Image
12.11.2015 0 Comments

Kamera Lytro Immerge natáča 3D priestor a umožňuje divákovi pohybovať sa vo virtuálnej realite

Spoločnosť Lytro sa dostala do povedomia verejnosti pred štyrmi rokmi. V roku 2011 uviedla svoj prvý fotoaparát, ktorý mal zmeniť spôsob, ako fotíme. Umožňoval totiž odfotiť „živé fotografie", na ktorých môže používateľ následne meniť zaostrenie. Neskôr postupne uviedla niekoľko spotrebiteľských fotoaparátov a teraz tu má niečo pre profesionálov.

Nový produkt sa volá Immerge a ide o kameru v tvare gule, ktorá natáča celý 360-stupňový priestor. Novinka môže priniesť revolúciu v spôsobe zachytávania obsahu pre virtuálnu realitu.

immerge2.jpg

Na prvý pohľad technológia vyzerá ako zo sci-fi. Zatiaľ čo senzory bežných kamier a fotoaparátov zachytávajú súhrnne všetko svetlo dopadajúce na jeden bod z rozličných uhlov, Immerge zachytáva pole svetlených lúčov (Light Field Volume), teda dáta o zväzkoch lúčov zo všetkých smerov naraz. Dosahuje to použitím senzorov s vysokým rozlíšením a poľom s vysokým počtom mikrošošoviek.

Lytro_Immerge_.jpg
Použitím dát svetelného poľa možno vytvoriť virtuálne pohľady na dané miesto z akéhokoľvek miesta v priestore a s akýmkoľvek zorným poľom. Video pre virtuálnu realitu zachytené kamerou Immerge umožní divákom „pohybovať sa" vnútri 3D priestoru počas sledovania videa.


Spolu s kamerou prichádzajú aj softvérové riešenia na tvorbu obsahu pre VR. Ide o server na ukladanie a spracovanie obsahu, keďže systém bude vyžadovať veľkú úložnú kapacitu a výpočtový výkon, ďalej o program Light Field Editor na integráciu existujúcich nástrojov na vizuálne efekty (napr. Nuke) a prehrávač, ktorý umožní prehrávať vytvorený obsah vo VR headsetoch.

Cena a dostupnosť zatiaľ neboli oficiálne oznámené, ale kamera by mala byť k dispozícii začiatkom budúceho roka na kúpu i prenájom (keďže systém určite nebude lacný). V súčasnosti možno požiadať o prístup k prototypu systému na webovej stránke Lytro.

Zdroj: petapixel.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá