SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Kedy ide programátor do starého železa?

0

Ženské časopisy ich ignorujú a Hollywood točí o nich zlomyseľné seriály. Chodia v tričkách rôznych farieb s grafikami neraz ešte čudnejšími ako oni sami. V lete nosia do práce sandále s ponožkami, v zime turistické topánky. Pokiaľ nesneží, často jazdia na bicykli alebo na motorke, v zime sa dávajú na skialpinizmus. Je ich stále viac a sú všade. Programátori.

Keď sa zdalo, že programovacie jazyky, operačné systémy a protokoly sú vymyslené, prišla sociálna sieť a aplikácie. Spoločným znakom megaúspešných programátorov však je, že zbohatli veľmi mladí. Odvaha súvisí s vekom a kreativita s odvahou. Pre Xbox „pracuje" päťročný používateľ, ktorý prelomil bezpečnostné heslo, a tak sa teraz hrá nové hry a testuje ich bezpečnosť. V Amerike sú už prví programátori v starobnom dôchodku, počet programátorov však rastie geometrickým radom a tlak na výnimočnosť sa zvyšuje. Čo čaká programátora po tridsiatke, ktorý už má za sebou jednu rýchloobrátkovú dekádu?

Zažil som veľa rôznych programátorov. S rôznou úrovňou kreativity, kvality nových nápadov alebo schopnosti dôsledne systém doladiť, otestovať funkčnosť, odstrániť prípadné chyby, spracovať dokumentáciu a zabezpečiť prevádzkovú podporu. Programátori možno majú svoj špecifický fázový posun, ale inak sú rovnakí ako iní zamestnanci. Niektorí sú generátormi nápadov, vymýšľajú, ako si prácu uľahčiť a nenarobiť sa. Ďalších teší mravčia práca a ladenie výsledku. (A niektorí frflú stále na všetko.) Stretol som aj takých, ktorých najviac zaujímali funkčné a výkonnostné testy alebo riešili požiadavky budúcich používateľov.

V tíme je dobré mať skladbu ľudí, ktorí sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú orchester vzájomne zladených odborníkov. Tomu musia zodpovedať aj ich úlohy a zodpovednosti. Mal som v jednom internetovom projekte šéfa vývojárov, ktorý mal vždy najlepšie nápady a bol aj mimoriadne zdatným programátorom. Svojou povahou však bol „krížovkár". Nové technológie ho zaujímali len dovtedy, kým nepoznal tajničku. Dotiahnuť kód do plnej funkčnosti, odladiť jeho chybovosť, otestovať a zdokumentovať, to už nebolo preňho. Len čo jeho prístup ohrozoval úspešnosť, pohrozil som mu, že mu celý projekt vezmem a zadám ho externe. Škrípal zubami, ale poctivo ďalej programoval - po večeroch a aj cez víkend, keď bolo treba. Projekt bol úspešný a zákazník spokojný, ale tím programátorov som posilnil o tých, čo majú radi poriadok, dokončené úlohy a komplexné testovacie reporty :). Programátori sú rôzni - viac či menej kreatívni, vizionári, rutinéri aj poctivci. A múdre firmy si svoje tímy skladajú tak, aby bol výsledok čo najlepší.

Dnes nestačí len vedieť programovať, treba čoraz viac a do hĺbky rozumieť požiadavkám používateľov a zámeru projektu. Takže mám pre všetkých starých programátorov (prosím, neurazte sa) po tridsiatke skvelú správu: Máte žiarivú budúcnosť. To sa však už dostávam k téme o analytikoch biznisu, architektoch IT systémov, procesnom modelovaní a ďalších úlohách pri vývoji a nasadzovaní softvéru.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať