Image
14.5.2014 0 Comments

JP Morgan: Intel by mal opustiť trh s mobilnými zariadeniami

jpmorgan.jpg Intel sa už niekoľko rokov snaží presadiť na trhu s mobilnými zariadeniami, ale príliš sa mu to nedarí. A teraz analytici americkej banky JP Morgan Intelu radia, aby na tomto trhu konečne hodil uterák do ringu.

JP Morgan je tak prvá a zrejme nie posledná finančná inštitúcia, ktorá volá po tom, aby Intel zrušil svoju divíziu zaoberajúcu sa mobilnými zariadeniami a komunikáciami (Mobile and Communications Group) a zlepšil tak svoju ziskovosť.

„Stále veríme, že Intel bude na tabletoch a smartfónoch aj v budúcnosti strácať peniaze, a to pre nevýhody platformy x86 oproti ARM a celkovo nízkej profitabilite trhu s tabletmi a mobilnými telefónmi. Keby Intel fungovanie svojej mobilnej divízie teraz ukončil, podľa našich výpočtov by tým v nasledujúcich rokoch ušetril značnú sumu," napísal Christopher Danely z JP Morgan. Divízia zaoberajúca sa mobilnými zariadeniami a komunikáciou v Inteli sa v roku 2013 dostala do straty 3,1 miliardy dolárov a ďalších 929 miliónov dolárov prerobila v prvom štvrťroku tohto roka.

A také veľké straty nemôžu zostať bez povšimnutia aj v silnej a stabilnej spoločnosti, ako je Intel. Ako podotkli analytici minulý mesiac pri zverejnení finančných výsledkov Intelu, šéf firmy Brian Krzanich plánuje v tomto roku predať štyridsať milión procesorov do tabletov, a to tým štýlom, že ich bude dodávať neznámym čínskym výrobcom tabletov aj so stratou.

Procesory Bay Trail bude Intel dodávať iba za päť dolárov a straty tak môžu bez problémov narásť do miliárd dolárov. Analytici sa tak pýtajú, či cena, ktorú chce Intel zaplatiť za ovládnutie väčšej časti trhu s mobilnými zariadeniami, nie je priveľká. Ak bude uvedená stratégia splnená, predstavenstvo Intelu a jeho veľkí investori budú volať po odchode Paula Otelliniho. Aj keď totiž uvedený model fungoval pre Microsoft, trh so softvérom sa od toho hardvérového podstatne líši.

Pravda je, že Intel v boji s ARM úplne zlyhal na poli marketingu. Procesory Intelu majú podobnú spotrebu energie i výkon ako ARM, to však nie je to najdôležitejšie. Intel musí teraz prekonať už len jeden problém: umiestniť modem LTE na svoj ​​čip Atom tak, ako to zvládli spoločnosti Qualcomm alebo Samsung. Výrobcovia zariadení však nechcú, aby Intel ovládol celý mobilný trh tak ako trh s počítačmi. Intelu sa darí v spolupráci s výrobcami pri prototypoch, na ktorých predvádza napríklad energetickú úspornosť svojich procesorov, ale tí istí výrobcovia následne idú a podpíšu zmluvy o dodávkach procesorov s ARM. Ak sa teda niečo nezmení, americká spoločnosť bude musieť naozaj hodiť uterák do ringu a zamerať na inovácie tam, kde sa jej už tradične darí - na PC.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá