Image
20.4.2015 0 Comments

Kamera, ktorá sa napája sama fotením, môže natáčať donekonečna

self_powered_camera2.jpg Na svete je prvý prototyp kamery, ktorá nepotrebuje batériu, napája sa totiž fotením. Ak je snímač kamery vystavený svetlu, pixely využívajú fotodiódy na generovanie elektrického prúdu.

Tvorcovia kamery z Columbijskej univerzity využili skutočnosť, že snímač fotoaparátu funguje na podobnom princípe ako solárny panel na získavanie elektrickej energie. Zatiaľ čo snímač digitálneho fotoaparátu používa fotokonduktívny režim, solárny panel využíva fotovoltický princíp. Vytvorili teda obrazový snímač s diódami, ktoré môžu striedavo vykonávať obe tieto úlohy. Pri vystavení svetlu sa snímač prepína medzi snímaním a napájaním. Každú sekundu vyprodukuje dostatok energie na zachytenie ďalšej snímky a tak to môže pokračovať nekonečne dlho, vo výsledku potom vznikne videovýstup.

Funguje to dobre na zachytenie jednej snímky za sekundu, no zatiaľ iba s nízkym rozlíšením 30 × 40 pixelov (0,0012 Mpx).

nayar_camera.gif

Tím pod vedením Shree K. Nayara zhotovil telo kamery z komponentov vytlačených pomocou 3D tlačiarne. Hoci prototyp má v súčasnosti len skromné schopnosti a nezdá sa veľmi praktický, v krátkodobom horizonte by technológia mohla nájsť uplatnenie v bezpečnostných kamerách, zariadeniach z oblasti wearables a pod.

self_powered_camera.jpg

No technológia batérií predstavuje obrovskú prekážku aj pre špičkových výrobcov fotoaparátov, preto je dosť možné, že prejavia záujem o takýto projekt.

„Životnosť batérie je pretrvávajúca výzva pre všetky zariadenia spotrebnej elektroniky, ktoré sa stávajú čoraz výkonnejšími," povedal CEO GoPro Nick Woodman. „Všetci sme tak trochu otrokmi vývoja nových batériových technológií, ktoré by zabezpečili dlhšiu výdrž." Preto kamera, ktorá by bola schopná natáčať donekonečna bez batérií, by mohla znamenať skutočnú revolúciu.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá