Image
30.6.2016 0 Comments

Japonci chcú stavať domy na Mesiaci a Marse pomocou autonómnych stavebných strojov

Vzhľadom na starnúcu populáciu v Japonsku začínajú testovať automatizované stavebné technológie. „Pracovnú silu“ predstavujú diaľkovo ovládané buldozéry, kontrolné systémy na báze umelej inteligencie a drony. Japonská agentúra na výskum vesmíru (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) má v pláne využiť tieto technológie v budúcnosti na staveniskách na Mesiaci a Marse.

Myšlienka vybudovať ľudské príbytky mimo Zeme nie je nová, zaoberajú sa ňou súkromné architektonické firmy, Európska vesmírna agentúra, ruská Federálna kozmická agentúra i NASA. Počíta sa predovšetkým s 3D tlačou. JAXA síce nezverejnila veľa detailov, spolupracuje však s japonskou stavebnou spoločnosťou Kajima. Podľa magazínu Nikkei Asian Review by automatizované stavebné systémy tejto firmy mali umožniť agentúre vybudovať stanovište pre štyri až šesť ľudí na Mesiaci okolo roku 2030 a na Marse okolo roku 2040.

Automatizovaný systém Kajimy A4CSEL (Automated Autonomous Advanced Accelerated Construction System for Safety, Efficiency, and Liability) sa už využil na stavbu priehrad v japonskej Fukuoke a teraz sa ho JAXA snaží prispôsobiť svojim mimozemským plánom.

A4CSEL počíta s diaľkovou ľudskou obsluhou pomocou tabletov. No čas potrebný na vyslanie signálov na Mesiac (niečo vyše sekundy), o Marse ani nehovoriac, môže byť problém. Preto sa Kajima bude snažiť posunúť svoj systém smerom k plnoautomatizovanej prevádzke namiesto spoliehania sa na diaľkový ovládač. Už vybavila svoje buldozéry programom na autonómne vykonávanie úloh, no na Zemi sa to deje pod dohľadom ľudských operátorov. Samozrejme, na inej planéte budú podmienky úplne odlišné. Kajima sa preto usiluje zvýšiť autonómnosť a bezpečnosť svojich strojov a vyvíja pre ne nový spôsob vzájomnej komunikácie na zvýšenie ich efektívnosti. Budú si napríklad vzájomne oznamovať svoje umiestnenie a trasu na predchádzanie kolíziám a koordináciu činnosti.

Autonómne stroje by sa mohli použiť na odsun odpadu či zarovnávanie terénu pre raketové odpaľovacie rampy. S postupným zdokonaľovaním technológie by sa dali využiť aj na autonómnu stavbu zložitých štruktúr. JAXA chce začať interné testy tejto technológie po apríli 2017.

Zdroj: gizmag.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá