Image
18.3.2014 0 Comments

Japonský hit: útulný domček zo „zdravého“ penového polystyrénu, ktorý si postavíte za pár dní

dome_house2.jpg Možno odjakživa snívate o malom domčeku na pokojnom mieste, ktorý by ste postavili z veľkej časti svojpomocne. A možno by ste pri tom chceli dbať aj na ekologické aspekty. Práve takéto domčeky sú v poslednom čase hitom na japonskom ostrove Kjušú. Zhotovuje ich spoločnosť Japan Dome House, Ltd, a sú schválené japonským ministerstvom výstavby a dopravy.

Zaujímavé kupolovité domčeky sú zhotovené z penového polystyrénu. Ten však neobsahuje formaldehyd a umožňuje aj vynikajúcu cirkuláciu vzduchu. Ide vraj o „stavebný materiál štvrtej generácie" (po dreve, železe a betóne).

Vďaka pridaniu „antioxidačného riešenia" do polystyrénu stavebný materiál údajne spomaľuje starnutie a má blahodarný vplyv na zdravie. Spoločnosť tvrdí, že steny majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, a tak možno ušetriť aj na klimatizácii a kúrení. Polystyrén sa postará aj o to, že váš dom bude „bez plesní, hrdze a termitov". Zaoblený tvar domu zvyšuje aj jeho odolnosť proti silnému vetru. Keďže konštrukcia je veľmi stabilná, ale zároveň ľahká, dom odolá aj zemetraseniu.


Bez ohľadu na štruktúru budovy si vnútorný priestor môžete rozvrhnúť podľa vlastných potrieb a životného štýlu. V dome nie sú žiadne rohy a neexistuje ani hranica medzi stenami a stropom. Domček má aj ďalšie pozoruhodné vlastnosti, ako je zachovanie čerstvosti potravín, prevencia škodcov či dezodoračné vlastnosti.

Navyše takéto domčeky si môžete zmontovať z dodaných dielov sami, a to veľmi rýchlo. Keďže každý diel má hmotnosť najviac 80 kg, za pomoci 3 či 4 osôb zvládnete montáž hoci za týždeň.

Základný model má obytnú plochu 44,2 m2 a možno ho kúpiť za 3 milióny japonských jenov, čo je asi 23 000 eur. Plochu však môžete zväčšiť pridaním rôznych doplnkov a prevádzkovať v nich hoci saunu, bar či herňu.

dome_house_sauna.jpg

Na ostrove Kjušú je územie Aso Farm Land Village Resort, kde sa nachádza viac ako 450 takýchto polystyrénových domčekov, ktoré sa využívajú na ubytovanie, rekreáciu či ako obchody.

aso_farmland.jpg

Ďalšími obrázkami takýchto domov sa môžete pokochať na tejto stránke.

Zdroj: i-domehouse.com
pinktentacle.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá