Image
12.11.2015 0 Comments

Kamera Lytro Immerge natáča 3D priestor a umožňuje divákovi pohybovať sa vo virtuálnej realite

Spoločnosť Lytro sa dostala do povedomia verejnosti pred štyrmi rokmi. V roku 2011 uviedla svoj prvý fotoaparát, ktorý mal zmeniť spôsob, ako fotíme. Umožňoval totiž odfotiť „živé fotografie", na ktorých môže používateľ následne meniť zaostrenie. Neskôr postupne uviedla niekoľko spotrebiteľských fotoaparátov a teraz tu má niečo pre profesionálov.

Nový produkt sa volá Immerge a ide o kameru v tvare gule, ktorá natáča celý 360-stupňový priestor. Novinka môže priniesť revolúciu v spôsobe zachytávania obsahu pre virtuálnu realitu.

immerge2.jpg

Na prvý pohľad technológia vyzerá ako zo sci-fi. Zatiaľ čo senzory bežných kamier a fotoaparátov zachytávajú súhrnne všetko svetlo dopadajúce na jeden bod z rozličných uhlov, Immerge zachytáva pole svetlených lúčov (Light Field Volume), teda dáta o zväzkoch lúčov zo všetkých smerov naraz. Dosahuje to použitím senzorov s vysokým rozlíšením a poľom s vysokým počtom mikrošošoviek.

Lytro_Immerge_.jpg
Použitím dát svetelného poľa možno vytvoriť virtuálne pohľady na dané miesto z akéhokoľvek miesta v priestore a s akýmkoľvek zorným poľom. Video pre virtuálnu realitu zachytené kamerou Immerge umožní divákom „pohybovať sa" vnútri 3D priestoru počas sledovania videa.


Spolu s kamerou prichádzajú aj softvérové riešenia na tvorbu obsahu pre VR. Ide o server na ukladanie a spracovanie obsahu, keďže systém bude vyžadovať veľkú úložnú kapacitu a výpočtový výkon, ďalej o program Light Field Editor na integráciu existujúcich nástrojov na vizuálne efekty (napr. Nuke) a prehrávač, ktorý umožní prehrávať vytvorený obsah vo VR headsetoch.

Cena a dostupnosť zatiaľ neboli oficiálne oznámené, ale kamera by mala byť k dispozícii začiatkom budúceho roka na kúpu i prenájom (keďže systém určite nebude lacný). V súčasnosti možno požiadať o prístup k prototypu systému na webovej stránke Lytro.

Zdroj: petapixel.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá