Image
25.4.2014 0 Comments

Je HTPC budúcnosťou počítačov? Zatiaľ do obývačiek prichádzajú najmä nové klávesnice.

ITN_tit_Je HTPC buducnostou.jpg Hoci by sa mohlo zdať, že miesto počítačov HTPC v našich domácnostiach čoskoro zaujmú oveľa menšie zariadenia v podobe mediálnych boxov či kľúčov, ktoré zaberajú menej miesta a majú nižšiu spotrebu energie, výrobcovia PC i periférnych zariadení ich stále pokladajú za reálnu možnosť, ako dostať svoje produkty do obývačiek používateľov. Dosvedčuje to aj skutočnosť, že tento mesiac dve významné spoločnosti, známe svojimi kvalitnými vstupnými zariadeniami, uviedli na trh nové modely klávesníc, určené práve pre tento typ počítačov.

Začiatkom apríla Logitech predstavil svoju klávesnicu Illuminated Living-Room Keyboard K830. Ide o bezdrôtový model s podsvietenými klávesmi, pričom podsvietenie sa prispôsobuje úrovni osvetlenia miestnosti. Klávesnica je vybavená touchpadom, takže netreba používať samostatnú myš. Výrobca tvrdí, že jej klávesy s nízkym profilom vydržia až 5 miliónov stlačení.


  1. ITN_1Je HTPC buducnostou.jpg

Podsvietené tlačidlá sú pri HTPC nevyhnutné, lebo ľudia väčšinou pozerajú filmy a televízne vysielanie pri zhasnutom svetle. Nemusia potom tápať po klávesnici a hľadať správne klávesy. Ďalšia výhoda je v tom, že batéria v klávesnici je nabíjateľná, takže nebudete musieť napríklad vybehnúť do obchodu zháňať nové batérie, ak im neskoro večer „dôjde šťava". Cenu klávesnice však Logitech určil trochu vysoko - stojí 99 dolárov.


Len o niekoľko dní neskôr predstavil svoju verziu klávesnice pre HTPC aj Microsoft. Má názov All-in-One Media Keyboard a popri klávesoch plnej veľkosti má integrovaný aj viacdotykový trackpad. Ide takisto o bezdrôtovú klávesnicu, ktorá je navyše odolná proti poliatiu tekutinou, čo v obývačke príde veľmi vhod. Chybičkou krásy však je fakt, že jej chýba podsvietenie, čo je pri HTPC žiadaná vlastnosť. Zato cena je oproti modelu Logitechu takmer iba tretinová - stojí 39 dolárov.

ITN_2Je HTPC buducnostou.jpg

Hoci klávesnica All-in-One Media Keyboard je určená predovšetkým do obývačky a na multimediálne využitie, nič nebráni použiť ju aj na prácu na počítači, hoci aj v kancelárii. Bezdrôtová klávesnica sa v niektorých prípadoch veľmi hodí. Ocenia ju napríklad majitelia tabletov Surface, ktoré majú len jeden port USB. No použiť sa dá aj v spojení s miniatúrnym počítačom Raspberry Pi.

A do tretice spomenieme ešte jednu spoločnosť, ktorá ponúka „obývačkový" produkt. Tentoraz však nejde o klávesnicu, ale o zariadenie, ktoré sa dá použiť ako PC aj ako televízor. Brazílska firma Apek nedávno uviedla na trh Maxpad. Dodáva sa s uhlopriečkami 39, 50 a 64,5 palca. Dotyková obrazovka má rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov. Vnútri je procesor AMD A10 s GPU Radeon HD 7660 a 8 GB RAM. Ako úložisko podporuje 60 GB disk SSD alebo 500 GB HDD. Do výbavy patrí aj 5-megapixelová kamera na videokonferencie.

ITN_3Je HTPC buducnostou.jpg

Maxpad beží na operačnom systéme Windows 8.1, no má aj vlastné softvérové aplikácie. Umožňujú napr. zhotovovať screenshoty z televíznych relácií, ktoré možno okamžite zaslať na účet používateľa na sociálnych sieťach. K dispozícii je aj funkcia DVR, pomocou ktorej možno vrátiť živé vysielanie naspäť až o 150 minút. K zariadeniu sa dodáva aj diaľkový ovládač, ktorým sa dá ovládať televízor aj PC.


Maxpad je zatiaľ dostupný len na brazílskom trhu. Cena 39-palcovej verzie je v prepočte asi 5400 amerických dolárov (50-palcová stojí 9000 dolárov a najväčšia 64-palcová 12 000 dolárov). Zatiaľ nevedno, či výrobca plánuje svoj produkt uviesť aj na iné trhy.

Zdroj: betanews.com

betanews.com/2014

neowin.net/news


Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Internet

Ako na to, aby ste sa nestratili. Nové mapy Google urobia z vášho telefónu kompas

26.09.2016 00:19

Jedna zo základných čŕt aplikácie Mapy Google je schopnosť niekoľko sekúnd po jej otvorení ukázať smer, ktorým sa uberáte (vlastne to, kam mieri horná strana vášho mobilu). No možno ste si všimli, že ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá