Image
4.6.2015 0 Comments

JAPONSKO: Solárnemu lietadlu sa po pristátí poškodilo krídlo

solar-impulse_lietadlo.jpg Lietadlu na solárny pohon Solar Impulse-2 sa krátko po pondelkovom neplánovanom pristátí v Japonsku poškodilo jedno z krídel. Oprava by mala trvať minimálne týždeň.

Pilot André Borschberg musel v pondelok v noci pre nepriaznivé počasie prerušiť siedmu etapu cesty okolo sveta z čínskeho Nankingu na Havaj a pristáť v japonskej Nagoji. Nakoľko však šlo o neplánovanú zastávku, na mieste nebol pripravený mobilný hangár a vietor lietadlo mierne poškodil.

"Na jednom z krídel došlo k menšiemu poškodeniu, ktoré si vyžiada minimálne týždeň na opravu. Nejde však o vážnejší problém," uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter druhý pilot Bertrand Piccard, ktorý sa v kokpite strieda s Borschbergom. V lietadle je však vždy len jeden z nich. Lietadlo sa už momentálne nachádza v spomínanom mobilnom hangári, pričom technici určujú závažnosť poškodenia. Po dokončení opravy potom budú musieť meteorológovia nájsť najvhodnejší termín štartu, aby Solar Impulse-2 mohol pokračovať v ceste okolo sveta.

Solar Impulse-2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Jeho let okolo Zeme odštartoval 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, pričom prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie. Počas tohto letu vytvoril Piccard rekord pre najdlhší neprerušovaný let na solárny pohon, keď preletel 1 468 kilometrov.

Ten istý pilot potom vytvoril aj rýchlostný rekord pre solárne lietadlo, keď počas letu z Váránasí do Mandalay v Mjanmarsku dosiahol rýchlosť 216 kilometrov za hodinu. Z Mjanmarska pokračovala trasa do Číny, pričom po Havaji budú ďalšie medzipristátia v USA a buď v južnej Európe alebo Maroku, pričom cieľom je spomínané Abú Zabí. Zastávky využívajú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá