Image
28.1.2014 0 Comments

IoE: V inteligentných budovách sa dá ušetriť až 100 miliárd dolárov

technologie.jpg Internet všetkého (Internet of Everything - IoE) má podľa štúdie spoločnosti Cisco potenciál vygenerovať počas nasledujúcich desiatich rokov pre verejný sektor prínos v hodnote 4,6 bilióna dolárov. Vládne inštitúcie, mestá i ich občania, tí všetci môžu mať z internetu všetkého prospech. Prináša totiž veľkú šancu pre spoločnosť na obmedzenie plytvania a zvýšenie príjmov štátu bez nutnosti zvyšovať dane.

Podľa štúdie majú mestá po celom svete potenciál dosiahnuť v nasledujúcom desaťročí vďaka internetu všetkého prínos vo výške 1,9 bilióna dolárov. Na to, aby z tohto koláča odkrojili podstatnú časť, im pritom stačí zaviesť len niekoľko kľúčových aplikácií. V takzvaných smart buildings (inteligentných budovách) sa dá ušetriť až 100 miliárd dolárov len vďaka nasadeniu systému na zníženie spotreby energie. Automatizovaným a presným monitoringom spotreby plynu či vody cez siete IP potom možno len na odpočtoch meračov a získaných informáciách o využití ušetriť 69, respektíve 39 miliárd dolárov.

Inteligentné parkovacie systémy, ktoré v reálnom čase zobrazujú voľné parkovacie miesta, zase môžu ušetriť 41 miliárd dolárov. Umožnili by totiž zavedenie ceny parkovného na základe dopytu. Inteligentný parkovací systém napríklad pomáha vo francúzskom Nice nájsť najbližšie parkovacie miesto a hneď ho aj zarezervuje. Pomohol tak okrem iného zredukovať dopravné zápchy až o 30 percent. Vďaka inštalovaným čipom môže byť prejazd spoplatnenými zónami vybavený automaticky bez toho, aby vodič musel vyťahovať peňaženku. Tu sa odhadovaný prínos rovná 18 miliardám dolárov.

Internet všetkého má podľa zistenia štúdie veľký význam aj pre vládny sektor. Počas nasledujúceho desaťročia môže vyprodukovať až 2,7 bilióna dolárov pre štátne orgány, vládne agentúry a obranné zložky. Okrem finančných prínosov môže zlepšiť podmienky na prácu na diaľku, zefektívniť správu vozidlového parku a ekonomické využitie vládnych vozidiel, priniesť úspory a nové služby v zdravotníctve či školstve, kybernetickú bezpečnosť, ale aj zvýšenie bezpečnosti napríklad na vojenských misiách.

Verejná správa má na celom svete viac ako 350 miliónov zamestnancov a internet všetkého môže pomôcť so zvýšením ich produktivity. Napríklad len častejšie využitie riešení na prácu na diaľku môže priniesť úspory v hodnote 125 miliárd dolárov, vyplývajúce z obmedzenia tlače alebo nižších nákladov na pracovné priestory. A to nehovoríme o ďalších pozitívnych efektoch technológií na spoluprácu.

Celú štúdiu nájdete na internetofeverything.com.

Infografiku k internetu všetkého nájdete na internetofeverything.cisco.com.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Kampaň k elektronickým schránkam už začala

27.10.2016 11:00

Viac ako 160 oslovených združení a stavovských organizácií či nový dočasný web. Aj takto odštartovala avizovaná informačná kampaň k úradným elektronickým schránkam. List so žiadosťou o spoluprácu pri ...

Tlačové správy

Do Microsoftu nastúpil Ivo Kramoliš, bude mať na starosti digitálnu transformáciu v oblasti služieb

27.10.2016 10:20

Od 1. októbra 2016 vedie Ivo Kramoliš divíziu Služieb v spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. V tejto roli zodpovedá za digitálnu transformáciu v oblasti služieb pre veľké spoločnosti a š ...

Tlačové správy

Samsung vydá aktualizáciu softvéru smartfónov Galaxy Note7

27.10.2016 10:10

Spoločnosť Samsung Electronics dnes oznámila, že vydá novú aktualizáciu softvéru vzťahujúcu sa na nabíjanie batérií zariadení Galaxy Note7, ktorá obmedzí jej nabitie na 60 %. Aktualizácia softvéru je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá