tradičné počítače operujú s jednotkami a nulami, kvantové počítače sa spoliehajú na kvantové bity, tzv. "qubity", ktoré môžu byť zároveň 0 i 1 - teda v stave, ktorému hovoríme superpozície. A superpozície sľubujú obrovskú efektivitu a navýšenie výkonu oproti súčasným počítačom.

Hneď niekoľko z dnes bežne fungujúcich bezpečnostných mechanizmov by mohlo byť prelomených kvantovým počítačom, a to napr. Verejné šifrovacie kľúče alebo digitálne podpisy, takže bude potrebné vytvoriť viacero nových alternatív.

Autor: ComputerWorld

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá