Image
13.8.2012 0 Comments

Internetový archív ponúka 1 PB dát prostredníctvom BitTorrentu

BitTorrent.jpg Neziskový projekt The Internet Archive, ktorý bol založený ako on-line knižnica uchovávajúca časové snímky dynamicky sa meniacich digitálnych informácií, v súčasnosti ponúka takmer jeden petabajt dát s využitím zdieľania súborov pomocou protokolu BitTorrent.

Nezisková organizácia so sídlom v Kalifornii začala činnosť zhromažďovaním aktuálneho obsahu webových serverov a jeho uchovávaním pre budúcnosť. Značná časť obsahu v internete sa totiž mení dynamicky, neexistujú zvyčajne žiadne archívy predchádzajúcich verzií.

Internetový archív na svojom blogu oznámil, že ponúka 1,5 milióna torrentov vrátane záznamu koncertov, amerického archívu starých filmov Prelinger, zbierky audiokníh librivox, krátkometrážnych filmov, historických záznamov rozhlasového vysielania, viac ako 1,2 milióna kníh a „všetkých nových príspevkov partnerov, ktorí sa zaujímajú o zber komunitných materiálov". Na blogu sa ďalej uvádza, že organizácia počíta s ďalším rozširovaním ponuky obsahu prostredníctvom BitTorrentu.

BitTorrent je tŕňom v oku filmovému a hudobnému priemyslu a výrobcom softvéru, ktorých údajne pripravuje o miliardové zisky. Napríklad zakladatelia jedného z najpopulárnejších serverov The Pirate Bay boli uznaní za vinných z porušovania zákonov na ochranu autorských práv a odsúdení. Z toho dôvodu presunuli svoj server z nadnárodných domén .com na švédsku .Sa, kde im nehrozí zablokovanie serverov americkými úradmi. Internetový archív sa teraz snaží ukázať, že tento spôsob zdieľania súborov sa dá využiť aj ako relatívne lacný spôsob masovej distribúcie veľkého objemu dát. Túto technológiu okrem iného využíva aj open source kancelársky balík LibreOffice a rad výrobcov linuxových distribúcií.

BitTorrent ponúka možnosť najrýchlejšieho stiahnutia súborov z archívu, pretože klient tohto protokolu môže dáta sťahovať z dvoch rôznych serverov umiestnených v dvoch rôznych dátových centrách a aj od ostatných používateľov, ktorí si súbor práve sťahujú alebo ho majú stiahnutý a ponúkajú ho na zdieľanie. „Distribuovaná podstata BitTorrentu a jeho schopnosť sťahovania obsahu od topologicky blízkych používateľov sa hodí najmä klientom z oblastí s pomalším prístupom k nášmu archívu, napríklad mimo územia USA alebo v inštitúciách s pomalším pripojením k internetu," uvádza sa na vysvetlenie na blogu Internetového archívu.

Zdroj: computerworld.cz

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 6

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá