Image
22.4.2014 0 Comments

Kaspersky Lab: Kybernetické hrozby sa intenzívne stupňujú

Blesk_Kaspersky Lab.jpg Tri decembrové predpovede Kaspersky Lab na rok 2014 o hrozbách pre koncových používateľov sa splnili hneď v prvých troch mesiacoch roka. Spoločnosť zverejnila správu o vývoji IT bezpečnosti za prvý štvrťrok 2014. Kybernetickí zločinci sa zamerali tak na súkromie, ako aj na peniaze a bitcoiny používateľov.

Vo februári napríklad analytici Kaspersky Lab odhalili prvého trójskeho koňa pre Android, ktorý používal doménu v systéme TOR (The Onion Router, teda „cibuľové smerovanie") ako C&C server. TOR umožňuje kybernetickým zločincom zostať počas všetkých aktivít úplne anonymnými. Aktivita kybernetického zločinu v oblasti botnetov a darknetových služieb navyše narastá.

V marci bol potvrdený nález SMS trójskeho koňa SMS.AndroidOS.Waller.a, ktorý kradne peniaze používateľom z elektronickej peňaženky Qiwi na infikovaných inteligentných telefónoch. Zatiaľ napáda len ruských používateľov, ale je schopný sa rozšíriť.

V priebehu januára až marca sa uskutočnilo aj niekoľko útokov na bitcoin. Medzi tie významnejšie patril hackerský útok na jednu z najväčších bitcoinových zmenární Mt.Gox a nabúranie sa do osobného blogu a účtu Reddit šéfa Mt.Goxu Marka Karpelesa. Hackeri na ňom rozšírili súbor MtGox2014Leak.zip, ktorý bol schopný vyhľadávať a kradnúť bitcoinové súbory z peňaženiek obetí. Malvér Trojan.Win32.Agent.aduro, dvanásty najfrekventovanejší škodlivý kód za prvý štvrťrok, pomáhal zase kybernetickým zločincom pri napadnutí počítačov bežných používateľov a využití ich kapacity na ťažbu digitálnej meny.

Okrem nových incidentov boli oživené aj staré a zdanlivo mŕtve kampane. Kým kybernetickí zločinci vypli C&C servery operácií útoku Icefog (odhaleného vlani na jeseň), Kaspersky Lab zaznamenal novú Java verziu hrozby. Pôvodne malvér útočil na organizácie v Japonsku a Južnej Kórei, teraz sa podľa IP adries zjavne zameriava na spoločnosti v USA.

Prvý štvrťrok 2014 v číslach vrátane dát pre Českú republiku:
- Počet bankových trójskych koní sa v prvom štvrťroku 2014 takmer zdvojnásobil z 1321 na 2503.
- 33,2 % počítačov po celom svete bolo cieľom najmenej jedného útoku pochádzajúceho z webu - pokles o 5,9 percentuálneho bodu oproti rovnakému obdobiu v roku 2013. V Česku to bolo 20,7 %.
- 39 % neutralizovaných webových útokov používalo webové zdroje umiestnené v USA a Rusku - o 5 percentuálnych bodov viac ako za Q1 2013. Nasledovalo ich Holandsko (10,8 %), Nemecko (10,5 %) a Veľká Británia (6,3 %). Česko je v tomto na 16. mieste s 0,66 %.
- Podiel hrozieb Cilic na Android presiahol 99 % všetkého mobilného malvéru. Množstvo mobilného malvéru vzrástlo v Q1 2014 o 1 %.
- Na konci roka 2013 zbierku mobilného malvéru Kaspersky Lab tvorilo 189 626 vzoriek, v prvom štvrťroku 2014 ich pribudlo 110 324, dovedna ho je teda 299 950.
- V Česku bolo odhalené 209 049 miestnych malvérových incidentov, čo znamená, že 19,6 % používateľov bolo napadnutých miestnymi hrozbami, v rebríčku krajín patrí ČR 187. miesto.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá