Image
13.8.2012 0 Comments

Internetový archív ponúka 1 PB dát prostredníctvom BitTorrentu

BitTorrent.jpg Neziskový projekt The Internet Archive, ktorý bol založený ako on-line knižnica uchovávajúca časové snímky dynamicky sa meniacich digitálnych informácií, v súčasnosti ponúka takmer jeden petabajt dát s využitím zdieľania súborov pomocou protokolu BitTorrent.

Nezisková organizácia so sídlom v Kalifornii začala činnosť zhromažďovaním aktuálneho obsahu webových serverov a jeho uchovávaním pre budúcnosť. Značná časť obsahu v internete sa totiž mení dynamicky, neexistujú zvyčajne žiadne archívy predchádzajúcich verzií.

Internetový archív na svojom blogu oznámil, že ponúka 1,5 milióna torrentov vrátane záznamu koncertov, amerického archívu starých filmov Prelinger, zbierky audiokníh librivox, krátkometrážnych filmov, historických záznamov rozhlasového vysielania, viac ako 1,2 milióna kníh a „všetkých nových príspevkov partnerov, ktorí sa zaujímajú o zber komunitných materiálov". Na blogu sa ďalej uvádza, že organizácia počíta s ďalším rozširovaním ponuky obsahu prostredníctvom BitTorrentu.

BitTorrent je tŕňom v oku filmovému a hudobnému priemyslu a výrobcom softvéru, ktorých údajne pripravuje o miliardové zisky. Napríklad zakladatelia jedného z najpopulárnejších serverov The Pirate Bay boli uznaní za vinných z porušovania zákonov na ochranu autorských práv a odsúdení. Z toho dôvodu presunuli svoj server z nadnárodných domén .com na švédsku .Sa, kde im nehrozí zablokovanie serverov americkými úradmi. Internetový archív sa teraz snaží ukázať, že tento spôsob zdieľania súborov sa dá využiť aj ako relatívne lacný spôsob masovej distribúcie veľkého objemu dát. Túto technológiu okrem iného využíva aj open source kancelársky balík LibreOffice a rad výrobcov linuxových distribúcií.

BitTorrent ponúka možnosť najrýchlejšieho stiahnutia súborov z archívu, pretože klient tohto protokolu môže dáta sťahovať z dvoch rôznych serverov umiestnených v dvoch rôznych dátových centrách a aj od ostatných používateľov, ktorí si súbor práve sťahujú alebo ho majú stiahnutý a ponúkajú ho na zdieľanie. „Distribuovaná podstata BitTorrentu a jeho schopnosť sťahovania obsahu od topologicky blízkych používateľov sa hodí najmä klientom z oblastí s pomalším prístupom k nášmu archívu, napríklad mimo územia USA alebo v inštitúciách s pomalším pripojením k internetu," uvádza sa na vysvetlenie na blogu Internetového archívu.

Zdroj: computerworld.cz

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá