19.5.2015 0 Comments

Jágrov gól tak, ako ho vidí videotréner. Českým hokejistom pri analýze zápasov na MS 2015 pomáha špeciálny kamerový systém

Spoločnosť Axis Communications dnes v spolupráci s agentúrou Amden zverejnila unikátne zábery zo zápasu Česko - Fínsko urobené špeciálnym kamerovým systémom, ktorý má k dispozícii český hokejový tím na účely analýzy hry.

Súčasťou širšieho videoanalytického riešenia, ktoré vyvíja spoločnosť Amden, sú IP kamery AXIS inštalované na strategických miestach športovej haly. Okrem bežných televíznych záberov sa na analytické účely používa záznam z niekoľkých sieťových kamier s rozlíšením 4K Ultra HD, ktoré po integrácii do jediného panoramatického videa poskytujú súčasne celkový prehľad a zároveň aj možnosť priblíženia detailu, a to v každom okamihu hry.

Spoločnosť Axis Communications, najväčší svetový výrobca IP kamier, a česká produkčno-marketingová agentúra Amden spojili svoje sily pri inštalácii špeciálneho videoanalytického systému pre český hokejový tím. Širšie riešenie bolo vyvinuté v partnerstve so spoločnosťou SAP a vedcami z ČVUT a jeho podstatnou súčasťou sú sieťové kamery AXIS s vysokým rozlíšením, ktoré detailne monitorujú celú hraciu plochu.

Okrem toho, že kamery poskytujú dáta pre spracovanie herných štatistík, slúžia tiež videotrénerovi ČSLH Janovi Procházkovi a celému tímu na detailný prehľad o tom, čo sa v danom okamihu hry presne udialo. V hale O2 Arény boli preto inštalované kamery AXIS P1428 s rozlíšením 4K Ultra HD. Zábery z niekoľkých týchto kamier sa potom integrujú do jediného videa, ktoré je zároveň panoramatické a zároveň v každom okamihu poskytuje neuveriteľný detail.

Nič sa ani na chvíľu nestratí

Dnes zverejnené zábery gólu Jaromíra Jágra z 56. minúty štvrťfinálového zápasu Česko - Fínsko ukazujú, v čom je výhoda špeciálneho záznamu vo vysokom rozlíšení. Bežne sa totiž videotréner môže spoľahnúť len na televízne kamery, ktoré mu dodajú rovnaké informácie, aké majú bežní diváci. V týchto záznamoch často chýbajú podstatné informácie o pohybe na ľade v miestach, ktoré sa práve ocitli mimo záber. Niekoľko pevne inštalovaných IP kamier s rozlíšením 4K Ultra HD integrovaných v systéme však zachytí všetko, od panoramatického pohľadu, až po detailné situáciu na ľade v každom okamihu.

„Odozva, ktorú máme od tímu trénerov českého hokejového tímu, je zatiaľ veľmi dobrá. Náš video systém sa v praxi osvedčuje," povedal Erik Elmer, obchodný riaditeľ spoločnosti Amden. „Celé riešenie na videoanalýzu inštalované pre český tím na MS 2015 je tak trochu z oblasti sci-fi, a to hneď v niekoľkých smeroch. Vďaka IP kamerám dokážeme zbierať štatistické dáta z hry plne automaticky, zatiaľ čo doteraz použité riešenia vo svete vždy vyžadovali početný tím analytikov priamo v hľadisku. Ďalšou vecou je práve extrémne rozlíšenie panoramatického obrazu. Na rozdiel od futbalovej či basketbalovej lopty je hokejový puk veľmi malý, a preto ho zachytiť presne v každom okamihu, a to v kontexte celej hracej plochy, je stále úloha na samotnej hrane dostupných technológií."

„Moderné IP kamery majú neustále vyššie rozlíšenie a na rozdiel od televíznych kamier umožňujú z obrazu okamžite získať dáta na ďalšiu softvérovú analýzu. Na MS 2015 sme nasadili špičkové kamery AXIS P1428, ktoré vďaka strategickému rozmiestneniu dodávajú detailný obraz s rozlíšením 4K Ultra HD. Záznam videa z jednej tretiny preto predstavuje asi 40GB dát, čo zodpovedá napríklad 40 celovečerným filmom v bežnom rozlíšení," dodal Richard Maliar, sales engineer zo spoločnosti Axis Communications.

Úspech českého tímu v semifinále majstrovstiev sveta 2015 bude závisieť od viacerých faktorov. Už teraz je však isté, že v oblasti videokoučinku disponuje Česká republika najpokročilejšími svetovými technológiami.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá