14.12.2015 0 Comments

Kaspersky Safe Kids pomáha rodičom chrániť ich deti

Čas, ktorý dnes deti trávia na internete rôznymi online aktivitami, sa stále predlžuje. Rodičia s úmyslom ochrániť svoje deti pred nástrahami virtuálneho sveta sú nútení hľadať nové spôsoby zabezpečenia. Spoločnosť Kaspersky Lab prichádza s novým multiplatformovým riešením Kaspersky Safe Kids. Väčšina funkcií tohto riešenia je bezplatná.

Podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab a spoločnosti B2B International, v Európe viac než polovica z opýtaných rodičov (52%) uviedla, že počet hrozieb, ktorým sú vystavené ich deti na internete neustále narastá. Každý tretí z nich (30%) navyše priznal, že nedokážu kontrolovať, čo ich deti vidia alebo robia na internete. Odborníci z Kaspersky Lab sú presvedčení, že ochrana detí v online prostredí si vyžaduje špeciálny prístup. Rodičia sa musia so svojimi deťmi otvorene rozprávať o bezpečnosti vo virtuálnom prostredí, učiť ich, ako sa správať zodpovedne a bezpečne, a v neposlednom rade využívať dostupné technologické možnosti ochrany.

Teší nás, že môžeme rodičom poskytnúť nástroj, ktorý im umožní ochrániť ich deti pred nepríjemnými dôsledkami využívania internetu aj napriek tomu, že deti častokrát vedia o technológiách viac ako ich rodičia. Riešenie Kaspersky Safe Kids bolo vyvinuté s ohľadom na správanie sa mladistvých. Umožňuje im bezpečne objavovať kybernetický svet. Rodičom zase poskytuje možnosť ochrániť svoje deti bez toho, aby ich obmedzovali v aktivitách," povedal Alexander Erofeev, marketingový riaditeľ Kaspersky Lab.

Väčšina z funkcií Kaspersky Safe Kids je bezplatná, rodičia sa však môžu rozhodnúť aj pre prémiovú platenú verziu. Riešenie Kaspersky Safe Kids je dostupné pre systémy Windows, Mac, Android aj iOS. Používanie tohto riešenia si vyžaduje len registráciu na portáli My Kaspersky, vytvorenie profilu pre svoje dieťa a stiahnutie aplikácie pre preferovanú platformu (alebo inštaláciu na zariadení dieťaťa z obchodu App Store).

Rodičia môžu riešenie sami manažovať, teda spravovať prostredníctvom vytvoreného účtu My Kaspersky, ktorý im umožňuje nastaviť vlastné pravidlá. Pomocou nich môžu rodičia sledovať koľko času trávia deti na zariadení, aké aplikácie sťahujú, aké webové stránky prezerajú, ich polohu či okruh kontaktov:

  • Používanie zariadení. Často sa stáva, že deti stratia pojem o čase, keď sú na svojich zariadeniach online. Safe Kids dáva rodičom možnosť určiť, ako dlho môže byť zariadenie využívané alebo vymedziť hodiny a dni v týždni, kedy má dieťa povolené byť online. Funkcia „time management" dokonca umožní zablokovať zariadenie pri prekročení limitu (neplatí pre zariadenia iOS) alebo ich Safe Kids jednoducho upozorní, že čoskoro vyprší ich limit bez blokovania.
  • Používanie aplikácií. Existuje množstvo aplikácií, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre deti, napr. tie, ktoré zobrazujú násilie. S riešením Safe Kids je možné vymedziť aplikácie, ktoré si môže dieťa nainštalovať alebo otvoriť, a to podľa veku alebo kategórie. Aj tu majú rodičia možnosť špecifikovať čas, ktorý dieťa môže stráviť pri používaní určitej aplikácie. Kategorizácia je dostupná na zariadeniach typu Windows, Mac OS X a Android.
  • Aktivita na webe. Ochrániť deti pred možnými hrozbami internetu umožňuje tiež filtrovanie webových stránok podľa kategórií, napr. odstránenie stránok s obsahom pre dospelých, vulgarizmami alebo informáciami o drogách. Tieto stránky môžu byť rovnako odstránené aj zo zobrazených výsledkov populárnych vyhľadávačov ako Google, Yandex, Bing, či Yahoo. Rodičia majú tiež možnosť nebezpečné aplikácie alebo stránky okamžite zablokovať alebo nastaviť varovanie pre deti pri otvorení stránok.
  • Aktivita na Facebooku. Prostredníctvom účtu My Kaspersky majú rodičia možnosť sledovať históriu aktivity dieťaťa na Facebooku - zmeny v priateľstvách, či aktuálne zverejnené statusy. Tento monitoring umožňuje rodičom promptne reagovať v prípade, že zaznamenajú akýkoľvek náznak neštandardného správania.
  • Hovory a SMS. Doplnkovou funkciou pre zariadenia Android je štatistika kontaktov, od ktorých vaše dieťa prijíma SMS správy alebo hovory (text správy sa nezobrazuje v zmysle ochrany súkromia). Toto riešenie dokonca umožňuje rodičom vybrať skupinu kontaktov, ktoré považuje za podozrivé a v prípade akéhokoľvek kontaktu s dieťaťom, dostane rodič okamžitú notifikáciu.
  • Určenie polohy. Táto funkcia pomáha rodičom zistiť, kde sa ich dieťa práve nachádza a rovnako určiť okruh pohybu - predpokladaný pohyb dieťaťa v určitých časových obdobiach. V prípade, že sa dieťa ocitne mimo špecifikovanej oblasti, rodič bude okamžite upozornený notifikáciou. Toto pravidlo je dostupné len pre zariadenia Android and iOS za predpokladu, že zariadenie má aktivované GPS a je pripojené na internet.

V prípade, že je dieťa vystavené hrozbe dostane rodič alebo člen rodiny e-mail alebo správu vo forme tzv. push-notifikácie (rodič musí mať na svojom zariadení nainštalovanú rodičovskú verziu Safe Kids). Prostredníctvom účtu My Kaspersky môže rodič sledovať aj sumár a detailné štatistiky aktivity dieťaťa na internete v rôznom časovom rozsahu (deň, týždeň, mesiac).

Informácie, ktoré rodič získa pri používaní riešenia Safe Kids mu dávajú príležitosť rozprávať sa so svojim dieťaťom oveľa konkrétnejšie, navrhnúť spôsoby ako napraviť chyby, či ponúknuť pomoc a ochranu v tom správnom čase.

Pre rodičov máme aj niekoľko ďalších odporúčaní:

  • V prípade, že dieťa využíva niekoľko zariadení naraz je najlepšie inštalovať ochranné riešenia na každé z nich.
  • Odporúčame nainštalovať ochranné riešenia aj na domáce zariadenia, pretože aj pod dozorom rodičov si dieťa môže prezerať nevhodné stránky alebo sa správať nezodpovedne.
  • Odporúčame deťom vysvetliť, prečo taký program používame a prečo je dôležité neignorovať odporúčania bezpečnostných riešení.
  • Spolu s nástrojmi rodičovskej kontroly odporúčame využívať aj online bezpečnostné riešenia, aby sa tak vyhli kybernetickým hrozbám ako sú malvéry, či podvodné stránky.

Viac informácií o riešení Kaspersky Safe Kids nádjete tu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá