Image
4.6.2015 0 Comments

JAPONSKO: Solárnemu lietadlu sa po pristátí poškodilo krídlo

solar-impulse_lietadlo.jpg Lietadlu na solárny pohon Solar Impulse-2 sa krátko po pondelkovom neplánovanom pristátí v Japonsku poškodilo jedno z krídel. Oprava by mala trvať minimálne týždeň.

Pilot André Borschberg musel v pondelok v noci pre nepriaznivé počasie prerušiť siedmu etapu cesty okolo sveta z čínskeho Nankingu na Havaj a pristáť v japonskej Nagoji. Nakoľko však šlo o neplánovanú zastávku, na mieste nebol pripravený mobilný hangár a vietor lietadlo mierne poškodil.

"Na jednom z krídel došlo k menšiemu poškodeniu, ktoré si vyžiada minimálne týždeň na opravu. Nejde však o vážnejší problém," uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter druhý pilot Bertrand Piccard, ktorý sa v kokpite strieda s Borschbergom. V lietadle je však vždy len jeden z nich. Lietadlo sa už momentálne nachádza v spomínanom mobilnom hangári, pričom technici určujú závažnosť poškodenia. Po dokončení opravy potom budú musieť meteorológovia nájsť najvhodnejší termín štartu, aby Solar Impulse-2 mohol pokračovať v ceste okolo sveta.

Solar Impulse-2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Jeho let okolo Zeme odštartoval 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, pričom prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie. Počas tohto letu vytvoril Piccard rekord pre najdlhší neprerušovaný let na solárny pohon, keď preletel 1 468 kilometrov.

Ten istý pilot potom vytvoril aj rýchlostný rekord pre solárne lietadlo, keď počas letu z Váránasí do Mandalay v Mjanmarsku dosiahol rýchlosť 216 kilometrov za hodinu. Z Mjanmarska pokračovala trasa do Číny, pričom po Havaji budú ďalšie medzipristátia v USA a buď v južnej Európe alebo Maroku, pričom cieľom je spomínané Abú Zabí. Zastávky využívajú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá