Image
17.1.2014 0 Comments

Kaveri AMD - závan APU budúcnosti?

Kaveri-AMD.jpg Prvé testy nových čipov AMD Kaveri ukazujú ich výpočtový a grafický výkon. Sú síce rýchlejšie ako ich predchodcovia z AMD, no v porovnaní s Intelom je víťaz otázny.

AMD ukázalo A8-7600, je štvorjadrový s frekvenciou 3,1 GHz a s 384-jadrovou grafikou a je už dostupný, a to v 45 W (3,1 GHz) a 65 W (3,3 GHz) verzii, obe za 119 dolárov. A10-7850K s 95 W príde v prvom štvrťroku a bude mať 3,7 GHz a 512-jadrovú grafiku. Stáť bude 173 dolárov.

Totiž na rozdiel od Intelu sa AMD orientuje na grafiku, a keď takmer 50 % procesora zaberú grafikou, na CPU veľa neostane. To sa odráža aj na 2-3-krát nižšom výpočtovom výkone, ktorý pocítite aj pri bežnej práci.

kaveri-amd-2.jpg

Na druhej strane pri hraní pocítite závan budúcnosti, ktorý prinášajú APU čipu, a teda už decentný herný výkon. Zatiaľ čo väčšina procesorov Intel Haswell má len slabé grafické čipy a náročnejšie hry si tam nezahráte, AMD ide do hernej oblasti zostra a medium-high detaily začínajú byť reálne aj pri hrách ako Bioshock, Tomb Raider, Sleeping Dogs. Napríklad Tomb Raider dá na medium na 1080p pri 30 fps (ukážky nastavení má napríklad techreport stránka), ale aj tak čip je skôr vhodný na rozlíšenia 720p alebo 1680 × 1050.

Čo je však zaujímavé, Kaveri nedokázal poraziť najvýkonnejší čip Intel Iris Pro v Haswelle, ten mu až prekvapivo dobre konkuruje. Niekedy ho dokonca prekonáva, hlavne na štandardných rozlíšeniach a detailoch, ale čím je vyšší potrebný výkon, tým lepšie Kaveri drží framerate, aj keď len v rozmedzí niekoľko fps. Pri úplnom maxime síce ide 3-krát rýchlejšie, ale to je už framerate pod 10 fps a tam je už jedno, či máte 6 fps alebo 2 fps.

Kaveri je veľmi slušná ukážka budúceho formovania PC procesorov, škoda len nižšieho výkonu v oblasti CPU. Testy si pozrite napríklad na anandtech alebo hothardware.

Súvisiace články:

AMD ukázalo svoj herný tablet

AMD previedlo demo Mantle. Zažijeme budúci rok novú hernú revolúciu?

Zdroj: Sector


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá