Image
12.11.2015 0 Comments

Kamera Lytro Immerge natáča 3D priestor a umožňuje divákovi pohybovať sa vo virtuálnej realite

Spoločnosť Lytro sa dostala do povedomia verejnosti pred štyrmi rokmi. V roku 2011 uviedla svoj prvý fotoaparát, ktorý mal zmeniť spôsob, ako fotíme. Umožňoval totiž odfotiť „živé fotografie", na ktorých môže používateľ následne meniť zaostrenie. Neskôr postupne uviedla niekoľko spotrebiteľských fotoaparátov a teraz tu má niečo pre profesionálov.

Nový produkt sa volá Immerge a ide o kameru v tvare gule, ktorá natáča celý 360-stupňový priestor. Novinka môže priniesť revolúciu v spôsobe zachytávania obsahu pre virtuálnu realitu.

immerge2.jpg

Na prvý pohľad technológia vyzerá ako zo sci-fi. Zatiaľ čo senzory bežných kamier a fotoaparátov zachytávajú súhrnne všetko svetlo dopadajúce na jeden bod z rozličných uhlov, Immerge zachytáva pole svetlených lúčov (Light Field Volume), teda dáta o zväzkoch lúčov zo všetkých smerov naraz. Dosahuje to použitím senzorov s vysokým rozlíšením a poľom s vysokým počtom mikrošošoviek.

Lytro_Immerge_.jpg
Použitím dát svetelného poľa možno vytvoriť virtuálne pohľady na dané miesto z akéhokoľvek miesta v priestore a s akýmkoľvek zorným poľom. Video pre virtuálnu realitu zachytené kamerou Immerge umožní divákom „pohybovať sa" vnútri 3D priestoru počas sledovania videa.


Spolu s kamerou prichádzajú aj softvérové riešenia na tvorbu obsahu pre VR. Ide o server na ukladanie a spracovanie obsahu, keďže systém bude vyžadovať veľkú úložnú kapacitu a výpočtový výkon, ďalej o program Light Field Editor na integráciu existujúcich nástrojov na vizuálne efekty (napr. Nuke) a prehrávač, ktorý umožní prehrávať vytvorený obsah vo VR headsetoch.

Cena a dostupnosť zatiaľ neboli oficiálne oznámené, ale kamera by mala byť k dispozícii začiatkom budúceho roka na kúpu i prenájom (keďže systém určite nebude lacný). V súčasnosti možno požiadať o prístup k prototypu systému na webovej stránke Lytro.

Zdroj: petapixel.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá