Image
28.3.2014 0 Comments

Java SE 8 - najvýznamnejšia inovácia v celej histórii platformy. Mení sa model programovania.

oracle.jpg Spoločnosť Oracle predstavuje najvýznamnejšiu novinku platformy Java od jej uvedenia. K dispozícii je nová verzia Java Standard Edition (SE) 8, oznámená bola chystaná verzia Java Micro Edition (ME) 8 a produkty, ktoré sú súčasťou platformy Java Embedded. Vývojový tím spoločnosti Oracle a ďalší poprední odborníci demonštrujú hlavné funkcie nových produktov prostredníctvom radu webcastov. K dispozícii je veľké množstvo technických materiálov a dokumentácie, ktoré sa týkajú platformy Java aj vízie Internetu vecí (Internet of Things).

Hlavné novinky

 • Aktuálne je už k dispozícii JDK (Java Development Kit) 8, čo je balík vývojových nástrojov a implementácia špecifikácie Java SE 8 Platform. Ide o špecifikáciu, ktorá prešla schvaľovacím procesom (Java Community Process, JCP) a je pripravená na nasadenie do produkčného prostredia. Toto vydanie znamená najvýznamnejšiu inováciu celého modelu programovania od prvého predstavenia platformy Java v roku 1996. Platforma JDK 8 bola vyvinutá v spolupráci s komunitou OpenJDK Community.
 • Oracle predstavuje taktiež verziu Oracle Java SE Embedded 8, ktorá zároveň využíva nové funkcie a je optimalizovaná pre nasadenie na vložených (embedded) systémoch.
 • Produkty Oracle JDK 8 a Oracle Java SE Embedded 8 sú k dispozícii na stiahnutie.
 • Platformy Java SE 8 a Java ME 8 pokračujú smerom k tesnejšej konvergencii. Finálna verzia Oracle Java ME 8 bude k dispozícii v priebehu jari tohto roku.
 • Platforma Java 8 poskytne konzistentné prostredie naprieč všetkými IT systémami, od vložených zariadení po desktopy, dátové centrá a cloud. Zákazníci budú vďaka tomu schopní nasadzovať aplikácie rýchlejšie, spracovávať a analyzovať dáta priamo za behu (agilne) a okamžite reagovať na aktuálne udalosti.
 • Implementácia Oracle Java Embedded ešte zvyšuje hlavné prínosy jazyka Java, ktoré spočívajú v prenositeľnosti naprieč platformami. Dochádza k ďalšiemu zvýšeniu flexibility vo vzťahu k hardvéru aj platformám, čo umožňuje rýchlejšie portovanie aplikácií a pomáha zefektívniť životný cyklus produktov.

Java SE 8

 • Platforma Java SE 8 bola vyvinutá v tesnej spolupráci medzi spoločnosťou Oracle a celosvetovou vývojárskou komunitou. Vývoj zahŕňal vydávanie nových verzií (build) každý týždeň a neustále testovanie kódu.
 • Platforma Java SE 8 ponúka vývojárom vyššiu produktivitu a zvyšuje výkon aplikácií, pretože obmedzuje náročnosť kódu. Vylepšený je systém komentárov (anotácií), jednoduchšie sú modely pre paralelné programovanie a efektívnejšie je možné využívať moderné viacjadrové procesory.
 • Kľúčovými funkciami v novej verzii JDK 8 sú projekt Lambda (JSR 335, používanie lambda výrazov nad veľkými objemami dát), nástroj na spracovanie (engine, interpreter) jazyka JavaScript s názvom Nashorn, nové rozhranie Date and Time API JSR 310 a balík Compact Profiles. Odstránené bolo permanentné generovanie kódu z virtuálneho stroja (Java Virtual Machine, JVM) HotSpot.
 • Súčasťou JDK 8 je taktiež najnovšia verzia JavaFX, ktorá vylepšuje fungovanie Javy na strane klienta. Inovácie zahŕňajú prácu s grafikou (vrátane 3D grafiky), nové ovládacie prvky používateľského rozhrania, rozšírenú podporu pre štandard HTML5 a funkcie, ktoré vývojárom umožnia prepájať knižnicu Swing s aplikáciami v JavaFX.
 • Spätná kompatibilita platformy Java SE 8 s predchádzajúcimi verziami umožňuje ďalej využívať know-how aj prácu súčasných vývojárov a pomáha chrániť súčasné investície do technológie Java.
 • Vývojári, ktorí chcú ihneď začať využívať platformu Java SE 8, si navyše môžu stiahnuť aj integrované vývojové prostredie (IDE, Integrated Development Environment) NetBeans. Toto prostredie podporuje najnovšie funkcie platformy Java a rozširuje taktiež podporu pre štandard HTML5.
 • Podpora pre platformu Java SE 8 by mala byť zahrnutá do vývojového prostredia Eclipse (vo verzii Luna, ktorá je plánovaná na jún 2014, ale aj v ďalších verziách).
 • Oracle čoskoro uvoľní podporné zdroje pre vývojárov (Java SE 8 training curriculum), ktoré im uľahčia prechod na novú verziu a aj implementáciu inovácií umožnených novou verziou platformy.

Java SE Embedded

 • Platforma Oracle Java SE Embedded 8 poskytuje vývojové prostredie pre vložené (embedded) zariadenia a Internet vecí (Internet of Things, IoT). Ponúka značnú flexibilitu, rozsiahle možnosti portovania a funkcie platformy Java SE 8.
 • Oracle Java SE Embedded 8 umožňuje vývojárom využívať tri nové profily Compact Profiles v Java SE 8. Umožňuje to na jednej strane vytvárať odľahčené platformy pre vložené systémy, na druhej strane mať prístup k plnému rozhraniu (API) platformy Java SE. Verziu Java SE Embedded 8 je možné oproti verzii 7 nasadiť oveľa efektívnejšie na vložené zariadenia, ktorá majú k dispozícii napr. iba 16 MB pamäte RAM.
 • Platforma Oracle Java SE Embedded 8 je k dispozícii pre viacero platforiem a konfigurácií - napr. Linux na procesoroch ARM, x86, PowerPC. Takisto je optimalizovaná pre komunitné projekty typu Raspberry Pi aj pre hlavné systémy Systems-on-Chip (SoC).
 • K dispozícii sú zároveň nástroje, ktoré umožňujú vytvárať upravené verzie prostredia JRE (Java Runtime Environment) optimalizované pre konkrétne vložené platformy.

Java ME 8

 • Verzia Java ME 8 predstavuje významnú aktualizáciu platformy Java ME. Aktualizácia a nové funkcie zahŕňajú o. i. nasledujúce vlastnosti: konvergenciu príslušného rozhrania (API) k Java SE 8, podporu moderných webových protokolov, komplexný model aplikácií, pokročilé bezpečnostné funkcie, štandardné rozhranie na správu napájania a interakciu so širokou skupinou štandardných periférií.
 • Dôležitú inováciu v prípade platformy Java ME 8 predstavuje vyššia rýchlosť aplikácií, čo je významné predovšetkým na menej výkonných zariadeniach.
 • Java ME a Java SE v najnovších verziách silne konvergujú. Pre vývojárov to znamená konzistentnejšie prostredie a umožňuje im to viac využívať raz vytvorený kód naprieč platformami. Vývojári môžu teraz vytvárať efektívnejší a čistejší kód, ktorý je možné nasadiť v rámci obidvoch platforiem; nové špeciálne funkcie v Java ME 8 pomáhajú zrýchliť a zjednodušiť vývojový cyklus.
 • Finálna verzia Oracle Java ME Embedded 8 bude implementáciou štandardu Java ME. Súčasná verzia Oracle Java ME Embedded 8 Early Access 2 je teraz k dispozícii ako prostredia pre beh (interpreter, runtime) pre niekoľko platforiem (Qualcomm 6270T - ARM9, Raspberry Pi - ARM11 a ST Microelectronics STM32F4DISCOVERY - ARM Cortex-M4). V emulovanom prostredí je možné vyvíjať taktiež aplikácie pre operačný systém Windows 7.

Platforma Java v číslach

 • Celosvetovo existuje 9 miliónov vývojárov v Jave.
 • Technológiu Java využíva viac než 3 miliardy zariadení.
 • Existuje viac než 10 miliárd inteligentných kariet využívajúcich technológiu Java Cards.
 • Bezplatne je k dispozícii špecializovaný elektronický časopis Java Magazine. Vychádza raz za dva mesiace, vydáva sa zároveň vo verzii pre mobilné zariadenia. Časopis Java Magazine prináša novinky zo sveta Javy, popisuje nové produkty a poskytuje technické know-how. Vydanie tohto časopisu z tohto marca/apríla je zamerané práve na platformu Java 8.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá