Image
14.5.2014 0 Comments

JP Morgan: Intel by mal opustiť trh s mobilnými zariadeniami

jpmorgan.jpg Intel sa už niekoľko rokov snaží presadiť na trhu s mobilnými zariadeniami, ale príliš sa mu to nedarí. A teraz analytici americkej banky JP Morgan Intelu radia, aby na tomto trhu konečne hodil uterák do ringu.

JP Morgan je tak prvá a zrejme nie posledná finančná inštitúcia, ktorá volá po tom, aby Intel zrušil svoju divíziu zaoberajúcu sa mobilnými zariadeniami a komunikáciami (Mobile and Communications Group) a zlepšil tak svoju ziskovosť.

„Stále veríme, že Intel bude na tabletoch a smartfónoch aj v budúcnosti strácať peniaze, a to pre nevýhody platformy x86 oproti ARM a celkovo nízkej profitabilite trhu s tabletmi a mobilnými telefónmi. Keby Intel fungovanie svojej mobilnej divízie teraz ukončil, podľa našich výpočtov by tým v nasledujúcich rokoch ušetril značnú sumu," napísal Christopher Danely z JP Morgan. Divízia zaoberajúca sa mobilnými zariadeniami a komunikáciou v Inteli sa v roku 2013 dostala do straty 3,1 miliardy dolárov a ďalších 929 miliónov dolárov prerobila v prvom štvrťroku tohto roka.

A také veľké straty nemôžu zostať bez povšimnutia aj v silnej a stabilnej spoločnosti, ako je Intel. Ako podotkli analytici minulý mesiac pri zverejnení finančných výsledkov Intelu, šéf firmy Brian Krzanich plánuje v tomto roku predať štyridsať milión procesorov do tabletov, a to tým štýlom, že ich bude dodávať neznámym čínskym výrobcom tabletov aj so stratou.

Procesory Bay Trail bude Intel dodávať iba za päť dolárov a straty tak môžu bez problémov narásť do miliárd dolárov. Analytici sa tak pýtajú, či cena, ktorú chce Intel zaplatiť za ovládnutie väčšej časti trhu s mobilnými zariadeniami, nie je priveľká. Ak bude uvedená stratégia splnená, predstavenstvo Intelu a jeho veľkí investori budú volať po odchode Paula Otelliniho. Aj keď totiž uvedený model fungoval pre Microsoft, trh so softvérom sa od toho hardvérového podstatne líši.

Pravda je, že Intel v boji s ARM úplne zlyhal na poli marketingu. Procesory Intelu majú podobnú spotrebu energie i výkon ako ARM, to však nie je to najdôležitejšie. Intel musí teraz prekonať už len jeden problém: umiestniť modem LTE na svoj ​​čip Atom tak, ako to zvládli spoločnosti Qualcomm alebo Samsung. Výrobcovia zariadení však nechcú, aby Intel ovládol celý mobilný trh tak ako trh s počítačmi. Intelu sa darí v spolupráci s výrobcami pri prototypoch, na ktorých predvádza napríklad energetickú úspornosť svojich procesorov, ale tí istí výrobcovia následne idú a podpíšu zmluvy o dodávkach procesorov s ARM. Ak sa teda niečo nezmení, americká spoločnosť bude musieť naozaj hodiť uterák do ringu a zamerať na inovácie tam, kde sa jej už tradične darí - na PC.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá