Image
22.7.2014 0 Comments

Jibo – prvý rodinný robot, ktorého si môže dovoliť aj domáci rozpočet

INT_tit_jibo2.jpg Robot, ktorý by mohol pracovať a žiť s ľuďmi. Asi tak sa dá v stručnosti charakterizovať koncept sociálneho robota, ktorého projekt sa objavil na portáli Indiegogo.

Jibo je stolový robot na prvý pohľad pripomínajúci lampu. Má okrúhlu základňu, ktorá sa pripája do štandardnej elektrickej zásuvky, mierne kužeľovitý tvar brucha a guľatú hlavu. Namiesto tváre má okrúhly 5,7-palcový dotykový displej. Jeho výška je 30 cm a hmotnosť 2,2 kg. Vyrobený je z hliníka, plastu a skla. Poháňa ho mobilný procesor ARM a operačný systém na báze Linuxu.

INT_2_jibo.jpg

Robot je vybavený Wi-Fi, Bluetooth a je stále pripojený na internet. A prečo sa označuje ako sociálny? Vyplýva to z jeho funkcií. Ak ste napríklad hladní, môžete ho požiadať, aby objednal pizzu. Počas rodinnej oslavy môže Jibo zvečniť na fotografii chvíľu, keď vaše dieťa sfúkne sviečky na torte. No robí aj veci, ktoré zvládne aj iný inteligentný asistent, ako je napr. Siri. Môže odosielať správy, pripomenúť vám nejaké udalosti z kalendára a pod.


Jibo vie aj rozprávať pomocou dvoch reproduktorov. Jeho zvukové senzory rozpoznajú, odkiaľ prichádza zvuk, a robot sa otočí k osobe, ktorá sa mu prihovára.

Zatiaľ je to len prototyp, ktorý ešte nedisponuje všetkými plánovanými funkciami. No zámer je jasný - Jibo nie je spotrebič, ale spoločník, ktorý môže komunikovať a reagovať na svojich ľudských majiteľov spôsobom, ktorý skôr poteší, než ruší.

Jibo bude stáť 499 dolárov, za vývojársku verziu spolu s SDK treba zaplatiť 599 dolárov. Kampaň sa stretla s veľkým úspechom, hoci sa začala len 16. júla, cieľová suma 100 000 dolárov bola už viac ako päťnásobne prekročená. Dodávky by sa mali začať koncom roka 2015.

Zdroj: mashable.com

indiegogo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá