Image
28.1.2014 0 Comments

IoE: V inteligentných budovách sa dá ušetriť až 100 miliárd dolárov

technologie.jpg Internet všetkého (Internet of Everything - IoE) má podľa štúdie spoločnosti Cisco potenciál vygenerovať počas nasledujúcich desiatich rokov pre verejný sektor prínos v hodnote 4,6 bilióna dolárov. Vládne inštitúcie, mestá i ich občania, tí všetci môžu mať z internetu všetkého prospech. Prináša totiž veľkú šancu pre spoločnosť na obmedzenie plytvania a zvýšenie príjmov štátu bez nutnosti zvyšovať dane.

Podľa štúdie majú mestá po celom svete potenciál dosiahnuť v nasledujúcom desaťročí vďaka internetu všetkého prínos vo výške 1,9 bilióna dolárov. Na to, aby z tohto koláča odkrojili podstatnú časť, im pritom stačí zaviesť len niekoľko kľúčových aplikácií. V takzvaných smart buildings (inteligentných budovách) sa dá ušetriť až 100 miliárd dolárov len vďaka nasadeniu systému na zníženie spotreby energie. Automatizovaným a presným monitoringom spotreby plynu či vody cez siete IP potom možno len na odpočtoch meračov a získaných informáciách o využití ušetriť 69, respektíve 39 miliárd dolárov.

Inteligentné parkovacie systémy, ktoré v reálnom čase zobrazujú voľné parkovacie miesta, zase môžu ušetriť 41 miliárd dolárov. Umožnili by totiž zavedenie ceny parkovného na základe dopytu. Inteligentný parkovací systém napríklad pomáha vo francúzskom Nice nájsť najbližšie parkovacie miesto a hneď ho aj zarezervuje. Pomohol tak okrem iného zredukovať dopravné zápchy až o 30 percent. Vďaka inštalovaným čipom môže byť prejazd spoplatnenými zónami vybavený automaticky bez toho, aby vodič musel vyťahovať peňaženku. Tu sa odhadovaný prínos rovná 18 miliardám dolárov.

Internet všetkého má podľa zistenia štúdie veľký význam aj pre vládny sektor. Počas nasledujúceho desaťročia môže vyprodukovať až 2,7 bilióna dolárov pre štátne orgány, vládne agentúry a obranné zložky. Okrem finančných prínosov môže zlepšiť podmienky na prácu na diaľku, zefektívniť správu vozidlového parku a ekonomické využitie vládnych vozidiel, priniesť úspory a nové služby v zdravotníctve či školstve, kybernetickú bezpečnosť, ale aj zvýšenie bezpečnosti napríklad na vojenských misiách.

Verejná správa má na celom svete viac ako 350 miliónov zamestnancov a internet všetkého môže pomôcť so zvýšením ich produktivity. Napríklad len častejšie využitie riešení na prácu na diaľku môže priniesť úspory v hodnote 125 miliárd dolárov, vyplývajúce z obmedzenia tlače alebo nižších nákladov na pracovné priestory. A to nehovoríme o ďalších pozitívnych efektoch technológií na spoluprácu.

Celú štúdiu nájdete na internetofeverything.com.

Infografiku k internetu všetkého nájdete na internetofeverything.cisco.com.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Elektronickú schránku musia mať aj školy, upozorňuje NASES

06.12.2016 15:54

Od 1. novembra 2016 začala pre štát platiť všeobecná povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky. Ako informovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), orgány verejnej moci tak ...

Tlačové správy

SLOVLOG 2016: Industry 4.0 v hľadáčiku záujmu

06.12.2016 12:41

Logistické fórum SLOVLOG zaznamenalo takmer dve stovky zúčastnených, z toho bolo viacero nových tvárí najmä zo strany užívateľov logistických služieb. Bolo pre nich pripravených deväť inšpiratívnych p ...

Tlačové správy

UniControls rozširuje spoluprácu s PR agentúrou Accedo aj na Slovensku

06.12.2016 10:00

Public Relations agentúra Accedo Slovakia Communications oznamuje, že ju po začatí spolupráce v ČR v septembri tohto roku,  poverila skupina UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávate ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá