Image
21.4.2015 0 Comments

Internetové pripojenie môže palubné systémy moderných lietadiel vystaviť riziku kyberútoku

cyber_attack.jpg Budúca generácia systémov leteckej dopravy môže čeliť vážnym problémom v oblasti kybernetickej bezpečnosti, varuje vo svojej správe americký kontrolný úrad GAO (Government Accountability Office). Správa identifikuje tri hlavné oblasti záujmu: systémy na ochranu riadenia letovej prevádzky, zabezpečenie systémov používaných na prevádzku a riadenie lietadiel a objasnenie roly a zodpovednosti úradu FAA (Federal Aviation Administration), pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť.

GAO poukazuje vo svojej správe, že v leteckých systémoch sa čoraz častejšie využíva IP konektivita a ďalšie moderné komunikačné technológie. Skutočnosť, že lietadlá sú pripojené k internetu, by mohla predstavovať vážne riziko, pretože hrozí, že neoprávnené osoby by mohli získať prístup do ich systémov. Podľa FAA je v súčasnosti 36 % systémov riadenia letovej prevádzky prepojených pomocou IP a očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich 5 rokov sa ich podiel zvýši na 50 až 60 %.

Systémy v kokpitoch sú síce chránené firewallmi, ale odborníci poukazujú na to, že ich ochranné mechanizmy môžu mať slabiny, ktoré by umožnili hackerom obísť ich. Ak je navyše systém kabíny prepojený so systémom kokpitu (napr. zdieľajú spoločný zväzok káblov alebo router), pričom používajú rovnakú sieťovú platformu, v tomto prípade IP, hacker by mohol prekonať firewall a získať prístup do systému kokpitu z kabíny lietadla. Okrem toho moderné lietadlá sú stále pripojené do internetu, kde sa používa takisto sieťová technológia IP, čo môže útočníkovi poskytnúť vzdialený prístup k informačným systémom lietadla.

Odborníci ďalej varujú, že pripojenie k internetu v kabíne poskytuje priame spojenie medzi lietadlom a vonkajším svetom. Túto skutočnosť by mohol zneužiť útočník na prístup k palubným systémom tým, že nasadí škodlivý kód na webové stránky navštevované cestujúcimi.

Výrobcovia lietadiel však tvrdia, že takýto scenár je nepravdepodobný, pretože systém zábavy v lietadle (in-flight entertainment - IFE) je izolovaný od letových a navigačných systémov.

Vzhľadom na uvedené riziká GAO odporúča Americkému leteckému úradu pridať do certifikačného procesu nových modelov lietadiel pravidlá na preverenie ich kyberbezpečnosti.

Zdroj: securityweek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá