Image
20.4.2015 0 Comments

Kamera, ktorá sa napája sama fotením, môže natáčať donekonečna

self_powered_camera2.jpg Na svete je prvý prototyp kamery, ktorá nepotrebuje batériu, napája sa totiž fotením. Ak je snímač kamery vystavený svetlu, pixely využívajú fotodiódy na generovanie elektrického prúdu.

Tvorcovia kamery z Columbijskej univerzity využili skutočnosť, že snímač fotoaparátu funguje na podobnom princípe ako solárny panel na získavanie elektrickej energie. Zatiaľ čo snímač digitálneho fotoaparátu používa fotokonduktívny režim, solárny panel využíva fotovoltický princíp. Vytvorili teda obrazový snímač s diódami, ktoré môžu striedavo vykonávať obe tieto úlohy. Pri vystavení svetlu sa snímač prepína medzi snímaním a napájaním. Každú sekundu vyprodukuje dostatok energie na zachytenie ďalšej snímky a tak to môže pokračovať nekonečne dlho, vo výsledku potom vznikne videovýstup.

Funguje to dobre na zachytenie jednej snímky za sekundu, no zatiaľ iba s nízkym rozlíšením 30 × 40 pixelov (0,0012 Mpx).

nayar_camera.gif

Tím pod vedením Shree K. Nayara zhotovil telo kamery z komponentov vytlačených pomocou 3D tlačiarne. Hoci prototyp má v súčasnosti len skromné schopnosti a nezdá sa veľmi praktický, v krátkodobom horizonte by technológia mohla nájsť uplatnenie v bezpečnostných kamerách, zariadeniach z oblasti wearables a pod.

self_powered_camera.jpg

No technológia batérií predstavuje obrovskú prekážku aj pre špičkových výrobcov fotoaparátov, preto je dosť možné, že prejavia záujem o takýto projekt.

„Životnosť batérie je pretrvávajúca výzva pre všetky zariadenia spotrebnej elektroniky, ktoré sa stávajú čoraz výkonnejšími," povedal CEO GoPro Nick Woodman. „Všetci sme tak trochu otrokmi vývoja nových batériových technológií, ktoré by zabezpečili dlhšiu výdrž." Preto kamera, ktorá by bola schopná natáčať donekonečna bez batérií, by mohla znamenať skutočnú revolúciu.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá