Image
23.11.2015 0 Comments

Japonci sa derú na čelo pretekov o najrýchlejší superpočítač na svete

Japonci vyvíjajú nový superpočítač, ktorý môže byť v roku 2020, keď má byť predstavený, najrýchlejším na svete. Počítač, ktorý vzniká v rámci projektu Flagship 2020, sa má stať nástupcom modelu Flagship K, ktorý je v súčasnosti vedený ako tretí najrýchlejší počítač na svete.

Flagship 2020 má byť pritom až stokrát rýchlejší. Na jeho vývoji sa pod patronátom japonskej vlády podieľa spoločnosť Fujitsu a japonský výskumný inštitút Riken, ktorý je zodpovedný práve aj za Flagship K. Ten obsahuje ťažko uveriteľných 705 204 procesorových jadier a ponúka výkon 10,5 petaflops.

Operačný systém, na ktorom superpočítač pobeží, by mal vychádzať z Linuxu, pričom vývojári počítajú so šesťrozmerným dizajnom, ktorý uľahčí súbežné prepojenie viacerých procesorov, pamätí i pevných diskov, ktoré budú oproti súčasným počítačom obsahovať viac pamäťových vrstiev.

Japonsko vo vývoji najrýchlejšieho superpočítača súperí s USA a Čínou, ktorej aktuálne patrí svetový primát. Čínsky superpočítač Tianhe-2 oplýva výkonom 54,9 petaflops!

Okrem Japoncov sa však túto hranicu chystajú pokoriť aj Američania, ktorí chcú v roku 2019 predstaviť superpočítač s výkonom 180 petaflops, pričom aj sami Číňania by sa s ďalším strojom mali dostať cez hodnotu 100 petaflops.

Takéto mechanizmy sú potom schopné spracovať až milión triliónov operácií za sekundu. Ešte pred siedmimi rokmi pritom odborníci výkon jeden petaflops významom prirovnávali k vynálezu Galileovho ďalekohľadu začiatkom sedemnásteho storočia.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá