Image
28.3.2014 0 Comments

Java SE 8 - najvýznamnejšia inovácia v celej histórii platformy. Mení sa model programovania.

oracle.jpg Spoločnosť Oracle predstavuje najvýznamnejšiu novinku platformy Java od jej uvedenia. K dispozícii je nová verzia Java Standard Edition (SE) 8, oznámená bola chystaná verzia Java Micro Edition (ME) 8 a produkty, ktoré sú súčasťou platformy Java Embedded. Vývojový tím spoločnosti Oracle a ďalší poprední odborníci demonštrujú hlavné funkcie nových produktov prostredníctvom radu webcastov. K dispozícii je veľké množstvo technických materiálov a dokumentácie, ktoré sa týkajú platformy Java aj vízie Internetu vecí (Internet of Things).

Hlavné novinky

 • Aktuálne je už k dispozícii JDK (Java Development Kit) 8, čo je balík vývojových nástrojov a implementácia špecifikácie Java SE 8 Platform. Ide o špecifikáciu, ktorá prešla schvaľovacím procesom (Java Community Process, JCP) a je pripravená na nasadenie do produkčného prostredia. Toto vydanie znamená najvýznamnejšiu inováciu celého modelu programovania od prvého predstavenia platformy Java v roku 1996. Platforma JDK 8 bola vyvinutá v spolupráci s komunitou OpenJDK Community.
 • Oracle predstavuje taktiež verziu Oracle Java SE Embedded 8, ktorá zároveň využíva nové funkcie a je optimalizovaná pre nasadenie na vložených (embedded) systémoch.
 • Produkty Oracle JDK 8 a Oracle Java SE Embedded 8 sú k dispozícii na stiahnutie.
 • Platformy Java SE 8 a Java ME 8 pokračujú smerom k tesnejšej konvergencii. Finálna verzia Oracle Java ME 8 bude k dispozícii v priebehu jari tohto roku.
 • Platforma Java 8 poskytne konzistentné prostredie naprieč všetkými IT systémami, od vložených zariadení po desktopy, dátové centrá a cloud. Zákazníci budú vďaka tomu schopní nasadzovať aplikácie rýchlejšie, spracovávať a analyzovať dáta priamo za behu (agilne) a okamžite reagovať na aktuálne udalosti.
 • Implementácia Oracle Java Embedded ešte zvyšuje hlavné prínosy jazyka Java, ktoré spočívajú v prenositeľnosti naprieč platformami. Dochádza k ďalšiemu zvýšeniu flexibility vo vzťahu k hardvéru aj platformám, čo umožňuje rýchlejšie portovanie aplikácií a pomáha zefektívniť životný cyklus produktov.

Java SE 8

 • Platforma Java SE 8 bola vyvinutá v tesnej spolupráci medzi spoločnosťou Oracle a celosvetovou vývojárskou komunitou. Vývoj zahŕňal vydávanie nových verzií (build) každý týždeň a neustále testovanie kódu.
 • Platforma Java SE 8 ponúka vývojárom vyššiu produktivitu a zvyšuje výkon aplikácií, pretože obmedzuje náročnosť kódu. Vylepšený je systém komentárov (anotácií), jednoduchšie sú modely pre paralelné programovanie a efektívnejšie je možné využívať moderné viacjadrové procesory.
 • Kľúčovými funkciami v novej verzii JDK 8 sú projekt Lambda (JSR 335, používanie lambda výrazov nad veľkými objemami dát), nástroj na spracovanie (engine, interpreter) jazyka JavaScript s názvom Nashorn, nové rozhranie Date and Time API JSR 310 a balík Compact Profiles. Odstránené bolo permanentné generovanie kódu z virtuálneho stroja (Java Virtual Machine, JVM) HotSpot.
 • Súčasťou JDK 8 je taktiež najnovšia verzia JavaFX, ktorá vylepšuje fungovanie Javy na strane klienta. Inovácie zahŕňajú prácu s grafikou (vrátane 3D grafiky), nové ovládacie prvky používateľského rozhrania, rozšírenú podporu pre štandard HTML5 a funkcie, ktoré vývojárom umožnia prepájať knižnicu Swing s aplikáciami v JavaFX.
 • Spätná kompatibilita platformy Java SE 8 s predchádzajúcimi verziami umožňuje ďalej využívať know-how aj prácu súčasných vývojárov a pomáha chrániť súčasné investície do technológie Java.
 • Vývojári, ktorí chcú ihneď začať využívať platformu Java SE 8, si navyše môžu stiahnuť aj integrované vývojové prostredie (IDE, Integrated Development Environment) NetBeans. Toto prostredie podporuje najnovšie funkcie platformy Java a rozširuje taktiež podporu pre štandard HTML5.
 • Podpora pre platformu Java SE 8 by mala byť zahrnutá do vývojového prostredia Eclipse (vo verzii Luna, ktorá je plánovaná na jún 2014, ale aj v ďalších verziách).
 • Oracle čoskoro uvoľní podporné zdroje pre vývojárov (Java SE 8 training curriculum), ktoré im uľahčia prechod na novú verziu a aj implementáciu inovácií umožnených novou verziou platformy.

Java SE Embedded

 • Platforma Oracle Java SE Embedded 8 poskytuje vývojové prostredie pre vložené (embedded) zariadenia a Internet vecí (Internet of Things, IoT). Ponúka značnú flexibilitu, rozsiahle možnosti portovania a funkcie platformy Java SE 8.
 • Oracle Java SE Embedded 8 umožňuje vývojárom využívať tri nové profily Compact Profiles v Java SE 8. Umožňuje to na jednej strane vytvárať odľahčené platformy pre vložené systémy, na druhej strane mať prístup k plnému rozhraniu (API) platformy Java SE. Verziu Java SE Embedded 8 je možné oproti verzii 7 nasadiť oveľa efektívnejšie na vložené zariadenia, ktorá majú k dispozícii napr. iba 16 MB pamäte RAM.
 • Platforma Oracle Java SE Embedded 8 je k dispozícii pre viacero platforiem a konfigurácií - napr. Linux na procesoroch ARM, x86, PowerPC. Takisto je optimalizovaná pre komunitné projekty typu Raspberry Pi aj pre hlavné systémy Systems-on-Chip (SoC).
 • K dispozícii sú zároveň nástroje, ktoré umožňujú vytvárať upravené verzie prostredia JRE (Java Runtime Environment) optimalizované pre konkrétne vložené platformy.

Java ME 8

 • Verzia Java ME 8 predstavuje významnú aktualizáciu platformy Java ME. Aktualizácia a nové funkcie zahŕňajú o. i. nasledujúce vlastnosti: konvergenciu príslušného rozhrania (API) k Java SE 8, podporu moderných webových protokolov, komplexný model aplikácií, pokročilé bezpečnostné funkcie, štandardné rozhranie na správu napájania a interakciu so širokou skupinou štandardných periférií.
 • Dôležitú inováciu v prípade platformy Java ME 8 predstavuje vyššia rýchlosť aplikácií, čo je významné predovšetkým na menej výkonných zariadeniach.
 • Java ME a Java SE v najnovších verziách silne konvergujú. Pre vývojárov to znamená konzistentnejšie prostredie a umožňuje im to viac využívať raz vytvorený kód naprieč platformami. Vývojári môžu teraz vytvárať efektívnejší a čistejší kód, ktorý je možné nasadiť v rámci obidvoch platforiem; nové špeciálne funkcie v Java ME 8 pomáhajú zrýchliť a zjednodušiť vývojový cyklus.
 • Finálna verzia Oracle Java ME Embedded 8 bude implementáciou štandardu Java ME. Súčasná verzia Oracle Java ME Embedded 8 Early Access 2 je teraz k dispozícii ako prostredia pre beh (interpreter, runtime) pre niekoľko platforiem (Qualcomm 6270T - ARM9, Raspberry Pi - ARM11 a ST Microelectronics STM32F4DISCOVERY - ARM Cortex-M4). V emulovanom prostredí je možné vyvíjať taktiež aplikácie pre operačný systém Windows 7.

Platforma Java v číslach

 • Celosvetovo existuje 9 miliónov vývojárov v Jave.
 • Technológiu Java využíva viac než 3 miliardy zariadení.
 • Existuje viac než 10 miliárd inteligentných kariet využívajúcich technológiu Java Cards.
 • Bezplatne je k dispozícii špecializovaný elektronický časopis Java Magazine. Vychádza raz za dva mesiace, vydáva sa zároveň vo verzii pre mobilné zariadenia. Časopis Java Magazine prináša novinky zo sveta Javy, popisuje nové produkty a poskytuje technické know-how. Vydanie tohto časopisu z tohto marca/apríla je zamerané práve na platformu Java 8.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá