Image
15.5.2015 0 Comments

Japonská spoločnosť Fixstars predstavila 6 TB disk 2,5 palcový SSD

fixstars_6TB_SSD.png Kapacita diskových úložísk sa neustále zvyšuje, čo v posledných rokoch platí aj o drahších typoch SSD. Na trhu sú už 4 TB modely, no teraz japonská spoločnosť Fixstars tvrdí, že dosiahla svetové prvenstvo - uviedla na trh 6 TB disk SSD. Možno si poviete, že už existujú aj 8 TB modely, no Fixstars SSD-6000M je predsa unikátny. Ide totiž o 2,5-palcový model.

Zatiaľ čo väčšie 4 a 8 TB disky SSD sa zvyčajne používajú do serverov či rackov, menšie 2,5-palcové disky najčastejšie nájdeme v notebookoch. Teraz teda aj tie budú mať k dispozícii rovnako veľké kapacity ako ich väčší súrodenci, takže 2,5-palcový 6 TB disk SSD si rozhodne zaslúži pochvalu.

Fixstars SSD-6000M využíva 15 nm výrobný proces a usporiadanie MLC (Multi-Level Cell). Pokiaľ ide o výkon, výrobca tvrdí, že sa vyrovná pevným diskom SATA s rýchlosťou 6 Gb/s a poskytuje sekvenčnú rýchlosť čítania 540 MB/s a zápisu 520 MB/s.

Cena nebola zverejnená, no určite to nebude lacná záležitosť. Disky SSD s veľkou kapacitou sú drahé a 2,5-palcový model s najväčšou pravdepodobnosťou bude stáť ešte oveľa viac.

Z toho vyplýva, že tento typ úložiska nie je primárne určený pre spotrebiteľské zariadenia. Aspoň zatiaľ nie. Fixstars predpokladá, že SSD-6000M nájde uplatnenie v prípadoch, kde sa vyžaduje stabilný sekvenčný prístup k dátam, napr. pri spracovaní multimediálnych dát, lekárskych zobrazovacích zariadeniach alebo pri analýze veľkých objemov dát. Predbežné objednávky sa už spustili, dodávky by sa mali začať v júli.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá