Image
26.6.2014 0 Comments

Jim Zemlin: Open source víťazí nad uzavretým kódom

jim_zemlin.jpg Spolu so začatím konferencie Linux Enterprise End User Summit poskytol Jim Zemlin, riaditeľ nadácie Linux Foundation, záujemcom svoj pohľad na budúcnosť informačných technológií, v ktorej podľa neho hrá prím open source.

Zemlin je presvedčený, že hoci Linux vznikol ako nasledovník Unixu a ako alternatíva k ďalším OS, už všetkých svojich konkurentov predbehol, najmä čo sa týka pridávania noviniek a rýchlosti opráv chýb. Vďaka tomu je podľa neho Linux na špičke vývoja. To umocňuje aj situácie, keď je v súčasnosti softvér oveľa dôležitejší ako kedysi a programátori sú stále viac žiadaní. IT už nie je o hardvéri, ktorý je viac-menej komoditný a je skôr v pozadí, ale primárne o softvérových riešeniach, ktorých podoba a kvalita je rozhodujúca pre výsledný úspech.

Záujem o softvér napomáha rozvoj open source

Súčasný rozmach virtualizácie a cloudu už odsúva hardvér mimo centra záujmu, Zemlin hovorí o generických boxoch x86 a tento trend podľa neho bude len silnieť. Práve open source v tejto situácii naberá na sile, pretože umožňuje rýchlejší vývoj, vyššiu kvalitu a nižšie náklady.

Podľa analýz Gartneru míňajú najväčšie technologické spoločnosti desiatky miliárd dolárov na vývoj softvéru, ale mnohé z nich už pochopili, že môžu využiť open source model a na 80 % pracovať s otvoreným kódom a svoje peniaze investovať len do zvyšných 20 %, ktoré budú predstavovať špeciálnu funkcionalitu podľa ich potrieb.

Od open source navyše nezávisia iba také firmy, ako je Red Hat alebo SUSE, ale napríklad aj HP, Samsung alebo Microsoft, ktorí najímajú stále viac manažérov pracujúcich na plný úväzok, aby dokázali využiť otvorený kód prichádzajúci od externých, open source programátorov. O ľudí so skúsenosťou s komunitným prostredím a s otvorenými kódmi preto bude stále väčší záujem.

Spolupráca medzi firmami je nevyhnutná

Na príklade chyby Heartbleed v OpenSSL potom Zemlin ukazuje zlyhanie komunikácie a nesprávny prístup k veci, keď medzi sebou spoločnosti neprehovorili o bezpečnostných problémoch a nespolupracovali, pretože v opačnom prípade by mohla byť zraniteľnosť objavená oveľa skôr. Firmy sa musia naučiť kooperovať, nepozerať sa v rámci open source modelu na ostatných ako na konkurentov, ale vnímať ich v určitých aspektoch ako spoluhráčov, keď spolupráca s nimi môže viesť rýchlejšie a efektívnejšie k dosiahnutiu cieľa.

Jim Zemlin v tejto súvislosti vyzdvihuje projekt Core Infrastructure Initiative (CII), ktorý zastrešuje práve nadácia Linux Foundation. Ten má dohliadať na kritické open source softvérové ​​projekty, ako sú Network Time Protocol, OpenSSH a Open SSL, a vďaka tomu by už nemalo dôjsť k podobnej katastrofe, ako bol Heartbleed.

Zemlin poukazuje na to, že finančné investície do projektu sú zlomkové v porovnaní s tým, na koľko boli vyčíslené následky Heartbleedu, navyše množstvo firiem naďalej používa zraniteľné riešenia a ich opravy buď nechceli alebo z nejakého dôvodu nemohli uskutočniť. Z hľadiska bezpečnosti však vždy treba investovať do prevencie, a nie až hasiť požiare, preto open source bezpečnostné projekty budú musieť mať prioritu a ich význam je v dnešnom svete úplne jasný, zhŕňa Zemlin.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá