Image
15.7.2014 0 Comments

Kaspersky: Cez cloudové úložisko možno infikovať podnikové siete

kaspersky_lab.jpg Spoločnosť Kaspersky Lab analyzovala bezpečnostné riziká cloudových služieb pre firmy. Analytici najmä varujú, že cez populárne cloudové služby možno infikovať podnikové siete.

V jednom z možných scenárov sa kybernetickí zločinci zmocnia laptopu zamestnanca skrz nainštalovaného dropboxového klienta. Ak sa infikované dokumenty umiestnia do cloudových zložiek, Dropbox ich automaticky skopíruje na všetky zariadenia pripojené do podnikovej siete, ktoré rovnakú službu využívajú. Dropbox pritom nie je jediný - všetky rozšírené cloudové úložiská vrátane Microsoft OneDrive (predtým SkyDrive) a Google Drive ponúkajú funkcie automatickej synchronizácie.

Podľa anonymných dát od používateľov produktov Kaspersky Lab analytici odhadujú, že 30 % malvéru v cloudových zložkách preniklo do domácich počítačov pomocou synchronizačných mechanizmov. U podnikových používateľov je to až 50 %. U podnikových používateľov boli infikované hlavne súbory Microsoft Office, zatiaľ čo na domácich počítačoch okrem toho išlo o škodlivé aplikácie pre Android.

Analýza odhalila, že riziko infekcie podnikovej siete týmto spôsobom je relatívne malé - podobnej infekcii čelí za rok jeden z tisícky podnikových používateľov. No jediný ukradnutý počítač stačí v tomto prípade na napadnutie celej siete a spôsobenie veľkých škôd.

Ako sa brániť? Riešiť problém konfiguráciou firewallu je náročné. Účinnejšia je podľa spoločnosti Kaspersky Lab inštalácia plnofunkčnej súpravy bezpečnostného softvéru vrátane heuristickej a behaviorálne antivírusovej ochrany, ovládania prístupu (HIPS), kontroly operačného systému (System Watcher alebo Hypervisor) a ochrany pred zneužitím zraniteľností na každej pracovnej stanici v sieti. Odporúča sa aj riešenie na riadenie a ovládanie aplikácií.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá