Image
12.5.2015 0 Comments

Jeden produkt, dva názory

pc_konzoly.jpg Kúpiť si nový počítač alebo radšej hernú konzolu? Ani v redakcii nemáme jednotný názor. Prečítajte si dva protichodné pohľady.

Názor Petra Hucíka

Asi ste už počuli, že PC hranie je mŕtve, predražené a počítače sú veľké, hlučné a nespoľahlivé. Čo keby som vám povedal, že nič z toho nie je pravda?

PC hranie má k mŕtvemu stavu ďaleko, práve naopak. Či už rátame obraty, alebo počty hier za minulý rok, prípadne celkový zoznam dostupných titulov, PC má s náskokom najväčšiu ponuku zo všetkých platforiem, dokonca má aj najviac exkluzivít. Väčšina vývojárov si totiž vie spočítať, ako veľmi sa oplatí predaj hier pre PC a pre konzoly. Sú prípady, keď developer získaval viac peňazí z predaja hry so zľavou 75 % na Steame ako z predaja konzolovej verzie v plnej cene. Na PC totiž netreba platiť za žiadne licencie, vývojárske kity, uvedenie do obchodu, ba neplatia sa ani tantiémy. Aj preto sú hry na PC lacnejšie.

A žeby bol drahší sám počítač? Kdeže, vyšší je len cenový strop, ale rovnako aj kvalitatívny. Ak chcete, môžete utratiť tisíce eur a získate hernú stanicu s plochou niekoľkých monitorov a rozlíšením, ktoré prekoná aj 4K. Toto konzoly zvládnu až od budúcej generácie - nevedno, o koľko rokov. Naopak, za cenu aktuálnych konzol zložíte PC, ktoré ich prekoná výkonom, takže vám rovnaké hry pôjdu v krajšej podobe a plynulejšie. Toto je mnohokrát dokázaný fakt. Inak to ani byť nemôže, konzoly obsahujú grafickú architektúru starú niekoľko rokov, navyše v podvyživenej konfigurácii. Nebyť snahy robiť hry kompatibilné aj s konzolami, boli by dnes vizuálnou kvalitou o dosť vpredu.

Neobstojí ani argument, že konzoly sú úhľadné malé škatuľky, ticho ležiace v obývačke. Vďaka moderným GPU s chladným a tichým chodom viete zložiť PC podobnej veľkosti aj prevádzkových vlastností. A ak sa niečo pokazí, môžete ho rozobrať, opraviť, vymeniť jednu chybnú súčiastku. Keď sa pokazí konzolový hardvér, je z celej konzoly tehla. A PC sa nekazí častejšie, veď vnútri je ten istý hardvér.

Stále nie ste presvedčení? Tak ešte pár rýchlych argumentov: na konzolách si nezahráte strategické a MOBA hry, nedá sa z nich streamovať ani e-športovať, konzoly nedokážu ťažiť bitcoin či iné „altcoiny", nevedia svoj výkon dať v prospech medzinárodného výskumu. Na konzolách si do hry nenahráte mody s lepšou grafikou či novým príbehom, nevytvoríte mod v editore, ba ani si len neupravíte FOV (uhol výhľadu do hry). A na rozdiel od PC nepodporujú virtuálne realitu ako napríklad Oculus Rift.

Že je náročné zabezpečiť kompatibilitu svojho PC s kupovanou hrou? To platilo pred 15 rokmi. Stačí triviálne porovnanie požadovaného, resp. odporúčaného hardvéru s vašou zostavou a viete, na čom ste. Ale popravde, ak dáte na naše rady a kúpite si poriadnu grafickú kartu, nebudete kompatibilitu musieť riešiť vôbec. A vlastne troška znalostí o PC získaných vďaka hrám nikomu neuškodí, aj ja som tak začínal v ére DOS-u.

Verdikt

PC je univerzálny nástroj na konzumáciu, ale aj tvorbu a do každej domácnosti patrí aspoň jeden. Väčšinou stačí priplatiť stovku a môže z neho byť aj slušné herné PC s výkonom aktuálnych konzol.

Názor Romana Kadleca

Osobne som vyrastal na počítačových hrách, ale v posledných rokoch hrám radšej na konzolách. A to aj napriek tomu, že dnešné konzoly sú v podstate kompaktné počítače a mnohé ich výhody sú minulosťou. Pamätáte sa na argumenty typu „vložíš disk a hráš"? Tak to dnes už neplatí. Xbox One aj PS4 vás niekedy nepríjemne prekvapia sťahovaním veľkých aktualizácií, inštaláciou hier atď.

Konzoly však preferujem z iného hľadiska. Je to relatívne malá škatuľka, ktorá drieme v obývačke a poskytuje mi zábavu. Bez výraznejších problémov. Hry sú odladené a nepotrebujem riešiť problémy s optimalizáciou alebo výmenou grafickej karty. Áno, počítače mi ponúknu viac výkonu a takisto aj dôvod, aby som každé 2-3 roky zlepšoval komponenty. Osobne si však nepotrpím na najlepšiu audiovizuálnu kvalitu. S tým, čo mi ponúka aktuálna generácia konzol, som spokojný. Viem, že mi táto výbava vydrží niekoľko rokov a nebudem mať problém s plynulosťou hier. Áno, hry sú lacnejšie na PC a výpredaje na Steame sú vynikajúce. Na druhej strane z hier, ktoré som si kúpil vo výpredaji, som hral minimum. Je ich tak veľa, že sa neviem rozhodnúť, čo skôr hrať. V prípade konzol tento problém nemám. Vystačím si s ponukou služieb PS+, resp. Games with Gold a bezplatné hry z času na čas doplním o titul, ktorý naozaj chcem. Konzolu používam v symbióze s počítačom. Notebook slúži na prácu a bez problémov by pre mňa nahradil aj stolový počítač, ktorý v poslednom čase používam hlavne na pracovné účely.

Bez ohľadu na to, že preferujem konzoly, jednoznačný argument, prečo konzola a prečo nie počítač, neexistuje. Je to čisto otázka preferencií používateľa. Bez počítača sa dnes nezaobídeme (nie, tablety ho zatiaľ nenahradia), takže investícii vo výške 400 - 500 eur za priemerný notebook alebo stolový počítač sa raz za čas nevyhnete. Ďalších 400 eur zaplatíte za konzolu a veru za 800 - 900 eur sa dá zložiť dostatočne výkonný herný počítač. A keď ho pripojíte k televízoru a doplníte ovládačom, používateľský zážitok je veľmi podobný. Mne to však vyhovuje inak. Počítač by som mal radšej v pracovni, nech v obývačke nestraší. Mimochodom, aj tablet sa dá využiť na hranie hier a čítanie elektronických kníh a ja napriek tomu radšej nosím so sebou prenosnú hernú konzolu a čítačku elektronických kníh.

Verdikt

Konzola alebo počítač? To záleží najmä na preferenciách používateľa. Takzvaná PC Master Race má svoje nesporné výhody a určite vás o nich presvedčí Peťov príspevok. Osobne mi je však konzola sympatickejšia a pohodlnejšia. Svoj účel plní na jednotku. V porovnaní s PC z dlhodobého hľadiska asi neušetríte, ale 19 miliónov predaných PS4 a 11,5 milióna predaných Xboxov One je dôkazom toho, že konzolám sa na trhu darí.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá