Image
22.11.2016 0 Comments

Jana Žitňanská: Tlmočenie do posunkových jazykov sa musí tať samozrejmosťou

Poslanci Európskeho parlamentu budú tento týždeň v Štrasburgu hlasovať o uznesení o posunkových jazykoch a profesionálnych tlmočníkoch posunkového jazyka. Hlavným cieľom uznesenia je dosiahnuť uznanie národných a regionálnych posunkových jazykov za oficiálne jazyky členských štátov a európskych inštitúcií. 

Jednou zo spolupredkladateliek uznesenia je aj slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA).

“Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, posunkové jazyky sú jazyky ako každé iné. Každý členský štát má okrem hovoreného jazyka aj ekvivalent posunkového jazyka. Posunkové jazyky majú svoju gramatiku, vetnú skladbu a čo je najdôležitejšie, umožňujú dorozumievať sa miliónom ľudí v Európskej únii. Je preto veľmi dôležité, aby došlo k ich oficiálnemu uznaniu.”

Na Slovensku máme od roku 1995 zákon o posunkovej reči nepočujúcich osôb. Jana Žitňanská však dlhodobo upozorňuje, že zákon nezabezpečuje posunkovému jazyku plnohodnotné postavenie, a nepočujúci preto v praxi narážajú na množstvo problémov.

Profesionálnych tlmočníkov posunkového jazyka je priam chronický nedostatok. Je to spôsobené tým, že na Slovensku nie je možné posunkový jazyk, na rozdiel od ostatných jazykov, riadne študovať. Tlmočníci sú odkázaní iba na absolvovanie kurzov, ktoré v súčastnosti nikto pre tlmočníkov nerealizuje. Ďalším problémom je nedostatočné financovanie tlmočníckych služieb.

To, že tlmočníci do posunkového jazyka chýbajú na našich školách a tiež na veľkom množstve verejných úradoch,Slovensku nedávno vytkol aj Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím. Ratifikáciou Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím v roku 2010 sme sa však k tomu, že týchto profesionálov zabezpečíme, zaviazali.

V texte uznesenia sa ďalej zdôrazňuje, že posunkový jazyk je iba jednou z možných foriem komunikácie. Nepočujúci, nedoslýchaví, ohluchnutí ako aj hluchoslepí by mali mať plnohodnotný prístup ku komunikácií ako aj k titulkovaniu, prepisu hovorenej reči a ďalším komunikačným formám. Europoslanci v tomto smere adresujú kritiku tiež do vlastných radov a k zabezpečeniu týchto služieb vyzývajú aj všetky európske inštitúcie.                

„Treba priznať, že ani samotný Európsky parlament nie je ešte stále úplne prístupný. Mojim nepočujúcim kolegom – poslankyni Helge Stevens a poslancovi Adamovi Kósovi sa stáva, že prídu na rokovanie, kde tlmočenie do posunkového jazyka zabezpečené nie je. Treba si uvedomiť, že tu nejde o žiadnu kompenzáciu, ale o prostriedok komunikácie. Mne by sa tiež nepáčilo, ak by mi parlament nezabezpečil tlmočenie do slovenčiny.“

Europoslankyňa dodáva, že ak chceme, aby sa situácia zlepšila v členských štátoch, musí ísť Európsky parlament v tomto smere príkladom.

V Európskej únii žije približne 1 milión nepočujúcich, ktorí sa dorozumievajú prostredníctvom posunkového jazyka. Ďalších 51 miliónov osôb trpí nejakou formou poruchy sluchu a časť z nich posunkový jazyk tiež používa. Na Slovensku žije asi 200 000 ľudí s rôznym stupňom straty sluchu. Niektorí z nich sa so sluchovým postihnutím narodia, iní sluch strácajú postupne. Ročne sa u nás narodí asi 200 detí s poruchou sluchu, až 90 - 95 % z nich počujúcim rodičom. 

Jana Žitňanská (NOVA) je poslankyňou Európskeho parlamentu od roku 2014. Je podpredsedníčkou Výboru pre práva žien, členkou Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci a členkou skupiny pre zdravotné postihnutie. V roku 2015 absolvovala kurz posunkového jazyka.       

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá