Image
14.5.2014 0 Comments

JP Morgan: Intel by mal opustiť trh s mobilnými zariadeniami

jpmorgan.jpg Intel sa už niekoľko rokov snaží presadiť na trhu s mobilnými zariadeniami, ale príliš sa mu to nedarí. A teraz analytici americkej banky JP Morgan Intelu radia, aby na tomto trhu konečne hodil uterák do ringu.

JP Morgan je tak prvá a zrejme nie posledná finančná inštitúcia, ktorá volá po tom, aby Intel zrušil svoju divíziu zaoberajúcu sa mobilnými zariadeniami a komunikáciami (Mobile and Communications Group) a zlepšil tak svoju ziskovosť.

„Stále veríme, že Intel bude na tabletoch a smartfónoch aj v budúcnosti strácať peniaze, a to pre nevýhody platformy x86 oproti ARM a celkovo nízkej profitabilite trhu s tabletmi a mobilnými telefónmi. Keby Intel fungovanie svojej mobilnej divízie teraz ukončil, podľa našich výpočtov by tým v nasledujúcich rokoch ušetril značnú sumu," napísal Christopher Danely z JP Morgan. Divízia zaoberajúca sa mobilnými zariadeniami a komunikáciou v Inteli sa v roku 2013 dostala do straty 3,1 miliardy dolárov a ďalších 929 miliónov dolárov prerobila v prvom štvrťroku tohto roka.

A také veľké straty nemôžu zostať bez povšimnutia aj v silnej a stabilnej spoločnosti, ako je Intel. Ako podotkli analytici minulý mesiac pri zverejnení finančných výsledkov Intelu, šéf firmy Brian Krzanich plánuje v tomto roku predať štyridsať milión procesorov do tabletov, a to tým štýlom, že ich bude dodávať neznámym čínskym výrobcom tabletov aj so stratou.

Procesory Bay Trail bude Intel dodávať iba za päť dolárov a straty tak môžu bez problémov narásť do miliárd dolárov. Analytici sa tak pýtajú, či cena, ktorú chce Intel zaplatiť za ovládnutie väčšej časti trhu s mobilnými zariadeniami, nie je priveľká. Ak bude uvedená stratégia splnená, predstavenstvo Intelu a jeho veľkí investori budú volať po odchode Paula Otelliniho. Aj keď totiž uvedený model fungoval pre Microsoft, trh so softvérom sa od toho hardvérového podstatne líši.

Pravda je, že Intel v boji s ARM úplne zlyhal na poli marketingu. Procesory Intelu majú podobnú spotrebu energie i výkon ako ARM, to však nie je to najdôležitejšie. Intel musí teraz prekonať už len jeden problém: umiestniť modem LTE na svoj ​​čip Atom tak, ako to zvládli spoločnosti Qualcomm alebo Samsung. Výrobcovia zariadení však nechcú, aby Intel ovládol celý mobilný trh tak ako trh s počítačmi. Intelu sa darí v spolupráci s výrobcami pri prototypoch, na ktorých predvádza napríklad energetickú úspornosť svojich procesorov, ale tí istí výrobcovia následne idú a podpíšu zmluvy o dodávkach procesorov s ARM. Ak sa teda niečo nezmení, americká spoločnosť bude musieť naozaj hodiť uterák do ringu a zamerať na inovácie tam, kde sa jej už tradične darí - na PC.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 2

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá