Image
5.5.2014 0 Comments

Japonci pripravujú navigačný systém s centimetrovou presnosťou. Využijú ho aj drony.

satalit.png Satelity a pozemné stanice japonského navigačného systému s názvom Quasi-Zenith Satellite System si vyžiadajú náklady vo výške 1,2 mld. dolárov, ponúknu však nevídanú presnosť.

Cudzinec sa medzi tokijskými mrakodrapmi ľahko stratí a pri blokovanom výhľade na oblohu mu nepomôže ani navigácia s vysokým rozlíšením. To sa však má zmeniť po roku 2017. Japonskí inžinieri totiž vtedy chcú spustiť prvú komerčnú celoštátnu satelitnú polohovaciu technológiu s centimetrovou presnosťou.

qzss_spustanie.png

Štyri satelity QZSS budú obiehať okolo Zeme takým spôsobom, že jeden z nich bude vždy nad územím Japonska. Tri rezervné sa budú držať nad rovníkom.

Systém s názvom Quazi-Zenith Satellite System (QZSS) je navrhnutý tak, aby zvýšil presnosť americkej satelitnej služby GPS (Global Positioning System). QZSS opraví chybu signálu GPS a môže tak presnejšie a spoľahlivejšie určiť polohu a navigovať.

Dnešné prijímače GPS sledujú pri výpočte polohy vzdialenosť od štyroch a viacerých satelitov. No chyby systému GPS môžu spôsobiť niekoľkometrový posun pri určovaní polohy. Práve použitím systému QZSS sa bude korigovať nameraná vzdialenosť od každého satelitu, čo umožní zvýšiť presnosť výpočtu polohy rádovo na centimetre.

Japonská agentúra pre výskum vesmíru začala projekt pod názvom QZS-1 v septembri 2010. Ďalšie tri satelity sa majú vypustiť do konca roka 2017 a neskôr sa majú doplniť ešte tri satelity. Vznikne tak konštelácia siedmich satelitov, čo má zabezpečiť udržateľnú prevádzku a istú redundanciu. Okrem satelitov bude systém tvoriť aj 1200 pozemných referenčných staníc, ktoré vyvíja súkromná spoločnosť Quazi-Zenith Satellite System Services, založená špeciálne na tento účel.

„Chyby môžu spôsobiť napríklad atómové hodiny na satelitoch, posun orbitálnej dráhy alebo zemská atmosféra, najmä ionosféra, ktorá môže ohýbať signál či znížiť jeho rýchlosť," povedal Juki Sato, výskumný inžinier Mitsubishi Electric Advanced Technology, spoločnosti, ktorá má dodať satelity.

Na opravu takýchto chýb bude hlavné ovládacie centrum porovnávať signály satelitov získané od referenčných pozemných staníc so vzdialenosťou medzi stanicami a predpokladanou polohou satelitu. Tieto korigované údaje budú komprimované z dátového toku 2 Mb/s na 2 kb/s a prenášané na satelit, ktorý ich bude potom vysielať do prijímačov používateľov.

Všetko sa deje v reálnom čase, preto je kompresia veľmi dôležitá, prenášať pôvodné dáta by trvalo pridlho. Kompresia umožní aj použitie antény s praktickou veľkosťou v prijímači používateľa. Podľa uskutočnených testov je priemerná presnosť 1,3 cm horizontálne a 2,9 cm vertikálne. Táto vysoká presnosť umožňuje využiť systém okrem automobilovej a pešej navigácie aj pri mapovaní a geodézii.

No uplatnenie môže nájsť aj v bezpilotných vzdušných dopravných prostriedkoch a všeobecne v autonómnych vozidlách. Navyše japonská vláda plánuje použiť službu aj na vysielanie krátkych varovných správ pri prírodných katastrofách, keď môže dôjsť k poškodeniu pozemných komunikačných systémov.

Zdroj: spectrum.ieee.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Technológie

Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí

18.10.2016 00:19

Myšlienkou vesmírnej turistiky sa dala zlákať aj Čína. Pekinská Technologická akadémia nemá ľahkú úlohu, veď chce konkurovať takým menám ako Virgin Galactic či XCOR. Jej pripravované vesmírne lietadlo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá