Image
22.7.2014 0 Comments

Jibo – prvý rodinný robot, ktorého si môže dovoliť aj domáci rozpočet

INT_tit_jibo2.jpg Robot, ktorý by mohol pracovať a žiť s ľuďmi. Asi tak sa dá v stručnosti charakterizovať koncept sociálneho robota, ktorého projekt sa objavil na portáli Indiegogo.

Jibo je stolový robot na prvý pohľad pripomínajúci lampu. Má okrúhlu základňu, ktorá sa pripája do štandardnej elektrickej zásuvky, mierne kužeľovitý tvar brucha a guľatú hlavu. Namiesto tváre má okrúhly 5,7-palcový dotykový displej. Jeho výška je 30 cm a hmotnosť 2,2 kg. Vyrobený je z hliníka, plastu a skla. Poháňa ho mobilný procesor ARM a operačný systém na báze Linuxu.

INT_2_jibo.jpg

Robot je vybavený Wi-Fi, Bluetooth a je stále pripojený na internet. A prečo sa označuje ako sociálny? Vyplýva to z jeho funkcií. Ak ste napríklad hladní, môžete ho požiadať, aby objednal pizzu. Počas rodinnej oslavy môže Jibo zvečniť na fotografii chvíľu, keď vaše dieťa sfúkne sviečky na torte. No robí aj veci, ktoré zvládne aj iný inteligentný asistent, ako je napr. Siri. Môže odosielať správy, pripomenúť vám nejaké udalosti z kalendára a pod.


Jibo vie aj rozprávať pomocou dvoch reproduktorov. Jeho zvukové senzory rozpoznajú, odkiaľ prichádza zvuk, a robot sa otočí k osobe, ktorá sa mu prihovára.

Zatiaľ je to len prototyp, ktorý ešte nedisponuje všetkými plánovanými funkciami. No zámer je jasný - Jibo nie je spotrebič, ale spoločník, ktorý môže komunikovať a reagovať na svojich ľudských majiteľov spôsobom, ktorý skôr poteší, než ruší.

Jibo bude stáť 499 dolárov, za vývojársku verziu spolu s SDK treba zaplatiť 599 dolárov. Kampaň sa stretla s veľkým úspechom, hoci sa začala len 16. júla, cieľová suma 100 000 dolárov bola už viac ako päťnásobne prekročená. Dodávky by sa mali začať koncom roka 2015.

Zdroj: mashable.com

indiegogo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá