Image
17.1.2014 0 Comments

Kaveri AMD - závan APU budúcnosti?

Kaveri-AMD.jpg Prvé testy nových čipov AMD Kaveri ukazujú ich výpočtový a grafický výkon. Sú síce rýchlejšie ako ich predchodcovia z AMD, no v porovnaní s Intelom je víťaz otázny.

AMD ukázalo A8-7600, je štvorjadrový s frekvenciou 3,1 GHz a s 384-jadrovou grafikou a je už dostupný, a to v 45 W (3,1 GHz) a 65 W (3,3 GHz) verzii, obe za 119 dolárov. A10-7850K s 95 W príde v prvom štvrťroku a bude mať 3,7 GHz a 512-jadrovú grafiku. Stáť bude 173 dolárov.

Totiž na rozdiel od Intelu sa AMD orientuje na grafiku, a keď takmer 50 % procesora zaberú grafikou, na CPU veľa neostane. To sa odráža aj na 2-3-krát nižšom výpočtovom výkone, ktorý pocítite aj pri bežnej práci.

kaveri-amd-2.jpg

Na druhej strane pri hraní pocítite závan budúcnosti, ktorý prinášajú APU čipu, a teda už decentný herný výkon. Zatiaľ čo väčšina procesorov Intel Haswell má len slabé grafické čipy a náročnejšie hry si tam nezahráte, AMD ide do hernej oblasti zostra a medium-high detaily začínajú byť reálne aj pri hrách ako Bioshock, Tomb Raider, Sleeping Dogs. Napríklad Tomb Raider dá na medium na 1080p pri 30 fps (ukážky nastavení má napríklad techreport stránka), ale aj tak čip je skôr vhodný na rozlíšenia 720p alebo 1680 × 1050.

Čo je však zaujímavé, Kaveri nedokázal poraziť najvýkonnejší čip Intel Iris Pro v Haswelle, ten mu až prekvapivo dobre konkuruje. Niekedy ho dokonca prekonáva, hlavne na štandardných rozlíšeniach a detailoch, ale čím je vyšší potrebný výkon, tým lepšie Kaveri drží framerate, aj keď len v rozmedzí niekoľko fps. Pri úplnom maxime síce ide 3-krát rýchlejšie, ale to je už framerate pod 10 fps a tam je už jedno, či máte 6 fps alebo 2 fps.

Kaveri je veľmi slušná ukážka budúceho formovania PC procesorov, škoda len nižšieho výkonu v oblasti CPU. Testy si pozrite napríklad na anandtech alebo hothardware.

Súvisiace články:

AMD ukázalo svoj herný tablet

AMD previedlo demo Mantle. Zažijeme budúci rok novú hernú revolúciu?

Zdroj: Sector


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá