Image
20.4.2015 0 Comments

Kamera, ktorá sa napája sama fotením, môže natáčať donekonečna

self_powered_camera2.jpg Na svete je prvý prototyp kamery, ktorá nepotrebuje batériu, napája sa totiž fotením. Ak je snímač kamery vystavený svetlu, pixely využívajú fotodiódy na generovanie elektrického prúdu.

Tvorcovia kamery z Columbijskej univerzity využili skutočnosť, že snímač fotoaparátu funguje na podobnom princípe ako solárny panel na získavanie elektrickej energie. Zatiaľ čo snímač digitálneho fotoaparátu používa fotokonduktívny režim, solárny panel využíva fotovoltický princíp. Vytvorili teda obrazový snímač s diódami, ktoré môžu striedavo vykonávať obe tieto úlohy. Pri vystavení svetlu sa snímač prepína medzi snímaním a napájaním. Každú sekundu vyprodukuje dostatok energie na zachytenie ďalšej snímky a tak to môže pokračovať nekonečne dlho, vo výsledku potom vznikne videovýstup.

Funguje to dobre na zachytenie jednej snímky za sekundu, no zatiaľ iba s nízkym rozlíšením 30 × 40 pixelov (0,0012 Mpx).

nayar_camera.gif

Tím pod vedením Shree K. Nayara zhotovil telo kamery z komponentov vytlačených pomocou 3D tlačiarne. Hoci prototyp má v súčasnosti len skromné schopnosti a nezdá sa veľmi praktický, v krátkodobom horizonte by technológia mohla nájsť uplatnenie v bezpečnostných kamerách, zariadeniach z oblasti wearables a pod.

self_powered_camera.jpg

No technológia batérií predstavuje obrovskú prekážku aj pre špičkových výrobcov fotoaparátov, preto je dosť možné, že prejavia záujem o takýto projekt.

„Životnosť batérie je pretrvávajúca výzva pre všetky zariadenia spotrebnej elektroniky, ktoré sa stávajú čoraz výkonnejšími," povedal CEO GoPro Nick Woodman. „Všetci sme tak trochu otrokmi vývoja nových batériových technológií, ktoré by zabezpečili dlhšiu výdrž." Preto kamera, ktorá by bola schopná natáčať donekonečna bez batérií, by mohla znamenať skutočnú revolúciu.

Zdroj: gizmodo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá