Image
25.2.2015 0 Comments

Kauza Superfish: Otvorený list od CTO Lenovo Petra Hortensia

peter_hortensius.jpg Začiatkom septembra 2014 sme sa rozhodli dodávať niektoré z našich spotrebiteľských notebookov s predinštalovaným softvérom Superfish. Tento softvér niektorým z našich používateľov spôsoboval frustráciu bez toho, aby zároveň prinášal určitú pridanú hodnotu, takže sme spustili proces jeho odstraňovania z predinštalovávaných systémov.

Potom sme narazili na zverejnené správy o slabých miestach v zabezpečení, ktoré tento softvér spôsobuje, a okamžite sme podnikli kroky na jedno odstránenie. Tento problém, samozrejme, vyvolal obavy medzi našimi zákazníkmi, partnermi a všetkými, ktorým záleží na značke Lenovo, našom odvetví a vôbec na technológiách. Za to by sme sa chceli ešte raz ospravedlniť. Teraz chcem začať proces, v rámci ktorého vás budeme informovať o tom, ako na odstraňovaní tohto problému pracujeme a snažíme sa obnoviť vašu dôveru v značku Lenovo.

Už sme podnikli niekoľko prvých rozhodujúcich krokov:

Zastavili sme predinštalácie a v budúcnosti softvér Superfish už nebude súčasťou žiadnych našich zariadení.Samostatne a aj s našimi partnermi pracujeme na tom, aby sme vaše počítače čo najrýchlejšie a najjednoduchšie zabezpečili pred týmto bezpečnostných rizikom:
  • Vo štvrtok 19. februára spoločnosť Lenovo poskytla možnosť manuálnej opravy a v piatok 20. februára sme priniesli automatizovaný nástroj na odstránenie softvéru, vďaka ktorému naši zákazníci môžu softvér Superfish a súvisiace súbory jednoducho odstrániť.
  • V piatok aj naši partneri Microsoft, McAfee a Symantec aktualizovali svoje softvéry, aby Superfish automaticky deaktivovali a odstraňovali. To znamená, že používatelia, ktorí majú ktorýkoľvek z týchto produktov aktívny, sú automaticky chránení. Za ich promptnú reakciu im ďakujeme.
  • Všetky tieto kroky viedli k tomu, že všetky nové produkty, ktoré sú už v skladoch, budú dostatočne chránené. Krátko po prvom spustení systému antivírusový program spustí skenovanie a následne softvér Superfish odstráni zo systému. Pri systémoch, ktoré sú znovu zobrazené zo záložného priečinka na HDD, bude Superfish odstránený rovnakým spôsobom. Pri už používaných zariadeniach bude Superfish odstránený po aktualizácii príslušného antivírusového programu.

So zákazníkmi, partnermi a odbornými analytikmi a mienkotvorcami sme komunikovali tak promptne, ako to len bolo možné. Dúfam, že pri každej komunikácii sme lepšie informovaní a máme jasnejšie v tom, čo je dôležité.

Momentálne vypracúvame konkrétny plán na zvládnutie softvérovej zraniteľnosti a bezpečnosti s presne zadefinovanými krokmi. Tento plán predstavíme do konca tohto týždňa. Dnes k tomu viem povedať toľko, že skúmame širokú škálu možností, ktoré zahŕňajú:
  • vytvorenie čistejšieho PC imidžu (operačný systém a softvér, ktoré sú vo vašom zariadení už pri jeho kúpe);
  • spoluprácu priamo s používateľmi, odborníkmi na ochranu súkromia/bezpečnosti a ďalšími stranami, aby sme rýchlo vytvorili správnu stratégiu pre predinštalácie;
  • odteraz chceme získavať a vyhodnocovať názory aj od našich najtvrdších kritikov a uplatňovať ich pri hodnotení našich produktov.

Aj keď tento problém bol obmedzený len na spotrebiteľské notebooky a žiadnym spôsobom neovplyvnil naše zariadenia ThinkPad ani tablety, stolové počítače či smartfóny, prípadne podnikové servery ani úložiská, uvedomujeme si, že všetci zákazníci spoločnosti Lenovo majú záujem vedieť, ako na tom sme a čo bude nasledovať. Faktom je, že naša reputácia má vplyv na všetky tieto segmenty a na všetkých našich zákazníkov. Momentálne sme odhodlaní situáciu zlepšovať, dodávať bezpečnejšie a lepšie zabezpečené produkty a pomáhať celému nášmu odvetviu pri zvládaní a prevencii rizík a zraniteľnosti, akým sme my boli vystavení v minulom týždni.

Ďakujem vám.
Peter Hortensius


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá