Image
13.8.2012 0 Comments

Internetový archív ponúka 1 PB dát prostredníctvom BitTorrentu

BitTorrent.jpg Neziskový projekt The Internet Archive, ktorý bol založený ako on-line knižnica uchovávajúca časové snímky dynamicky sa meniacich digitálnych informácií, v súčasnosti ponúka takmer jeden petabajt dát s využitím zdieľania súborov pomocou protokolu BitTorrent.

Nezisková organizácia so sídlom v Kalifornii začala činnosť zhromažďovaním aktuálneho obsahu webových serverov a jeho uchovávaním pre budúcnosť. Značná časť obsahu v internete sa totiž mení dynamicky, neexistujú zvyčajne žiadne archívy predchádzajúcich verzií.

Internetový archív na svojom blogu oznámil, že ponúka 1,5 milióna torrentov vrátane záznamu koncertov, amerického archívu starých filmov Prelinger, zbierky audiokníh librivox, krátkometrážnych filmov, historických záznamov rozhlasového vysielania, viac ako 1,2 milióna kníh a „všetkých nových príspevkov partnerov, ktorí sa zaujímajú o zber komunitných materiálov". Na blogu sa ďalej uvádza, že organizácia počíta s ďalším rozširovaním ponuky obsahu prostredníctvom BitTorrentu.

BitTorrent je tŕňom v oku filmovému a hudobnému priemyslu a výrobcom softvéru, ktorých údajne pripravuje o miliardové zisky. Napríklad zakladatelia jedného z najpopulárnejších serverov The Pirate Bay boli uznaní za vinných z porušovania zákonov na ochranu autorských práv a odsúdení. Z toho dôvodu presunuli svoj server z nadnárodných domén .com na švédsku .Sa, kde im nehrozí zablokovanie serverov americkými úradmi. Internetový archív sa teraz snaží ukázať, že tento spôsob zdieľania súborov sa dá využiť aj ako relatívne lacný spôsob masovej distribúcie veľkého objemu dát. Túto technológiu okrem iného využíva aj open source kancelársky balík LibreOffice a rad výrobcov linuxových distribúcií.

BitTorrent ponúka možnosť najrýchlejšieho stiahnutia súborov z archívu, pretože klient tohto protokolu môže dáta sťahovať z dvoch rôznych serverov umiestnených v dvoch rôznych dátových centrách a aj od ostatných používateľov, ktorí si súbor práve sťahujú alebo ho majú stiahnutý a ponúkajú ho na zdieľanie. „Distribuovaná podstata BitTorrentu a jeho schopnosť sťahovania obsahu od topologicky blízkych používateľov sa hodí najmä klientom z oblastí s pomalším prístupom k nášmu archívu, napríklad mimo územia USA alebo v inštitúciách s pomalším pripojením k internetu," uvádza sa na vysvetlenie na blogu Internetového archívu.

Zdroj: computerworld.cz

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá