Image
5.5.2014 0 Comments

Japonci pripravujú navigačný systém s centimetrovou presnosťou. Využijú ho aj drony.

satalit.png Satelity a pozemné stanice japonského navigačného systému s názvom Quasi-Zenith Satellite System si vyžiadajú náklady vo výške 1,2 mld. dolárov, ponúknu však nevídanú presnosť.

Cudzinec sa medzi tokijskými mrakodrapmi ľahko stratí a pri blokovanom výhľade na oblohu mu nepomôže ani navigácia s vysokým rozlíšením. To sa však má zmeniť po roku 2017. Japonskí inžinieri totiž vtedy chcú spustiť prvú komerčnú celoštátnu satelitnú polohovaciu technológiu s centimetrovou presnosťou.

qzss_spustanie.png

Štyri satelity QZSS budú obiehať okolo Zeme takým spôsobom, že jeden z nich bude vždy nad územím Japonska. Tri rezervné sa budú držať nad rovníkom.

Systém s názvom Quazi-Zenith Satellite System (QZSS) je navrhnutý tak, aby zvýšil presnosť americkej satelitnej služby GPS (Global Positioning System). QZSS opraví chybu signálu GPS a môže tak presnejšie a spoľahlivejšie určiť polohu a navigovať.

Dnešné prijímače GPS sledujú pri výpočte polohy vzdialenosť od štyroch a viacerých satelitov. No chyby systému GPS môžu spôsobiť niekoľkometrový posun pri určovaní polohy. Práve použitím systému QZSS sa bude korigovať nameraná vzdialenosť od každého satelitu, čo umožní zvýšiť presnosť výpočtu polohy rádovo na centimetre.

Japonská agentúra pre výskum vesmíru začala projekt pod názvom QZS-1 v septembri 2010. Ďalšie tri satelity sa majú vypustiť do konca roka 2017 a neskôr sa majú doplniť ešte tri satelity. Vznikne tak konštelácia siedmich satelitov, čo má zabezpečiť udržateľnú prevádzku a istú redundanciu. Okrem satelitov bude systém tvoriť aj 1200 pozemných referenčných staníc, ktoré vyvíja súkromná spoločnosť Quazi-Zenith Satellite System Services, založená špeciálne na tento účel.

„Chyby môžu spôsobiť napríklad atómové hodiny na satelitoch, posun orbitálnej dráhy alebo zemská atmosféra, najmä ionosféra, ktorá môže ohýbať signál či znížiť jeho rýchlosť," povedal Juki Sato, výskumný inžinier Mitsubishi Electric Advanced Technology, spoločnosti, ktorá má dodať satelity.

Na opravu takýchto chýb bude hlavné ovládacie centrum porovnávať signály satelitov získané od referenčných pozemných staníc so vzdialenosťou medzi stanicami a predpokladanou polohou satelitu. Tieto korigované údaje budú komprimované z dátového toku 2 Mb/s na 2 kb/s a prenášané na satelit, ktorý ich bude potom vysielať do prijímačov používateľov.

Všetko sa deje v reálnom čase, preto je kompresia veľmi dôležitá, prenášať pôvodné dáta by trvalo pridlho. Kompresia umožní aj použitie antény s praktickou veľkosťou v prijímači používateľa. Podľa uskutočnených testov je priemerná presnosť 1,3 cm horizontálne a 2,9 cm vertikálne. Táto vysoká presnosť umožňuje využiť systém okrem automobilovej a pešej navigácie aj pri mapovaní a geodézii.

No uplatnenie môže nájsť aj v bezpilotných vzdušných dopravných prostriedkoch a všeobecne v autonómnych vozidlách. Navyše japonská vláda plánuje použiť službu aj na vysielanie krátkych varovných správ pri prírodných katastrofách, keď môže dôjsť k poškodeniu pozemných komunikačných systémov.

Zdroj: spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá