Image
12.5.2015 0 Comments

Každý piaty Európan si myslí, že pre kybernetických zločincov nemajú ich heslá hodnotu

kyber_zlociny.jpg Každý piaty používateľ internetu v Európe si myslí, že kyberzločincov ich heslá k on-line účtom nezaujímajú, lebo sa domnievajú, že pre hackerov ich heslá nemajú nijakú hodnotu.

Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Kaspersky Lab, do ktorého sa zapojilo jedenásťtisíc používateľov z 23 krajín sveta. Ukradnutie hesla pritom môže zasiahnuť okrem používateľa aj všetky jeho osobné kontakty.

Napríklad pri prieniku do e-mailového konta sa podvodníkom otvára cesta k ďalším účtom, z ktorých na e-mailovú adresu chodí notifikácia na zmenu hesla v prípade ich straty či zabudnutia. Odcudzenie hesla do sociálnych sietí potom môže viesť napríklad k spamovaniu kontaktov alebo šíreniu škodlivých odkazov. Heslá k internetovým obchodom kybernetickým zločincom umožnia zbierať finančné dáta a kradnúť peniaze používateľov. Napriek tomu len 51 % respondentov označilo heslo za hodnotnú informáciu, ktorá by sa nemala dostať do rúk zločincov.

Prieskum ukázal, že aj k tvorbe a ukladaniu hesiel pristupujú používatelia pomerne laxne. Iba 28 % používateľov si vytvára rozličné heslá pre rôzne on-line účty a len 5 % využíva na ich ukladanie špecializovaný bezpečnostný softvér. 18 % opýtaných si zapíše heslo do notesa, 9 % do súboru v zariadení a 6 % si ho nalepí v blízkosti počítača. Rovnako 18 % používateľov v prieskume uviedlo, že svoje heslá bežne zdieľajú s rodinou a priateľmi.

Štatistiky ukazujú, že krádeže hesiel sú bežné. V roku 2014 databáza Kaspersky Security Network zaznamenala, že produkty Kaspersky Lab zablokovali 3,5 milióna útokov schopných ukradnúť prihlasovacie údaje a heslá k rôznym on-line účtom. 14 % respondentov z 23 krajín tiež uviedlo, že zaznamenali, že ich on-line účty niekto v priebehu roka napadol.

Na to, aby ste ochránili svoje on-line účty pred neautorizovaným prihlásením, stačí dodržiavať týchto 5 jednoduchých pravidiel:

  1. Vytvorte si unikátne heslo ku každému účtu. Ak niekto jedno ukradne, ostatné sú v bezpečí.
  2. Vytvárajte zložité heslá, ktoré nemožno ľahko prelomiť špeciálnymi programami. To znamená najmenej 8 znakov a striedanie malých a veľkých písmen, čísel, interpunkcie - rozhodne nie mená domácich maznáčikov alebo dátum narodenia!
  3. Nezdieľajte svoje heslo s nikým, ani s priateľmi. Ak kybernetickí zločinci nedokážu ukradnúť heslo vám, môže sa im to podariť u niekoho iného.
  4. Uložte si heslo na bezpečné miesto. Nepíšte ho na papierik - buď si ho zapamätajte, alebo uložte do špeciálneho programu na ukladanie hesiel od spoľahlivých výrobcov.

Používajte dvojfaktorové overovanie prihlasovania, ak to služba podporuje.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá