Image
12.5.2015 0 Comments

Každý piaty Európan si myslí, že pre kybernetických zločincov nemajú ich heslá hodnotu

kyber_zlociny.jpg Každý piaty používateľ internetu v Európe si myslí, že kyberzločincov ich heslá k on-line účtom nezaujímajú, lebo sa domnievajú, že pre hackerov ich heslá nemajú nijakú hodnotu.

Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Kaspersky Lab, do ktorého sa zapojilo jedenásťtisíc používateľov z 23 krajín sveta. Ukradnutie hesla pritom môže zasiahnuť okrem používateľa aj všetky jeho osobné kontakty.

Napríklad pri prieniku do e-mailového konta sa podvodníkom otvára cesta k ďalším účtom, z ktorých na e-mailovú adresu chodí notifikácia na zmenu hesla v prípade ich straty či zabudnutia. Odcudzenie hesla do sociálnych sietí potom môže viesť napríklad k spamovaniu kontaktov alebo šíreniu škodlivých odkazov. Heslá k internetovým obchodom kybernetickým zločincom umožnia zbierať finančné dáta a kradnúť peniaze používateľov. Napriek tomu len 51 % respondentov označilo heslo za hodnotnú informáciu, ktorá by sa nemala dostať do rúk zločincov.

Prieskum ukázal, že aj k tvorbe a ukladaniu hesiel pristupujú používatelia pomerne laxne. Iba 28 % používateľov si vytvára rozličné heslá pre rôzne on-line účty a len 5 % využíva na ich ukladanie špecializovaný bezpečnostný softvér. 18 % opýtaných si zapíše heslo do notesa, 9 % do súboru v zariadení a 6 % si ho nalepí v blízkosti počítača. Rovnako 18 % používateľov v prieskume uviedlo, že svoje heslá bežne zdieľajú s rodinou a priateľmi.

Štatistiky ukazujú, že krádeže hesiel sú bežné. V roku 2014 databáza Kaspersky Security Network zaznamenala, že produkty Kaspersky Lab zablokovali 3,5 milióna útokov schopných ukradnúť prihlasovacie údaje a heslá k rôznym on-line účtom. 14 % respondentov z 23 krajín tiež uviedlo, že zaznamenali, že ich on-line účty niekto v priebehu roka napadol.

Na to, aby ste ochránili svoje on-line účty pred neautorizovaným prihlásením, stačí dodržiavať týchto 5 jednoduchých pravidiel:

  1. Vytvorte si unikátne heslo ku každému účtu. Ak niekto jedno ukradne, ostatné sú v bezpečí.
  2. Vytvárajte zložité heslá, ktoré nemožno ľahko prelomiť špeciálnymi programami. To znamená najmenej 8 znakov a striedanie malých a veľkých písmen, čísel, interpunkcie - rozhodne nie mená domácich maznáčikov alebo dátum narodenia!
  3. Nezdieľajte svoje heslo s nikým, ani s priateľmi. Ak kybernetickí zločinci nedokážu ukradnúť heslo vám, môže sa im to podariť u niekoho iného.
  4. Uložte si heslo na bezpečné miesto. Nepíšte ho na papierik - buď si ho zapamätajte, alebo uložte do špeciálneho programu na ukladanie hesiel od spoľahlivých výrobcov.

Používajte dvojfaktorové overovanie prihlasovania, ak to služba podporuje.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá