Image
23.11.2015 0 Comments

Japonci sa derú na čelo pretekov o najrýchlejší superpočítač na svete

Japonci vyvíjajú nový superpočítač, ktorý môže byť v roku 2020, keď má byť predstavený, najrýchlejším na svete. Počítač, ktorý vzniká v rámci projektu Flagship 2020, sa má stať nástupcom modelu Flagship K, ktorý je v súčasnosti vedený ako tretí najrýchlejší počítač na svete.

Flagship 2020 má byť pritom až stokrát rýchlejší. Na jeho vývoji sa pod patronátom japonskej vlády podieľa spoločnosť Fujitsu a japonský výskumný inštitút Riken, ktorý je zodpovedný práve aj za Flagship K. Ten obsahuje ťažko uveriteľných 705 204 procesorových jadier a ponúka výkon 10,5 petaflops.

Operačný systém, na ktorom superpočítač pobeží, by mal vychádzať z Linuxu, pričom vývojári počítajú so šesťrozmerným dizajnom, ktorý uľahčí súbežné prepojenie viacerých procesorov, pamätí i pevných diskov, ktoré budú oproti súčasným počítačom obsahovať viac pamäťových vrstiev.

Japonsko vo vývoji najrýchlejšieho superpočítača súperí s USA a Čínou, ktorej aktuálne patrí svetový primát. Čínsky superpočítač Tianhe-2 oplýva výkonom 54,9 petaflops!

Okrem Japoncov sa však túto hranicu chystajú pokoriť aj Američania, ktorí chcú v roku 2019 predstaviť superpočítač s výkonom 180 petaflops, pričom aj sami Číňania by sa s ďalším strojom mali dostať cez hodnotu 100 petaflops.

Takéto mechanizmy sú potom schopné spracovať až milión triliónov operácií za sekundu. Ešte pred siedmimi rokmi pritom odborníci výkon jeden petaflops významom prirovnávali k vynálezu Galileovho ďalekohľadu začiatkom sedemnásteho storočia.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty 1

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá