Image
22.7.2014 0 Comments

Jibo – prvý rodinný robot, ktorého si môže dovoliť aj domáci rozpočet

INT_tit_jibo2.jpg Robot, ktorý by mohol pracovať a žiť s ľuďmi. Asi tak sa dá v stručnosti charakterizovať koncept sociálneho robota, ktorého projekt sa objavil na portáli Indiegogo.

Jibo je stolový robot na prvý pohľad pripomínajúci lampu. Má okrúhlu základňu, ktorá sa pripája do štandardnej elektrickej zásuvky, mierne kužeľovitý tvar brucha a guľatú hlavu. Namiesto tváre má okrúhly 5,7-palcový dotykový displej. Jeho výška je 30 cm a hmotnosť 2,2 kg. Vyrobený je z hliníka, plastu a skla. Poháňa ho mobilný procesor ARM a operačný systém na báze Linuxu.

INT_2_jibo.jpg

Robot je vybavený Wi-Fi, Bluetooth a je stále pripojený na internet. A prečo sa označuje ako sociálny? Vyplýva to z jeho funkcií. Ak ste napríklad hladní, môžete ho požiadať, aby objednal pizzu. Počas rodinnej oslavy môže Jibo zvečniť na fotografii chvíľu, keď vaše dieťa sfúkne sviečky na torte. No robí aj veci, ktoré zvládne aj iný inteligentný asistent, ako je napr. Siri. Môže odosielať správy, pripomenúť vám nejaké udalosti z kalendára a pod.


Jibo vie aj rozprávať pomocou dvoch reproduktorov. Jeho zvukové senzory rozpoznajú, odkiaľ prichádza zvuk, a robot sa otočí k osobe, ktorá sa mu prihovára.

Zatiaľ je to len prototyp, ktorý ešte nedisponuje všetkými plánovanými funkciami. No zámer je jasný - Jibo nie je spotrebič, ale spoločník, ktorý môže komunikovať a reagovať na svojich ľudských majiteľov spôsobom, ktorý skôr poteší, než ruší.

Jibo bude stáť 499 dolárov, za vývojársku verziu spolu s SDK treba zaplatiť 599 dolárov. Kampaň sa stretla s veľkým úspechom, hoci sa začala len 16. júla, cieľová suma 100 000 dolárov bola už viac ako päťnásobne prekročená. Dodávky by sa mali začať koncom roka 2015.

Zdroj: mashable.com

indiegogo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá