Image
18.3.2014 0 Comments

Japonský hit: útulný domček zo „zdravého“ penového polystyrénu, ktorý si postavíte za pár dní

dome_house2.jpg Možno odjakživa snívate o malom domčeku na pokojnom mieste, ktorý by ste postavili z veľkej časti svojpomocne. A možno by ste pri tom chceli dbať aj na ekologické aspekty. Práve takéto domčeky sú v poslednom čase hitom na japonskom ostrove Kjušú. Zhotovuje ich spoločnosť Japan Dome House, Ltd, a sú schválené japonským ministerstvom výstavby a dopravy.

Zaujímavé kupolovité domčeky sú zhotovené z penového polystyrénu. Ten však neobsahuje formaldehyd a umožňuje aj vynikajúcu cirkuláciu vzduchu. Ide vraj o „stavebný materiál štvrtej generácie" (po dreve, železe a betóne).

Vďaka pridaniu „antioxidačného riešenia" do polystyrénu stavebný materiál údajne spomaľuje starnutie a má blahodarný vplyv na zdravie. Spoločnosť tvrdí, že steny majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, a tak možno ušetriť aj na klimatizácii a kúrení. Polystyrén sa postará aj o to, že váš dom bude „bez plesní, hrdze a termitov". Zaoblený tvar domu zvyšuje aj jeho odolnosť proti silnému vetru. Keďže konštrukcia je veľmi stabilná, ale zároveň ľahká, dom odolá aj zemetraseniu.


Bez ohľadu na štruktúru budovy si vnútorný priestor môžete rozvrhnúť podľa vlastných potrieb a životného štýlu. V dome nie sú žiadne rohy a neexistuje ani hranica medzi stenami a stropom. Domček má aj ďalšie pozoruhodné vlastnosti, ako je zachovanie čerstvosti potravín, prevencia škodcov či dezodoračné vlastnosti.

Navyše takéto domčeky si môžete zmontovať z dodaných dielov sami, a to veľmi rýchlo. Keďže každý diel má hmotnosť najviac 80 kg, za pomoci 3 či 4 osôb zvládnete montáž hoci za týždeň.

Základný model má obytnú plochu 44,2 m2 a možno ho kúpiť za 3 milióny japonských jenov, čo je asi 23 000 eur. Plochu však môžete zväčšiť pridaním rôznych doplnkov a prevádzkovať v nich hoci saunu, bar či herňu.

dome_house_sauna.jpg

Na ostrove Kjušú je územie Aso Farm Land Village Resort, kde sa nachádza viac ako 450 takýchto polystyrénových domčekov, ktoré sa využívajú na ubytovanie, rekreáciu či ako obchody.

aso_farmland.jpg

Ďalšími obrázkami takýchto domov sa môžete pokochať na tejto stránke.

Zdroj: i-domehouse.com
pinktentacle.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá