Image
17.1.2014 0 Comments

Kaveri AMD - závan APU budúcnosti?

Kaveri-AMD.jpg Prvé testy nových čipov AMD Kaveri ukazujú ich výpočtový a grafický výkon. Sú síce rýchlejšie ako ich predchodcovia z AMD, no v porovnaní s Intelom je víťaz otázny.

AMD ukázalo A8-7600, je štvorjadrový s frekvenciou 3,1 GHz a s 384-jadrovou grafikou a je už dostupný, a to v 45 W (3,1 GHz) a 65 W (3,3 GHz) verzii, obe za 119 dolárov. A10-7850K s 95 W príde v prvom štvrťroku a bude mať 3,7 GHz a 512-jadrovú grafiku. Stáť bude 173 dolárov.

Totiž na rozdiel od Intelu sa AMD orientuje na grafiku, a keď takmer 50 % procesora zaberú grafikou, na CPU veľa neostane. To sa odráža aj na 2-3-krát nižšom výpočtovom výkone, ktorý pocítite aj pri bežnej práci.

kaveri-amd-2.jpg

Na druhej strane pri hraní pocítite závan budúcnosti, ktorý prinášajú APU čipu, a teda už decentný herný výkon. Zatiaľ čo väčšina procesorov Intel Haswell má len slabé grafické čipy a náročnejšie hry si tam nezahráte, AMD ide do hernej oblasti zostra a medium-high detaily začínajú byť reálne aj pri hrách ako Bioshock, Tomb Raider, Sleeping Dogs. Napríklad Tomb Raider dá na medium na 1080p pri 30 fps (ukážky nastavení má napríklad techreport stránka), ale aj tak čip je skôr vhodný na rozlíšenia 720p alebo 1680 × 1050.

Čo je však zaujímavé, Kaveri nedokázal poraziť najvýkonnejší čip Intel Iris Pro v Haswelle, ten mu až prekvapivo dobre konkuruje. Niekedy ho dokonca prekonáva, hlavne na štandardných rozlíšeniach a detailoch, ale čím je vyšší potrebný výkon, tým lepšie Kaveri drží framerate, aj keď len v rozmedzí niekoľko fps. Pri úplnom maxime síce ide 3-krát rýchlejšie, ale to je už framerate pod 10 fps a tam je už jedno, či máte 6 fps alebo 2 fps.

Kaveri je veľmi slušná ukážka budúceho formovania PC procesorov, škoda len nižšieho výkonu v oblasti CPU. Testy si pozrite napríklad na anandtech alebo hothardware.

Súvisiace články:

AMD ukázalo svoj herný tablet

AMD previedlo demo Mantle. Zažijeme budúci rok novú hernú revolúciu?

Zdroj: Sector


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá